هرس درختچه طاووسی

هرس درختچه طاووسی

هرس درختچه طاووسی

هرس درختچه طاووسی

هرس درختچه طاووسی

 طاووسی یا جاروی اسپانیایی یکی از گیاهانی است  که امروزه به وفور در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه مقاومت بالایی نسبت به خشکی داشته و می توان در منظر خشک یا xeriscape می توان از آن استفاده کرد. این گیاه از جمله گیاهان معطر به شمار می رود. این گیاه درختچه ای خزان دار به شمار می رود. این درختچه از جمله گیاهانی است که به هرس شدید پس از گلدهی نیازمند است در این مقاله ابتدا به تعریف هرس می پردازیم و سپس به نکات مهم هرس پرداخته می شود.

هرس (Pruning) چیست؟

هرس یا Pruning به عملیاتی گفته می شود که طی آن بخشی از گیاه به صورت جزئی یا کامل از گیاه اصلی حذف می شود و هدف آن هدفمند کردن رشد گیاه و تقویت باروری و شکل دهی به گیاه است.

هرس درختچه طاووسی

هرس درختچه طاووسی

درختچه طاووسی نیازمند دو دوره هرس است: این هرس به منظور از بین بردن شاخه های قدیمی ، آسیب دیده و … صورت می گیرد که موجب افزایش جریان هوا و کاهش بیماری می شود

هرس درختچه طاووسی در دوره جوانی :این هرس برای افزایش گلدهی و شکل دهی به درختچه صورت می گیرد.

طاووسی از جمله گیاهان برگریز بوده و هرس آن بر اساس قوانین کلی گیاهان برگریز صورت می گیرد. بر اساس این قوانین هرس این درختچه به 4 بخش تقسیم می شود.

 دسته اول : آنهایی که هرس کمی نیاز دارند( تنها شاخه های مرده، بیمار، آسیب دیده و یا سرشاخه هاباید هرس شوند و زمان این هرس هم اوایل بهار میباشد.).

 دسته دوم : هرس بهاره(هرس برای شاخه های جدید و پر طراوت ضروری نیست چرا که گل بر روی شاخه های تازه ایجاد میشود).

 دسته سوم : هرس تابستانه و بعد از گل دهی(پس از گلدهی باید شاخه های پیر را از بین برد).

 دسته چهارم : هرس به منظور ایجاد شاخه های نو(گل درشاخه های سال گذشته ظاهر می شود. شاخه های گل دهنده به یک دوم باید کاهش پیدا کنندتا شاخه های جدیدی ایجاد شود.شاخه های مرده،اسیب دیده،بیمار و شاخه های چوبی شده بدون توجه به نوع هرس باید از بین بروند.

مثال:

هرس درختچه طاووسی

گیاهانی که به حداقل هرس نیاز دارند(نوع اول):  آرون، گل یخ، زغال اخته، دافنه، قلن.و…

گیاهانی که به هرس بهاره نیاز دارند(نوع دوم):  داتورا، گل گوشواره، ترش، علف چای، ژاپونی، گز.

گیاهانی که به هرس تابستانه( بعد از گلدهی)نیازدارند(نوع سوم):. گل شرابی، چنوملس، ، شیرخشت، ، یاس زرد، ماگنولیا  فیلادلفوس، گل صد تومانی ، یاس.

منبع

نویسنده: نسترن رضائی دستجردی

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *