هایدرو سیدینگ

هايدرو سيدينگ (Hydroseeding)

هایدرو سیدینگ (Hydroseeding)

هایدرو سیدینگ (Hydroseeding)

هایدرو سیدینگ

هایدرو سیدینگ روش نويني در كاشت چمن و گياهان مرتعي محسوب ميگردد كه  طي چند دهه اخير با توجه به آگاهي كارشناسان نسبت به ارزش­ها و برتري اين روش نسبت به ساير روش­هاي موجود، رفته رفته در كشور­هاي توسعه يافته جايگزين روش­هاي معمول ميگردد.

اساس اين روش بر اسپري مخلوطي از بذر، مالچ، هيدروژل­ها ، كود­هاي استارتر، الياف محافظ و برخي افزودني­هاي ديگر در محيط كاملا مايع استوار است.

در اين روش مخلوط معلقي از مواد ياد شده با نسبت­هاي متناسب بوسيله فشار كنترل شده پمپ قوي دستگاهي بنام هيدرو سيدر و از طريق نازل ويژه­اي كه صرفا بدين منظور طراحي شده  توسط اپراتور ماهر بطور يكنواخت بر سطح بستر كاشت پاشيده مي­شود.

هایدرو سیدینگ

توده يكنواخت پاشيده شده حاوي بذر و كليه مواد لازم جهت جوانه زني و رشد بذر بوده و از اين مرحله به بعد گياهچه رشد كرده مراحل طبيعي رشد خود را در توده­اي از مواد مناسب براي رشد دنبال نموده و بدليل پوشش مالچ و مواد محافظ رطوبت در قبال تنش­هاي محيطي مقاومت بيشتري از خود نشان مي­دهد.

این روش در برخی کشورها، جایگزین روش­های معمول شده است. در این روش نوین چمن کاری، ابتدا در مخزنی، بذر چمن مخصوص، الیاف محافظ، چسب ویژه، کود، رنگ و هایدروژل ویژه جذب آب، ترکیب شده و سپس با دستگاه پمپ و به طور یکنواخت بر سطح آماده شده پاشیده می­شود.

پس از پاشیده شدن این ترکیب، بعد از گذشت چهار روز، چمن بر سطح زمین روییده خواهد شد. در این روش نوین چمن­کاری، در یک روز می توان 10 هزار متر مربع را چمن کاری کرد. در روش نوین کاشت چمن( هایدرو سیدینگ) دیگر از کود حیوانی استفاده نمی­شود و جایگزین آن کودی به نام مالچ شده که ترکیبی از کاغذ و چوب پودر شده است.

هایدرو سیدینگ

با استفاده از این روش می­توان سطوح با شیب بسیار تند و حتی عمودی را چمن کاری کرد، بذری که در این روش استفاده می شود، بذر ویژه­ای است که در مقابل سرما و گرما و همچنین تردد روی آن بسیار مقاوم است.

نحوه نگهداری چمن کاشته شده در روش هایدرو سیدینگ، تفاوت خاصی با نحوه نگهداری چمن­های معمولی ندارد. قرار بوده است با استفاده از این روش 60 هزار متر مربع از فضای منطقه ۹ تهران چمن­کاری شود که در مرحله نخست، 20 هزار متر مربع زیر کشت رفته است که برای این بخش 500 میلیون تومان هزینه شده است.

در روش نوین کاشت چمن هایدرو سیدینگ، علف هرز به علت استفاده نکردن از کود حیوانی روییده نخواهد شد.

مزاياي هايدرو سيدينگ

هایدرو سیدینگ

فراگير شدن كاربرد اين روش در كشور­هاي توسعه يافته چه در ابعاد مورد استفاده در سطوح وسيع  و چه حتي در مساحت­هاي كم  در حد حياط خانه­ها نشانه مستقيم برتري و انعطاف­پذيري اين روش مي­باشد. از اهم اين ارزش­ها مي­توان به موارد ذيل اشاره داشت:

سرعت در اجراي كار

هایدرو سیدینگ

در شرايط معمول و با استفاده از روش­هاي رايج، تصور اينكه بتوان مساحتي در حدود يك هكتار را در طول روز زير كشت برد امري محال به نظر مي­رسد، درحاليكه با استفاده از روش هايدروسيدينگ و با توجه به اختلاف بنيادين روش كار، اين امر براحتي قابل اجرا بوده و يكي از مزاياي مورد توجه و ارزشمند براي كارشناسان امور اجرايي كه بخوبي به اهميت و ارزش سرعت توام با كيفيت واقفند مي­باشد.

امكان كاشت شيب­هاي تند

هایدرو سیدینگ

كاشت مطمئن شيب­هاي تند هميشه از معضلات فعاليت­هاي اجرائي محسوب مي­شده  تا بحدي كه اساسا تصور شيب­هاي تند سبز با پوشش چمن در ذهن مـديران، مجـريان و شهـرونـدان  نقشي منعكس نكرده است و در اين راستا برخي فعاليت­هاي پر هزينه، پركار و دراز مدت جايگـزين نسبي اين خـواسته شده است. ايجاد سطـوح مسلح، ديواره هاي سنگي، گابيون­ها و تراس­سازي از جمله اين فعاليت­ها محسوب ميگردد و از سوي ديگر كاشت درختچه­ها و درختان در شيب­هاي تند علاوه بر آنكه حائز دشواري زياد در اجرا و نگهداري بوده پاسخگوي سليقه مديران و شهروندان نبوده است.

هايدروسيدينگ روشي است كه امكان كاشت تا شيب­هاي بعضا نزديك به زواياي عمودي را ميسر مي­سازد. اين تكنيك عملا بر دشواري­هاي موجود غلبه كرده و كاشت در هر زاويه تند را ممكن مي­سازد.

عدم استفاده از كود دامي بعنوان مالچ رايج 

هایدرو سیدینگ

در سال­هاي اخير و با توجه به بروز و شيوع بيماري­هاي مشترك انسان و دام و خطرات ناشي از آن براي محيط­هاي شهري، استفاده از كودهاي دامي در شهر­هاي بزرگ مخاطره آميز به نظر مي­رسد و تصور شيوع بيماري در كلانشهري چون پايتخت پرجمعيت كشور ما، تصور يك فاجعه محسوب ميگردد.

هايدرو سيدينگ روشي است كه از مالچ­هاي گياهي با منشا آلي بعنوان پوشش محافظ بذر استفاده كرده و با حذف كود دامي علاوه بر حذف آثار سوء محيطي آن ( منظره و رايحه و …) آثار غير بهداشتي آنرا نيز كه مستقيما متوجه كاركنان و شهروندان همجوار است حذف مي­كند.

چشم­اندازي زيبا همزمان با كاشت

هایدرو سیدینگ

در خاتمه كاشت با روش­هاي معمول تا زمان رشد چمن آنچه برجاي مي­ماند بستري پوشيده از كود دامي با رنگي تيره است كه اگرچه بدليل نبود روش جايگزين به ناچار چشم­اندازي معمول تلقي ميگردد، ليكن منظري ناخوشايند براي چهره شهر محسوب ميگردد.

رنگدانه سبز موجود در مخلوط مالچ علاوه بر آنكه شاخصي براي تشخيص يكنواختي مالچينگ محسوب مي­شود، بلافاصله پس از كاشت، منظري زيبا و چشم­نواز كه مورد توجه عابران است را ايجاد مي­كند.

تخصصي بودن فعاليت هایدرو سیدینگ

هایدرو سیدینگ

روش اجرائي عمليات هايدرو سيدينگ تحت نظر و اجراي مستقيم اپراتور و ناظر متخصص انجام شده كه خود علاوه بر كاهش تعداد نفرات درگير اجرا ارتقاء كيفي كار را نيز موجب ميگردد.

 امكان اجراي عمليات هایدرو سیدینگ تحت هر شرايط اقليمي

هایدرو سیدینگ

كاهش نيروي انساني و بالطبع كاهش تردد در سطح بستر كاشت از يك­سو و همراهي همزمان مالچ و بذر و برخي مزاياي ديگر موجب شده تا عوامل محدود كننده محيطي از قبيل سرما و گرما و وزش باد، بارش­ها و غيره موجب قطع روند عمليات نگردد، كه بنوبه خود اهميت موثري در امور اجرايي  بخصوص در شرايط كاشت خارج از فصل محسوب ميگردد.

افزايش سرعت جوانه زني 

هایدرو سیدینگ

همراهي و حمايت مواد اديتيو موجود در مخلوط مالچ و بذر و ايجاد يك شرايط بدور از استرس محيطي براي بذر درحال جوانه­زني و همچنين مـواد تقـويتي اضافه شده موجب افـزايش سرعت جوانه­زني بذر و ادامه رشد بصورت مطمئن­تر ميگردد.

امكان كاشت گونه ­هاي متنوع در هایدرو سیدینگ

هایدرو سیدینگ

آنچه در حال حاضر بنام هايدروسيدينگ در تكنيك­هاي فضاي سبز نيز راه يافته، تحت نام هايدرو مالچينگ جهت تثبيت و جلوگيري از فرسايش خاك كاربرد داشته و با پيشرفت تكنيك­ها به منظور كاشت بذر گونه­هاي مرتعي و پس از آن چمن و امروزه براي كاشت بذر گل­هاي وحشي و ايجاد تپه­ها و بستر­هاي پوشيده از گل بكار مي­رود.

ترميم سطوح آسيب ديده

هایدرو سیدینگ

اجراي عمليات اور سيدينگ و ترميم مساحت­هاي آسيب ديده چمـن بطـور معمـول روش دشوار و بعضا پر هـزينه محسوب ميگردد تا آنجايي كه بهره­برداران برغم ظاهر ناخوشايند چمن از اصلاح  و ترميم آن پرهيز مي­كنند . ليكن با استفاده از روش هايدروسيدينگ بسادگي مي­توان بسياري از سطوح آسيب ديده را ترميم نمود.

عدم شستشوي مالچ و بذر

هایدرو سیدینگ

از جمله مشكلات معمول روش­هاي رايج شستشوي مالچ و بذر توسط آبياري يا بارش­ها و وزش باد است. عملكرد الياف در ساختار هايدروسيدينگ  موجب حفظ بذر در شبكه بهم تنيده سنتتيك فايبر  شده و از سوي ديگر مواد باردار موجود در آن موجب اتصال محكم­تر اين توده با ذرات خاك بستر ميگردد كه به نوبه خود در مقابل شستشو و بادبردگي مقاومت پوشش را بيشتر خواهد كرد.

امكان كاهش اجراي عمليات خاكي 

با توجه به تكنيك اجراي عمليات اين امكان وجود دارد كه عمليات خاكي را در سطح بستر كاشت به حداقل ممكن كاهش داد و اين بدان معني است كه مي­توان با حفظ عوارض موجود در سطح، قطعه را به بستري سبز تبديل نمود.

ساير مزايا و كاربرد­هاي هايدرو سيدينگ  عبارتند از :

  • ايجاد پوشش مالچ روي سطوح زباله­هاي شهري دپو شده.
  • جلوگيري از فرسايش خاك
  • ايجاد پوشش­هاي مرتعي جهت احياء مراتع
  • امكان استفاده در باغبام­ها ( روف گاردن)
  • يكنواختي بيشتر كاشت
  • اصلاح ساختار خاك

نویسنده: مهدی بابایی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   5 اتفاقی که زمان تبدیل شما به یک طراح منظر رخ میدهد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *