نورپردازی فضای سبز

همه چیز درباره نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

تصور کنید که وقت ،ایده و هزینه بسیاری صرف کرده اید تا منظر حیاطتان بهترین باشد. اما با فرا رسیدن شب دیگر به چشم نیاید. می توانید با قرار دادن چراغ ها در بعضی نقاط خاص و داشتن یک کلید برق کاری کنید که در شب هم حیاطتان منظر بسیار دل انگیز و جذاب داشته باشد. جایگذاری چراغ ها بسیار حائز اهمیت است. با جایگذاری مناسب چراغ ها می توانید طرح خاصی را در منظر حیاطتان ایجاد کنید و باعث شوید که توجه افراد به سمت درختان و گیاهان خاصی که در باغچه کاشته اید و برایشان هزینه زیادی کرده اید جلب شود.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

اغلب سیستم های نورپردازی در فضای سبز ،به دلایلی ولتاژ پایینی دارند ؛ برخلاف سیستم های ۱۲۰ ولتی ،این سیستم برای کار کردن در منظر امن تر هستند و برای نصب هم هزینه کمتری دارند. اگرچه ولتاژ پایین باعث می شود لامپ ها ولتاژ پایینی – حدود یک دهم ولتاژ اصلی – دریافت کنند اما با استفاده از تبدیل کننده های گام پایین ( ترنسفورماتور ) محدودیتی در نوردهی که ما می خواهیم داشته باشیم ایجاد نمی شود . یک نور به ضعیفی نور ماه که روی شاخ و برگ بالای درختان افتاده تا یک نورپردازی خاص روی ساختمان و درختان ،تفاوت زیادی دارد و فضایی ماهرانه و خاص ایجاد می کند. به جز نوع و شکل ابزار مورد استفاده ، رنگ لامپ و طراحی چیدمان آن ها هم به هنر و خلاقیت نیاز دارد.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

 

سیستم ولتاژ پایین چیست ؟

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

معمولا روشن شدن چراغ های فضای سبز اطراف خانه، وابسته به برق کم فشار شده از خانه می باشد.

تبدیل کننده ( transformer ): برق ۱۲۰ ولت خانگی را به ۱۲ ولت بی خطر کاهش می دهد.

لامپ ( bulb ) : میزان روشنایی ،رنگ و شعاع نور به آن بستگی دارد.

 پایه ثابت نگهدارنده ( Fixture Housing ) : لامپ را در برابر محیط محتفظت می کند و در شکلدهی و تعیین زاویه نور موثر است.

میخ ( stake ) : پایه را در زمین نگه می دارد.

کابل ( cable ) : جریان را از خود عبور می دهد. 

درختانی که از پایین به آن ها نور می تابد و نوری که روی نمای بیرون ساختمان می افتد ،منظرهء متفاوتی پس از غروب در اطراف خانه ایجاد می کند.

سوال های رایج

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

 

به کار بردن ایده های رایج یا استخدام کردن یک متخصص؟

مردم می توانند ایده های ساده را خودشان در یک ایام فراغت اجرا کنند. اما اگر می خواهید یک کار خاص و متفاوت اجرا کنید، با یک متخصص نورپردازی فضای سبز که به نصب، تنظیم و طراحی چیدمان مسلط است مراجعه کنید.

چقدر باید به تعمیرات و نگهداری توجه کرد ؟

پایه های لامپ ها را از برگ ها و ضایعاتی که از گیاهان می ریزد دور نگه دارید، تا از افروخته شدن آن ها جلوگیری کنید. لامپ های سوخته را سریعا جایگزین کنید تا از کوتاه شدن عمر دیگر اجزا مدار جلوگیری شود.

پایداری اجزا چقدر است ؟

ضمانت نامه های روی پایه ها و ترنسفورماتور ها بسته به نوع آن از یک تا ده سال متفاوت است، اما حتی اگر خراب نشوند درخشنگی پایه هایی که از برنج، مس و یا استیل ساخته شده اند مهم است و باید به آن توجه داشت.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

کشیدن نقشهء طرح

اگر نمی خواهید دست به سیاه و سفید بزنید یک متخصص استخدام کنید و از او بخواهید یک طرح را اجرا کند.

اما اگر مایلید که خودتان در طراحی و نصب مشارکت داشته باشید می توانید از توصیه های مختصر و مفید “مارک پیاندوسی” استفاده کنید. در اینجا بهترین توصیه های طراحی او را می توانید بخوانید:

درخت ها

وقتی که می خواهید نور مستقیم را روی درختان جهت دهی کنید دقت داشته باشید که حتما بخشی از آن به تنه بتابد. اگر نور فقط به شاخ و برگ بتابد، تاج درخت شبیه یک سفینه فضایی می شود. اگر می خواهید از بالا به درخت نور بتابانید، دو لامپ ۲۰ واتی را در بالا ترین جای ممکن از درخت قرار دهید و به گونه ای آن ها را جایگذاری کنید که نورشان قاطی نشود یا در بین شاخ و برگ محو نشود.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

بستر باغچه

حداقل فاصله ای که بین پایه ها می گذارید باید ۶ متر باشد .” در واقع باید مسیر های نور دید شما را از یک نقطه به نقطه دیگر هدایت کند نه اینکه یه سری نور پیوسته داشته باشیم.”

نمای خانه

نوردهی نمای خانه را با نور های فشنگی که شعاع های نور آن با ۱۲ درجه پخش می شوند تنظیم کنید و آن ها را به سمت گوشه ها نما و یا جزئیات خاص معماری ، جهت دهی کنید. می توانید از نور های با اشباع کمتر برای روشن کردن بخش های میانی و مابقی قسمت های نمای ساختمان استفاده کنید.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

دیوار های باغچه

می توان پایه های چراغ با حاشیه شکل دار را نزذیک به پایه دیوارها قرار داد تا طرح ها و شکل های خاص روی دیوار بیفتند.

نقاط مرکزی

عنصری از باغچه را که فکر می کنید بسیار زیبا و حائز اهمیت است را با اشباع نور زیاد نورپردازی کنید، مانند ؛ آبنما ، تاب درختی و یا مسیر اصلی – با استفاده از دو نور (یا بیشتر) جهت دار می توان آن ها را واضح کرد.

نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز

منبع : طراحان منظر

این مطلب را نیز مطالعه کنید   نشیمنگاه در فضای سبز
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *