هوستا

هوستا(Hosta)

هوستا(Hosta)

هوستا(Hosta)

هوستا

نام فارسی هوستا
نام انگلیسی  Hosta, Plantain Lily
نام علمی  Hosta
خانواده Asparagaceae

 

اطلاعات کلی:

نام فارسی: هوستا

نام رایج فارسی: هوستا

نوع: چندساله

خانواده: asparagaceae

ارتفاع: ۸ تا ۹۰ سانتی متر

رنگ گل: صورتی، سفید، بنفش مایل به آبی

نور: سایه کم تا سایه کامل

نیاز آبی: کم

نگهداری: از نیاز های مهم هوستا که هنگام نگهداری باید به آن توجه شود، علاقمندی آن به سایه است. آن را در سایه و خاک مرطوب با آبیاری کم نگه دارید تا در بهترین حالت خود باشد.

گل: زنگوله ای شکل

برگ: به رنگ آبی، خاکستری است.

مقاومت: مقاوم به خشکسالی وقتی که در جایش مستقر شود.

معرفی

هوستا

هوستا از خانواده مارچوبگان و بومی شمال شرقی آسیا به خصوص چین و ژاپن است. این گیاه دارای ۷۰ گونه است که بیشتر در ژاپن، کره، چین و روسیه وجود دارند. هوستا گیاهی است که در فضای سبز به دلیل امکان ترکیب بندی های مختلف و زیبایی برگ هایش مورد استفاده قرار می گیرد.

این گیاه زینتیِ سایه دوست، سریع رشد می کند. و به طور کامل بعد از ۴ تا ۸ سال بالغ خواهند شد.

ویژگی های ظاهری

هوستا

برگ:

برگ های هوستاجزو ویژگی های مهم آن است. در گونه های مختلف هوستا برگ ها می توانند به رنگ و ها طرح های مختلفی باشند. برگ ها می توانند بیضی یا نیزه ای یا قلبی شکل باشند. برگ ها می توانند پیچ بخورند. جنس آنها هم به نسبت گونه هایشان می تواند براق، ساده و مومی باشد. اندازه برگ های هوستا هم مانند تمام دیگر ویژگی های برگ می تواند به نسبت گونه های مختلف متفاوت باشد. درازای آن ۳–۴۵ سانتی متر و پهنا ۲–۳۰ سانتی متر می تواند باشد.

هوستا

گل:

گل های شیپوری هوستا در بالای شاخ و برگ آن بهصورت خوشه ای ظاهر می شوند. درازای گل ها به طور نوسانی بین ۲ تا ۵ سانتی متر هستند. هر گل دارای شش گل برگ به رنگ های صورتی، سفید و بنفش مایل به آبی است که معمولاً بی بو هستند.

هوستا

ساقه:

ساقه هایی گل ها را حمل می کنند که فاقد برگ هستند. این ساقه ها نازک و سست اند و کمی قوس پیدا می کنند. اما ساقه هایی که برگ های روی آنها سبز می شوند کلف و کوتاه اند.

نگهداری

نور:

هوستا را در سایه یا نیمه سایه نگهداری کنید. می توانید در آفتاب شدید سایه بان ایجاد کنید تا از از ایجاد رنگ پریدگی و نابودی برگ ها جلوگیری کند. هوستا به راحتی در سایه های عمیق زندگی می کند و  در طول روز ۴ ساعت و کمتر نور خورشید صبحگاهی باید دریافت کند. نوری که دریافت می کند نباید شدید و مستقیم باشد.

البته فراموش نکنید با این که هوستا یک گیاه سایه دوست است ولی اگر در تاریکی نگهداری اش کنید، رشد آن کند شده و عملکرد خوبی نخواهد داشت.

اگر سطح برگ یا نوک آن قهوه و سوختگی شد نشانه ای های آفتاب سوختگی گیاه است.

آبیاری:

هوستا

هولستا مقاوم به خشکی است و نیاز آبی کمی دارد، مگر در آب هوای خیلی گرم. در جنوب هولستا نیاز به آبیاری منظم دارد.

در اولین فصل رشد به طور منظم گیاه را آبیاری کنید تا بخوبی مستقر شود و ریشه هایش به اندازه گسترش یابد. بعد از گسترش ریشه ها و استقرارش آبیاری اش را کمتر کنید.

خاک:

هوستا

مالچ متشکل از قسمت های بزرگ پوست درختان

هوستا جزو گیاهانی است که مراقبت مدام نیاز ندارد و اگر به حال خود هم رها شود دچار مشکل نمی شود. ولی اگر می خواهید از گیاهتان نتیجه بهتری بگیرید، برایش خاکی عمیق و زه کشی شده، غنی و شامل خاک گلدان، شنی و رسی و کمپوست تهیه کنید. می توانید همچنین برای گرفتن نتایج بهتر از مالچ استفاده کنید. فراموش نکنید مالچ نزدیک گیاه، اطراف ساقه، را نپوشاند. خاک باید دقیقا از جایی که ساقه شروع می شود با گیاه هم سطح باشد تا گیاهتان دچار بیماری و پوسیدگی نشود. مالچ را وسط بهار وقتی خاک گرم شد می توانید استفاده کنید. همچنین در زمستان به عنوان عایقی برای سرما.

در آخر هوستا خاک اسیدی و خنثی را ترجیح می دهد و بهترین PH ای که می توانید برایش فراهم کنید، ۶٫۵ تا ۷٫۵ است. چه بهتر که PH بالای ۷٫۵ ایجاد کنید.

کوددهی:

هوستا

هوستا -به جز کود نیتروژن دار- تا زمانی که با آزمون متوجه کمبود خاکش نشدید، نیازی به کود ندارد.

اگر خاک هوستا نیاز به کوددهی داشت دو بار در طول فصل رشد، خاک را تغذیه کنید؛ یک بار زمانی که برگ ها در حال پدیدار شدن هستند و یک بار هم قبل از گلدهی.

کود دانه ای را نزدیک به ساقه(محل اتصال ساقه و ریشه) نگه دارید تا دچار آفتاب سوختگی نشود. کود دانه ای هیچگاه نباید در تماس با برگ هوستا باشد.

استفاده از کود مایع هم آسان خواهد بود منتها باید تکرار شود.

هرس:

هوستا

با اینکه هرس در فصل رشد لازم نیست ولی در تابستان برای زیبا کردن گیاهتان برگ های زرد و مرده را هرس کنید. همچنین خوشه های گل هم زمانی که گلدهی شان تمام شد حذف کنید. مگر اینکه که بخواهید بذرهایش را جمع آوری کنید. در پاییز نیز شاخ و برگ ها را تا سطح خاک هرس کنید.

جمع آوری و دفع برگ های مرده وقتی گیاه در خواب است، به کاهش بیماری ها و آفات کمک می کند.

آفات و مشکلات:

هوستا

اثرات راب بر روی برگ گیاه

در مورد هولستا لازم نیست نگران بیماری و آفات باشید؛ چون خیلی کم پیش می آید که دچار مشکل شود. ولی در این قسمت به تعدادی از مشکلاتی که ممکن است برای گیاهتان مشکل ایجاد کنند، اشاره می کنیم.

راب:

راب ها از جمله مشکلاتی هستند که برای هوستا به وجود می آیند. آنها در شب سوراخ های ناخوشایندی در برگ ها ایجاد می کنند، مخصوصاً در اواخر بهار.

۱- شرایط مطلوب برای راب ها تاریکی و رطوبت است. آنها همچنین برگ های نرم و بالغ نشده را ترجیح می دهند.

۲- برای جلوگیری از راب ها به طور کل چند روش ساده وجود دارد.

۳- از مالج هایی که متشکل از چوب های درشت است استفاده کنید.

۴- سطح خاک را خشک نگه دارید و از سنگ های ریز و لبه تیز استفاده کنید.

۵- در ساعات آخر روز گیاه را آبیاری نکنید تا در تاریکی شب محیطی مرطوب برای راب ها فراهم نکنید.

۶- فاصله مناسب و حتی زیاد بین گیاهانتان بگذارید و گردش خوب هوا را برای آنها فراهم کنید.

۷- در پاییز یا بهار شاخ و برگ ها را هرس کنید.

۸- راب ها از خاک قلیایی متنفر اند. سعی کنید PH خاک را در ۷٫۵ نگهدارید. می توانید برای اینکار از آهک استفاده کنید و یک لایه کم نزدیک هوستا بریزید سپس آبیاری کنید که وارد خاک شود و به پای خاک دیگر گیاهانتان نرود.

این روش های ساده را انجام دهید. ولی اگر به هر دلیلی باز هم با راب ها مواجه شدید می توانید از طعمه استفاده کنید. بعد از تهیه طعمه دستور عملی که روی آن نوشته شده را دنبال کنید تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

حلزون ها:

حلزون ها در شرایط مرطوب و سرد به سراغ گیاهتان می آیند و تمام روش هایی که استفاده می کنید تا با راب ها مبارزه کنید برای جلوگیری از حلزون ها هم موثر خواهد بود.

موش صحرایی:

موش های صحرایی می توانند با خوردن ریشه گیاه مشکل ایجاد کنند. اگر در منطقه ای هستید که ممکن است گیاهتان ممکن است مورد حمله موش صحرایی قرار بگیرد، تله موش می تواند روش مناسبی برای جلوگیری از آن باشد.

پوسیدگی ریشه:

پوسیدگی ریشه درکل به دلیل آبیاری زیاد اتفاق خواهد افتاد؛ زمانی که انقدر خاک آب داشته باشد که به ریشه اکسیژن نرسد و در آخر بمیرد. همچنین آبیاری زیاد باعث می شود قارچ هایی که از قبل در خاک بوده اند، بروز کرده و به ریشه حمله کنند و باعث پوسیدگی و مرگ آن شوند.

وقتی به دلیل نامشخص دیدید که هوستا کم کم پژمرده و برگ‌ها یش زرد می شوند، ریشه‌ها را بررسی کنید. ریشه سالم سفید و رنگ پریده ولی سفت و انعطاف پذیر است. ریشه بیمار نرم است و به راحتی جدا می شود.

ریشه ها را با الکل شست و شو دهید، قسمت های آسیب دیده را جدا کنید، گلدانی جدید با خاکی زه کشی شده آماده کنید. بعد از آن آبیاری گیاه را حتما کم کنید.

بهتر است از سم دومیل ام زد به نسبت ۲۵۰ گرم در۱۰۰ لیتر آب استفاده کنید.

پوسیدگی ساقه:

در فصل خفتگی پوسیدگی ساقه به راحتی ممکن است سراغ گیاهتان آید.

وقتی گیاه تازه به پوسیدگی ساقه دچار شده است ممکن است خط هایی در نزدیکی ریشه مشاهده بشود. معمولاً تا زمانی که دیگر خیلی دیر شده باشد، به بقیه بقیه نشانه ها توجه نمی شود. برای گیاهان جوان بیشتر احتمال اینکه پوسیدگی ساقه آنها را از پا درآورد، بیشتر است.

پوسیدگی ممکن است از یک طرف ساقه یا از یک شاخه جانبی شروع شود تا در آخر کاملاً گسترده شود. قسمت های آلوده معمولاً به رنگ های قهوهای مایل به زرد یا قهوه ای تیره در می آیند که نشان از مرگ آن بافت است. همچنان که پوسیدگی ساقه پیشرفت می کند گیاه به سمت پژمردگی و در آخر مرگ می رود. در ضمنِ پیشرفت گیاه ممکن است همچنان به گلدهی ادامه بدهد، اما خیلی کم.

با توجه به اینکه بیشتر اوقات این بیماری دیر مورد توجه قرار می گیرد، درمان  معمولاً دشوار است. در نتیجه خیلی کارهای کمی است که بتوانید انجام بدهید تا گیاهتان را نجات دهید، بنابراین بهترین کار پیشگیری است.

فقط زمانی که لازم است، به گونه ای که خاک بین فواصل آبیاری خشک شود، ابیاری کنید. وقتی فاصله بین زمان های آبدهی را زیاد می کنید سعی کنید عمیق آبیاری کنید تا خاک به خوبی بهره ببرد.

سعی کنید خاک زه کشی شده و سبک باشد. برای این کار می توانید از خاک رس استفاده کنید.

و در آخر اگر اولین نشانه ای از این بیماری دیدید سریعاً قسمت آلوده را جدا کنید، اطراف گیاه و باغتان را تمیز نگه دارید. قسمت آلوده را کاملاً از باغ دور کنید. وسایل باغبانی تان را با مواد ضد عفونی کننده، تمیز کنید.

لکه برگ:

وقتی رطوبت هوا و باران یا آبدهی زیاد شود گیاه دچار این مشکل می شود. برای حل این مشکل ابتدا محیطی را برایش فراهم کنید که رطوبت هوا و باران زیاد نباشد سپس قسمت های آسیب دیده را حذف کنید.

تکثیر:

هوستا

تکثیر هوستا به دو روش کاشت دانه(نشا) و تقسیم بوته انجام می شود.

  • تقسیم بوته:

اوایل بهار، هنگامی که برگ های نزدیک زمین در حال پدیدار شدن هستند، گیاه را از خاک خارج کنید. با بیلچه ای که لبه تیز دارد یا با یک چاقو گیاه را به دو قسمت تقسیم کنید. سپس آنها را در خاکی که به خوبی زه کشی شده و در خاکی که از قبل به آن کود داده شده و شامل خاک گلدانی است، بکارید. خاک را هم سطح با جایی که ساقه شروع می شود قرار دهید.

چون ریشه های هوستا گوشتی است، آب و مواد غذایی را به خوبی نگه می دارد. همین باعث می شود وقتی تقسیم شدند، بعد از کاشت سریع مستقر شوند. فاصله ای که بین گیاه هایتان می گذارید، با در نظر گرفتن اندازه هر کدام وقتی که بالغ می شوند، باشد. تا زمانی که گیاه به خوبی ریشه بدواند و مستقر شود مرتب آبیاری اش کنید.

این روش بهترین روش برای تکثیر هوستا است.

  • کاشت دانه(نشا):

اوایل بهار زمان خوبی برای کاشت دانه هوستا است. در سینی های مورد نظر خاک سبک و غنی شده بریزید. دانه را درون آن قرار داده و به اندازه نیم سانتی متر روی آن خاک بریزید. در دما۲۱ تا ۲۲ درجه ۱۵ تا ۲۰ روز جوانه زنی طول خواهد کشید.

وقتی نشاء به ارتفاع شش سانتی متر رسید و دارای ۳ تا ۴ برگ شد، با دقت از بستر آن در آورید، به طوری که خاک کاملاً به ریشه اش چسبیده و جدا نشود، سپس به محل مورد نظر انتقال دهید و با فاصله از همدیگر با دقت بکارید.

تا زمانی که گیاه به خوبی ریشه بدواند نیاز به مراقبت و آبیاری مداوم دارد. بعد از یکسال کاشته شدن مراقبت از هوستا خیلی راحت خواهد شد.

کاربرد:

هوستا

هوستا گیاهی تزیینی است که در باغ و حیاطتان جزو گیاهان چشمگیر و خاص خواهد بود. این گیاه سایه پسند به عنوان پوشش زمین حتی زیر درختان استفاده می شود.

هوستا گیاه زیبایی است که برای مرزبندی کردن، کاشت در مناطق ساحلی و کنار دریا و باغهای صخره ای(باغ هایی که در آن سنگ و گیاهانی که نیاز به مراقبت کم دارند، به کار می رود.)

مباحث اضافی:

هوستا

خوب است که دقت کنید برای گیاهانتان چه همنشین هایی انتخاب می کنید و در کل چطور  می خواهید گیاهان باغتان را ترکیب بندی کنید. بهترین هم نشین ها برای هوستا گیاهانی هستند که مانند خودش سایه پسند باشند؛ مانند؛ سرخس ها، ادریسی….

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *