همانتوس

همانتوس(Blood flower)

همانتوس(Blood flower)

همانتوس(Blood flower)

همانتوس

همانتوس

نام فارسی همانتوس
نام انگلیسی Blood flower
 نام علمی Haemanthus albiflos
خانواده Amaryllidaceae

اطلاعات کلی:

نام فارسی: همانتوس

نام رایج فارسی: همانتوس

نوع:  علفی

خانواده: Amaryllidaceae

ارتفاع:  ۳۰-۲۰ cm

گسترش:  ۷-۱۵ cm

رنگ گل:  قرمز و سفید

نور:  نور متوسط  یا مایل خورشید

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری: اگر نیاز های اساسی آن برطرف شود، نگهداری دایم نمی خواهد. این گیاه سریع رشد می کند و اگر آب متوسط، نور متوسط خورشید و خاک زه کشی شده داشته باشد، سالم و شاداب خواهد بود.

گل:  تعداد زیادی گل های لوله ای کوچک و سفید دارد.

برگ: سبز، ضخیم، دوکی شکل گاهی نیزه شکل است.

میوه:  بیضی، گوشتی در رنگ سفید یا قرمز

مقاومت: مقاومت کم در برابر سرما و خشکی

معرفی همانتوس

همانتوس

همانتوس

همانتوس بومی جنوب آفریقا و از خانواده نرگسیان است. در تابستان، پاییز و زمستان گل دارد.  با اینکه بومی منطقه ای گرم و پر باران است ولی در مناطق  سرد و خشک هم پیدا می شود.

 مسلماً  همانتوس سایه را ترجیح می دهد با این حال از ضخیم بودن برگ هایش پیداست می تواند خشکسالی های تابستان را تا حدودی تحمل کند و در گل گونه ای انعطاف پذیر برای کاشت است.

این گیاه می تواند برای انسان و حتی حیوان سمی باشد، بنابراین؛ این که آن را کجا می کارید و چگونه می خواهید از آن مراقبت کنید، مهم است. گونه هایی از همانتوس می توانند علف هرز باشد، پس قبل از کاشت  چک کنید که مهاجم نباشد.

همانتوس جلوه زیادی دارد. حتی اگر یک عدد از آن را در گلدان بکارید باز هم زیبایی را برایتان به ارمغان می آورد.

ویژگی های ظاهری همانتوس

برگ: این گیاه هر سال یک جفت برگ می دهد. در آخر در بیشترین حالت سه جفت برگ خواهد داشت که در دو ردیف روبه روی هم قرار گرفته اند. برگ این گیاه ۴۰ سانتی متر طول دارد و ممکن است با کرک های ریزی پوشیده شده و گاهی در سطح آن لکه های زری مشاهده شود. به صورت دوکی یا نیزه شکل است.

همانتوس

برگ همانتوس

گل: آخر پاییز و در زمستان پیاز گل آن به چندین گل سفید کوچک با بساک های زرد رنگ روی ساقه تنومند آن تبدیل می شود. گل های آن بسیار ظریف و لوله ای شکل است که به رنگ قرمز هم وجود دارد.

همانتوس

گل همانتوس

ساقه: ساقه آن تقریبا ضخیم، مستحکم و البته راست قامت تا طول ۱۵ – ۳۸ سانتی متر است. همانطور که در عکس مشخص است؛ ساقه آن سبز رنگ است که می تواند لکه های قرمزی هم در قسمت های پایینی داشته باشد.

همانتوس

ساقه همانتوس

نگهداری همانتوس

نور:  با اینکه این گیاه هم در نور کامل آفتاب و هم در نیمه سایه خوب رشد می کند، ولی آن را در منطقه نیمه سایه بگذارید، مخصوصاً در بعد از ظهر های آفتابی.

بیشترین دما قابل تحمل برای آن زیر ۲۸ درجه سانتی گراد و کمترین دما قابل تحمل برای آن ۴- درجه سانتی گراد است. اما بهترین دمایی که می توان آن را نگه داری کرد، حدودآً بالای ۲ درجه سانتی گراد است.

نور خورشید اگر بیش از حد شود رنگ برگ های آن روبه سفید می روند ولی درکل شادابی گیاه دچار مشکل نخواهد شد.

آبیاری:  این گیاه به آبیاری متوسط و منظم نیاز دارد در طول دوره رشد و اگر هم زیاد آبیاری شود طاقت می آورد ولی در بهترین حالت بهتر است به اندازه یک آبپاش کوچک آبیاری شود که خاک به آن صورت خیس نشود.

خاک:  خاک زه کشی شده و و مرطوب و معقول می خواهد تا دچار پوسیدگی نشود. بهترین PH که می تواند داشته باشد بین ۶٫۱ تا ۷٫۵ است. خاک آن بهتر است مخلوطی از رس، پرلیت، شن و البته خاک باغچه باشد.

کوددهی: همانتوس به کوددهی و مراقبت ویژه نیازی ندارد ولی اگر کوددهی را در نظر داشتید؛ در طول فصل رشد آن، هر دو هفته یک بار، می توانید با کود مایع با پتاسیم بالا در بهتر شدن گیاه خود بکوشید.

آفات و مشکلات: همانتوس دچار مشکلات آفت و بیماری به آن صورت نمی شود. ولی مواردی که می تواند پیش آیند عبارت اند از:

۱- خوار لیلی و خون آشام نرگسیان که به راحتی با حذف قسمت های آسیب دیده و سم پاشی با کارباریل می توان با آن مبارزه کرد.

۲- شته ها را با فشار آب بدون آسیب زدن به گیاه از بین ببرید.

۳- همانتوس برای کرم ها جذاب است. بگذارید رشد کنند بعد از رفتنشان آن قسمت از گیاه را حذف کنید.

۴- حلزون های بدون صدف هم ممکن است برای این گیاه مشکل درست کنند. می توانید برای پیشگیری، اطراف این گیاه سنگ ریزه هایی که لبه تیز دارند بگذارید.

تکثیر همانتوس:

همانتوس

بذر همانتوس

همانتوس به دو صورت کاشت دانه و تقسیم گیاه تکثیر می شود.

۱- کاشت دانه:

اگر بخواهید خودتان بذر را جمع کنید بگذارید برسد و خشک شود، سپس کیسه پلاستیکی روی گیاه کشیده و گیاه را برعکس کنید، بعد از گذشت یک هفته حسابی تکانش دهید. قبل از ذخیره کردن بذرها مهم است که مطمئن شوید که خشک هستند تا کپک نزنند.

 اواخر زمستان و اوایل بهار، ۱۵ روز بعد از آخرین سرمازدگی، خاک را تا عمق ۲۵ سانتی متری خوب شخم بزنید. در خاک زه کشی شده و غنی شده، سوراخ هایی به عمق یک سانتی متر با فاصله های ۶۰ سانتی متری از هم ایجاد کنید. دانه را قرار داده و به اندازه نیم سانتی متر روی آن را با خاک برگ بپوشانید.

۲- تقسیم گیاه:

گیاهی را تقسیم کنید که خوب رشد کرده و سالم و دارای ریشه لازم است. گیاه را با شلنگ آب پر آب کنید در حدی که بتوان به راحتی از گلدان خارج کرد. دوباره روی آن آب بگیرید تا تقسیم گیاه به آسانی انجام شود.

کف گلدان های مورد نظر تا یک سوم خاک باغچه بریزید. گیاه را در گلدان بگذارید و فاصله حداقل ۲۵ میلی متر بین ریشه با دیواره را رعایت کنید. کنار آن خاک زه کشی شده و غنی بریزید، تا جایی که سطح گیاه و خاک یکی شود. گیاه را حسابی آبیاری کنید.

درضمن فقط زمانی گلدان آن را عوض کنید که ریشه به سطح خاک آمد.

کاربرد:

همانتوس را می توان در،

۱- Rock Garden (باغچه های کوچکی که در آن سنگ های بزرگ و گیاهانی که مراقبت زیادی نیاز ندارند به کار رفته است.)،

۲- bed ها (باغچه های خیلی کوچک احاطه شده تا ارتفاع حدود یک متر) در خیابان،

۳- گلدان های کوچک و بزرگ،

۴- باغ های ساحلی،

۵- باغ هایی به سبک طبیعی،

۶- و باغ کوچک

کاشت.

اگر مایل هستید پروانه ها و حشرات مفید را جذب کنید، کاشت همانتوس انتخاب مناسبی خواهد بود.

به عنوان گل شاخه ای هم استفاده می شود.

مباحث اضافی:

همانتوس

گل همانتوس

همانتوس  در فضا داخلی به خوبی رشد خواهد کرد. اگر فضای باز هم متناسب با شرایطش باشد هم رشد خوبی خواهد داشت و دیگر نیازی به مراقبت ویژه ای ندارد.

زمان گلدهی آن در تابستان، پاییز و زمستان است و دو سه سالی طول خواهد کشید تا این گیاه به حداکثر ارتفاع خود برسد.

مهم است که پیاز این گیاه در فصل تابستان خشک باشد.

همانتوس را در طب سنتی برای درمان سرفه های مزمن و دفع رعد و برق استفاده می کنند. بسیار مهم است که این گیاه را بدون اطلاع استفاده نکنید چون می تواند سمی باشد. از علایم مسمومیت همانتوس می توان به ترشح بزاق، تهوع، استفراغ، و اسهال اشاره کرد.

منبع: طراحان منظر

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *