هرس گل یخ

هرس گل یخ

هرس گل یخ

هرس گل یخ

هرس گل یخ

چگونه و چه موقع هرس گل یخ انجام شود:

درحالیکه نام گیاهشناسی این درختچه Chimonanthمیباشد اما به علت سختی در تلفظ عموم مردم این درختچه را به نام گل یخ میشناسند. این درختچه در وزارت کشاورزی ایالات متحده در شرایط منطقه ای 7و9هم مقاوم است .گل یخ یکی از درختچه هایی است که در اواخر سال شکوفا میشود .محصول ظریف و گل های زنگوله ای شکل طلایی در اواسط ماه ژانویه حیاط شما را با عطر تند و شیرینی پر میکند که برای هفته ها این عطر باقی میماند . با توجه به سایه ی بعد ازظهر و اب وهای گرم باید شرایط نگهداری این درختچه را  مرطوب کنیم که خاک لومی منجر به این اتفاق میشود و همچنین خاک لومی باعث میشود pH خنثی به اسیدی تبدیل شود.گل یخ باید تحت کنترل باشد و هرس برای ان ضروری است .

تمرین اصولی هرس گل یخ

هرس گل یخ

بسته به اندازه  wintersweet شما میتوانید از قیچی هرس و یا اره ی درخت بری استفاده کنید. قیچی برای هرس شاخه های کوچک و اره برای قطع تنه های ضخیم مورد استفاده قرارمیگیرد.ابزار ها باید با الکل ویا ترکیبی از اب و مواد شوینده (1قسمت مواد شوینده و9 قسمت اب ) ویا در حین هرس برای جلوگیری از ورود افات از گیاهی به گیاه دیگر ضد عفونی شوند. با قطع قسمت بالایی درخت رشد بهتر شده و همچنین این کار منجر به وجود ساقه انتهایی در بالای  جوانه های جانبی میشود.هرس شاخه های جانبی باعث باز شدن داخل درختچه و افزایش رسیدن نور به درختچه و گردش هوا میشود.وبا کوتاه کردن ساقه ی اصلی میتوانیم باعث ایجا د شاخه های جانبی شویم.

هرس برای سلامتی:

هرس گل یخ

بااین وجود که شاخه های شکسته و یا بیمار شده باید هر چه زود تر ازبین بروند ولی باید صبر داشته باشیم دوره ی شکوفدهی درختچه (اواخر زمستان تا اوایل بهار)تکمیل شود.این گونه هرس شامل ازبین بردن جوانه های جوان وشاداب. شاخه هاوساقه های ضعیفی که به تنه ی اصلی فشار وارد میکنند میشود.هرس جزیی باعث میشود مواد درگیاه ذخیره شود تا در شرایط حساس مورد استفاده قرارگیرد. نباید هر ساله بیش از یک سوم درختچه را حذف کنیم.اجازه دهید درختچه شکل طبیعی خود را حفظ کند و ارتفاعش را با هرس جزیی کنترل کنید . گل یخ هر ساله 12اینچ وسیع تر میشود و ارتفاعش هم 12تا 20 فوت افزایش میابد.

هرس به منظور جوان سازی:

هرس گل یخ

wintersweets بالغ که مقدار تولید گلش افزایش نمیابد شاید یکی از دلایلش این باشد که شاخ و برگ ناکافی در قسمت پایینی شاخه وجو دارد ویا این که فقط رشد طولی داشته اند که میتوانیم با هرس شدید دوباره این شاخه ها را شاداب وجوان کنیم.کل درختچه باید بین15 تا 30 سانتی متر  هرس شود و این هرس بهتر است در اواخر زمستان (بعد از گلدهی)انجام شود .واین  هرس منجر میشود درختچه در تمام فصل رشد فرصت بازگشت به حالت اولیه را داشته باشد و ابیاری مناسب به این موضوع کمک میکند .درختچه به رشد بیش از حد واکنش نشان میدهد .و ممکن است در فصل اول بعد از هرس گلدهی وجود نداشته باشد.

هرس به منظور شکلدهی

هرس گل یخ

هرس صحیح باعث میشود که رشد سریع شود و همچنین میتواند منجر به تبدیل چند کنده به درخت کوچکی شود.درختچه ی گل یخ میتواند در طول یک یا دو فصل سیستم ریشه ی خود را توسعه دهد. یک تا سه ساقه از کنده ایجاد میشود .شما میتوانید طبق میل خود هرس را انجام دهید و شکل دلخواه را به درختچه بدهید. شما میتوانید قسمت بالایی درختچه را بیشتر هرس کنید ویا شکل افقی به ان بدهید ولی وسعت درختچه نیاز به هرس زیادی ندارد.

نویسنده : نسترن رضائی دستجردی

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *