هوادهی چمن

هوادهی چمن

هوادهی چمن

هوادهی چمن

چرا ،چگونه و چه زمانی باید چمن هایتان را هوادهی کنید؟

برای داشتن یک چمن سالم و حفظ آن شما باید شیوه های اساسی مراقبت از چمن را به درستی بدانید مانند ؛ چگونگی هرس چمن، کود دادن و آبیاری آن. همچنین خیلی مهم است که از عبور مواد غذایی از تچ(thatch) و رسیدن آن به ریشه اطمینان حاصل کنید! هوادهی یک فرایند بسیار حیاتی برای سلامت چمن است چون باعث میشود هوا و آب بهتر به چمن برسند. با استفاده از راهنمایی هایی که در زیر ذکر خواهد شد چمن خود را زیبا کنید و همچنین شما یاد میگیرید چگونه و چه زمانی باید هوادهی کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم.

 

منظور از هوادهی چیست؟

هوادهی شامل سوراخ هایی است که بوسیله گودال های کوچکی در زمین ایجاد می شود و کمک میکند تا هوا ، آب و مواد غذایی به راحتی در خاک نفوذ کرده و به ریشه برسد. که این فرایند کمک میکند ریشه چمن بیشتر در عمق خاک نفوذ کند همچنین مواد غذایی بیشتری جذب کند و در کل چمن بادوامتری داشته باشیم. دلیل اصلی هوادهی کم کردن فشردگی خاک است. خاک های فشرده تعداد زیادی ذرات خاک در یک حجم و فضای مشخص دارند که این ذرات مانع از ایجاد چرخه ی مناسب آب ، هوا و مواد غذایی در خاک می شود. علاوه بر این کاه چمن و باقی مانده مواد آلی دفع شده در سطح زیرین چمن مانع از رسیدن عنصر های ضروری به ریشه می شوند.

هوادهی چمن

آیا باید چمن خود را هوادهی کنید؟

یکی از رایج ترین سوالات افراد این است که چگونه متوجه شوند که هوادهی چمن را انجام دهند یا خیر؟

چمن شما به احتمال زیاد پتانسیل هوادهی را دارد اگر که:

  • جاهایی که بیشتر رفت و آمد دارد ،مانند ؛اطراف زمین بازی یا جایی که بچه ها و حیوانات خانگی می دوند و بازی می کنند ،که این ها همه به فشرده تر شدن خاک آن ناحیه را افزایش می دهند .
  • بخش های تازه ساخت خانه ها غالبا بر اثر فشار حاصل از سازه های ایجاد شده باعث فشرده شدن چمن و خاک آن ناحیه می شود.
  • اگر چمن شما به راحتی خشک میشود یا بیس(base) اسفنجی دارد احتمالا به این معنی است که آن بیش از اندازه کاهگل چمن دارد. برای رفع این مشکل با بیل ،باریکه هایی به عمق 4 اینچ در چمن ایجاد کنید. اگر کاهگل چمن شما بیش از 1.5 اینچ است هوادهی پیشنهاد می شود.

در بالای بستر اصلی چمن موادی همراه یک لایه خاک وجود دارد. منظور از لایه خاک یک لایه خاک نرم و نازک که در بالای بستر اصلی وجود دارد،که این لایه آب را در خود نگه می دارد و منجر میشود که خاک فشرده شود و ریشه ها نتوانند به خوبی گسترش یابند. هوادهی باعث میشود لایه ها از هم جدا شوند که این باعث میشود که ریشه به راحتی در خاک بدنبال آب بگردد.

چه زمانی باید چمن را هوادهی کنیم؟

بهترین زمان برای هوادهی ، فصل رشد است.

ایده آل ترین زمان برای هوادهی چمن هایی که در فصل سرد رشد می کنند در اوایل بهار یا اوایل پاییز است و برای آنهایی که در فصل گرم رشد می کنند در اواخر بهار است.

ابزار و وسایل هوادهی

دو وسیله اصلی که در کار هوادهی در اختیار ما است شامل هوادهنده ی میخی و هوادهنده ی شاخه ای است. شما به وسیله ی چنگال های سخت هوا دهنده ی میخی براحتی میتوانید سوراخ هایی در زمین ایجاد کنید.

هوادهی چمن

برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید از ابزار و ماشین های مخصوص هوادهی استفاده کنید که در واقع خلل و فرج های خاک را حذف کنید. البته این نکته را باید در نظر داشت که ایجاد گودال کم اثر بوده و باعث فشار اضافی در اطراف گودال می شود.

هوادهی چمن

مراقب باشید که ابزار یا ماشین های هوادهی که استفاده میکنید بیش از2 تا 3 اینچ عمق،0.5 تا 0.75 اینچ قطر از پلاگ(plug) خاک را حذف نکند. این ماشین ها را می توانید از مغازه های لوازم باغبانی کرایه کنید . همیشه به توصیه هایی که توسط مغازه دار به شما درباره ماشین میشود توجه کنید. شما ممکن است بخواهید هزینه کرایه را با همسایگان خود بصورت مشترک پرداخت کنید.

 

 Lawn-Aeration

چگونه حیاط خود را هوادهی کنیم؟

هوادهی چمن

اگر متقاعد شدید که چمن شما به هوادهی نیاز دارد امروز نکاتی در این باره برای شما میگوییم :

  • قبل از این که شروع کنید مطمئن شوید که زمین به اندازه ی کافی مرطوب است چون هوادهی به خاک خشک بسیار سخت و وقتگیر است.
  • بیشتر ماشین های هوادهی درصد کمی از سطح خاک را می پوشانند بنابراین باید از یک منطقه  متراکم(از چمن ) چندین بار عبور کنند. بنابراین انرژی خود را صرف اینگونه مناطق نکنند.
  • باید اجازه بدهید تیغه دستگاه حفار کننده چمن  ابتدا خشک شود و سپس حفاری را انجام دهد در غیر این صورت سوارخ های حفر شده یکسان نخواهند بود. شما میتوانید با استفاده از ماشین چمن زنی یا یک چنگک عمل خرد کردن (نرم کردن) زمین خود را انجام دهید.(بعد از هر بار چمن زنی تیغه ی ماشین چمن زنی خود را تیز کنید.)
  • بعضی از افراد غیر متخصص میگویند اگر در بهار از آفت کش بر روی چمن ها استفاده کنید هوادهی چمن اثر آفت کش را از بین می برد، اما این موضوع صحیح نیست، تحقیقات نشان میدهد که هوادهی تاثیری بر عملکرد آفت کش ها ندارد.
  • بعد از هوادهی ، شما باید به مراقبت های پایه ای از چمن مانند تغذیه مناسب آبیاری و چمن زنی مناسب ادامه دهید.

هوادهی چمن

هوادهی یک کار مفید در جهت دستیابی به چمنی زیباست. اما اکثر مردم در این باره اطلاعی ندارند پس اگر میخواهید زمین چمن خوبی داشته باشید به تمامی نکات مراقبتی در مورد آن عمل کنید.

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آنتریوم ( Anthurium )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *