پاپیتال

پاپیتال ( English ivy )

پاپیتال ( English ivy )

پاپیتال ( English ivy )

پاپیتال

 نام فارسی   پاپیتال
 نام انگلیسی   English ivy / Common ivy
 نام علمی   Hedera Helix
 نام خانواده Araliaceae

پاپیتال

اطلاعات کلی :

نام فارسی : پاپیتال
نام رایج فارسی : عشقه ، پیچک ( دار‌دوست )
نوع : گیاه پوششی همیشه سبز
خانواده : Araliaceae
ارتفاع : با داشتن تکیه گاه میتواند تا ۲۰ – ۳۰ متر رشد کنند
رنگ گل : سبز مایل به زرد
نور : متوسط
نیاز آبی : مرطوب ( متوسط )
نگهداری : آسان ( ولی نیاز به هرس و توجه مناسب دارد )
گل : نیمه کروی ( ولی بعد از ۵ الی ۱۰ سال ظاهر میشوند )
برگ : پهن و دارای بریدگی در حاشیه و خطوطی در روی آن

پاپیتال

معرفی :

پاپیتال گیاهی پوششی و تقریبا همیشه سبز است . بومی اروپا ، غرب آسیا و شمال افریقا بوده است . این گیاه بر خلاف اغلب چمن ها در مکان هایی که سایه میباشد به خوبی رشد میکنند و بخصوص برای پرچین ها ، پوشش دیوار ها و فنسها بسیار مناسب میباشد .
اغلب این گیاه را برای کاربرد زینتی و پوششی میرویند اما قابل ذکر است که گاهی برگ های آن مصرف دارویی نیز دارند .

پاپیتال

ویژگی های ظاهری :

پاپیتال

گل :
گل های گیاه پاپیتال تا زمانی که گیاه ۵ – ۱۰ ساله نشود ، ظاهر نمیشوند .
گل های آن به صورت محو و نا مشخص به رنگ سبز مایل به زرد اند و به شکل نیم کروی اند . این گل ها بویی مشابه بوی عسل دارند .

برگ :
این گیاه دارای گونه های مختلف است که دارای برگ های بزرگ یا کوچک اند که بریدگی هایی در حاشیه خود دارند که البته پس از رسیدن به بلوغ تغییر شکل میدهند و فاقد لب و تیره رنگ تر و ضخیم تر میشوند .
بازه تغییر رنگ برگ های پاپیتال از سبز تیره تا سبز مایل به خاکستری می باشد و گاهی برگ های ابلق ( سبز و زرد ) دارد ( بسته به گونه و واریته گیاه رنگ برگ ها متغییر است ) .

پاپیتال

پاپیتال

پاپیتال

ساقه :
ساقه هایی رونده و چسبنده دارند که رشد خوبی هم دارند واگر یک پایه عمودی در کنار این گیاه قرار دهید ساقه های رونده این گیاه بر روی اون رشد میابد و با ریشه هایی که بر سطح خود دارند به آن میچسبند و بالا میروند .
این ساقه ها تا حدودی چوبی اند ( در انتها علفی اند )

پاپیتال

نگهداری :

پاپیتال

نور و دما :
پاپیتال به طور معمول نیاز به نور مستقیم دارد البته این گیاه دارای قدرت تحمل بالایی است و در همه شرایط ( در دمای بالا و پایین و یا نور کم و زیاد ) می تواند به خوبی رشد کند .
لازم به ذکر است گونه ای از آن که دارای برگ های ابلق است نسبت به سرما و صدمات ناشی از وزش باد مقاوم تر اند .
به طور کلی میتوان گفت گونه های دارای برگ سبز برای مکان های نیمه سایه ، سایه و سایه شدید مناسب اند اما گونه های دارای برگ ابلق نور بیشتری میخواهند و در نور مناسب آفتاب رنگ زیباتری دارند ( اما گرمای زیاد ممکن سبب سوختگی برگ ها شود ).

پاپیتال

آبیاری :
آب آن ها باید به اندازه ای باشد که رطوبت خاک حفظ شود ( مخصوصا گیاه در حال رشد ) ، پس بهتر است فواصل آبیاری به صورتی باشد که خاک رطوبت متعادلی داشته باشد یعنی در تابستان دور آبیاری را کوتاه ( دوبار در هفته ) و در پاییز و زمستان زیاد ( یک بار در هفته ) کنید .
البته لازم به ذکر است که اگر این گیاه خوب کاشته شده و استقرار داشته باشد میتواند شرایط کم آبی و درجه حرارت بالا را برای مدتی تحمل کند اما توجه داشته باشید به طور کلی خشوی بیش از حد باعث کندی رشد میشود در حالی که اگر آبیاری عمیق باشد رشد گیاه بهتر و انبوه تر خواهد بود ( البته به شرطی آبیاری بیش از حد نباشد زیرا موجب ریزش و زردی برگ ها می‌شود .

پاپیتال

خاک :
گیاه پاپیتال در خاک های غنی و آلی سریع رشد می کند اما به طو کلی با انواع گوناگون خاک ها ، البته با داشتن زهکشی خوب ، توانایی رشد دارند .
اسیدیته خاک آن ها معمولا بین ۶ – ۷ است اما اغلب این گیاه در خاکی با شرایط کمی قلیایی هم رشد میکند .

پاپیتال

کود دهی :
این گیاه نیاز به خاک غنی ارگانیکی دارد . اگر خاک شما فاقد مواد آلی است باید آن را قبل از کاشت با کمپوست اصلاح کنید .
این گیاه به ندرت نیاز به کود دارد اما اگر زمانی به علت رشد زیاد و … نیاز به کود داشتند شما میتوانید آن ها را با اسپری کود مایع نیم قدرت تغذیه کنید .
به طور کلی از اردیبهشت تا مهر ماه شما میتوانید هر هفته یک بار کود های مخصوص گیاهان زینتی را به میزان ۳ گرم در لیتر به صورت محلول به آن ها دهید .

آفات و مشکلات :
این گیاهی ممکن است آفاتی چون کنه تار عنکبوتی ، شته ، شپشک آردآلو ، حشره سپردار داشته باشد .

کنه تار عنکبوتی : موجب زردی برگ های پاپیتال شود و برگ ها و ساقه شبکه تار مانند پوشانده میشوند . همچنین برخی برگ ها را قهوه ای و چروکیده میکند و می‌خشکاند .

شته : معمولا نواحی جوان گیاه را مورد هدف قرار میدهد و سبب چروکیدن ، عدم رشد ، زرد شدن و چسبناک شدن آن قسمت ها می‌شوند .

شپشک آردآلو : گاهی اوقات در زیر برگ ها یا محل اتصال برگ به ساقه مستقر میشوند و سبب کاهش رشد و بخصوص در مناطق جوان گیاه و زرد و بد شکل شن  برگسار ها می‌شوند ( فعالیتی همانند شته ها دارند ) .

حشره سپردار : بر رو و زیر برگ ها و ساقه ها به صورت نقاطی تیره رنگ و برامده ظاهر میشوند و اگر این افت زیاد به این گیاه حمله کند سبب زردی و ریزش برگ ها می‌شود .

تکثیر :

پاپیتال
در تمامی فصول سال میتوان نسبت به تکثیر پاپیتال از طریق تهیه قلمه سبز اقدام نمود، اما بهترین زمان قلمه گیری از اواخر مرداد تا اواخر مهر میباشد. قلمه های تهیه شده را باید در مخلوط پیت و ماسه در مکان گرم و سایه قرار داد تا ریشه دهند (بین ۴ تا ۶ هفته) سپس آنها را جابجا نمود. بهترین زمان انتقال آنها به زمین اصلی از پاییز تا بهار است. عملیات هرس آنها را میتوان در بهار و تابستان انجام داد.
پاپیتال را می توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تکثیر کنید. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می شوند مقاوم تر هستند. با یک چاقوی تیز قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتیمتر، از ساقه های رونده جدا کنید و به روش کشت مستقیم قلمه درون گلدان ، آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف قلمه ها را بپوشانید . بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می شود. شما می توانید کیسه پلاستیکی را برداشته و گلدان را در تور مناسب ، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا دهید. قلمه ها در آب هم ریشه می دهند. پاپیتالها در هوای خنک هم رشد می کنند اما سعی کنید در طول تکثیر ، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

کاربرد :

پاپیتال
پاپیتال کاربرد پوششی و زینتی دارد و بسیار برای پرچین ها ، پوشش دیوار ها و یا پوشاندن نما های نامناسب ایده آل است . ( ویژگی ای که این گیاه را نسبت به سایر گیاهان پوششی منحصر به فرد کرده است توانایی رشد آن برخلاف چمن های معمولی ، در سایه است ) .

در برخی موارد برگ های این گیاه کاربرد دارویی دارد که به این منظور ابتدا برگ های آن را با دست چیده و سپس در جایی که هوا جریان دارد میگذارند تا خشک شوند .

از جمله خواص دارویی آن تحریک کردن کیسه صفرا و کبد است همچنین برای ترمیم کمبرس زخم های سخت  و از بین بردن پوست های مرده کف پا میتوان از برگ های خرد جوان و جوشانده آن استفاده کرد . البته لازم به ذکر است که این گیاه ممکن است باعث تحریک و آسیب پوست های حساس شود .

پاپیتال

پاپیتال

مباحث اضافی :

پاپیتال
این گیاه به هرس منظم و توجه  برای رشد مناسب نیاز دارد پس به این منظور گیاه را حتما هرس و ساقه ها را تا ارتفاع دلخواه کوتاه کنید با این کار شاخه های جانبی رشد کرده گیاه بوته ای شکل میشود .

مباحث اضافی ۲ copy
بهتر است از پرورش پاپیتال بر روی بناهای قدیمی با معماری زیبا و کنده کارییهای ظریف پرهیز شود زیرا این عمل نه تنها موجب میشود زیبایی هنر معماری بکار رفته از دیدها پنهان بماند بلکه به کنده کاریهای روی نما نیز صدمه میزند.

تابستان هر روز غبارپاشی کنید و اگر هوا خنک بود هفته ای ۱ بار انجام دهید و برای تامین رطوبت دایمی از زیر گلدان سنگریزه دار و آب استفاده کنید البته مراقب باشید آب با ته گلدان در تماس نباشد .

پاپیتال

منابع : طراحان منظر

16 پاسخ
 1. عرفانه گفته:

  سلام جانورای سیاه ریزی رو وزیر برگ های پاپیتال من اومده . چه باید بکنم؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام
   به سایت خودتون خوش اومدید
   حشره ها پشه قارچ هستند مقاله پشه قارچ رو مشاهده کنید

   پاسخ
 2. Ali گفته:

  سلام. برای تکثیرش مهمه که از کجای گیاه و چه نوع ساقه ای رو اتنخاب کرد؟؟؟
  منظورم اینه اینکه در مقاله نوشته ساقه انتهایی چیه؟؟ممنون

  پاسخ
 3. علی عرفان گفته:

  سلام خانم مهندس یک سال پاپیتال زدم نه رشدکرده ونه خشک شده چه کار کنم

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   از کود دامی پوسیده شده برای تقویت خاک استفاده کنید
   احتمالا جواب مید ه
   موفق باشید.

   پاسخ
 4. طراح سایت گفته:

  سلام من میخوام دیوارهای حیاطم که خیلی بد منظره هستند را با یک گیاه در زمستان و تابستان پوشش بدم. آیا پاپیتال برای من مناسب است؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله از این گیاه میتونید استفاده کنید.
   البته گیاهان مقاوم به سرمای دیگری هم وجود دارند که برای شما قابل استفاده هستند.
   موفق باشید.

   پاسخ
 5. مجيد گفته:

  سلام خدا قوت خانم مهندس گیاه پا پیتال من ۵سالشه امسال برگهایش ضعیف شده ومثل آفتاب سوخته شده چیکارش کنم ممنون

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   گیاه را در جایی قرار دهید که نور مستقیم نداشته باشد و آبیاری گیاه را کم کنید

   پاسخ
 6. پریسا مقدم دیزج گفته:

  سلام من پاپیتال خریدم وکاشتم توی باخچه حیاطبه منظورپوشش قسمتی ازکف حیاطبه نظرتون جواب میده?یافقط مخصوص دیوارهست?

  پاسخ
 7. زهره گفته:

  سلام،
  وقت بخیر.
  همه‌ی پاپیتال‌ها چسبنده اند، یا نوع غیر چسبنده هم داره؟

  پاسخ
 8. آرزو گفته:

  سلام. یک گیاه پاپیتال انگلیسی ابلق خریدم. نزدیک یک ماهه بیشتر برگها حالت سوختگی پیدا کردند و بعضی هم همانطور سبز خشک شدند و گلدان از برگهای گیاه خالی شده است. هفته ای دوبار غبارپاشی می کردم و آبیاری هم به طور منظم انجام می دادم. با یه آقای گل فروش مشورت کردم؛ به من گفت با سم کارباریل گیاه رو سمپاشی کنم. من این گیاه رو برای خونه خریدم و آپارتمانم نور مناسبی برای پرورش گل نداره. چطور باید از این گیاه نگهداری کنم تا دوباره شاداب بشه و گلدان پرپشتی داشته باشم؟

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   احتمالا خاکتون آلوده بوده
   از همون ضدعفونی کننده ی خاک استفاده کنید امیدوارم دوباره جوونه بزنه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *