نگهداری سنبل

نگهداری سنبل

نگهداری سنبل

نگهداری سنبل در محیط داخلی ، خارجی و پس از گلدهی

نگهداری سنبل

نگهداری سنبل در محیط داخلی

نگهداری سنبل

تعدادی پیاز برای گلدهی ذخیره کنید.  از طریق این راه شما می‌توانید در خانه سنبل را پرورش داده و از وجود آن لذت ببرید.  وادار کردن سنبل به گلدهی کار ساده‌ای است این مساله زمانی که شما از یک لیوان مخصوص برای گلدهی سنبل و ریشه زایی آن استفاده می‌کنید مشهود خواهد بود.  علاوه بر اینکه شما می‌توانید سنبل خود را در آب پرورش دهید ، می‌توانید پرورش این گیاه در گلدان را نیز تجربه کنید. اگر سنبل در عمق مناسب در خاک کاشته شده باشد می‌توانید به اندازه سنبلی که در مخزن آب کاشته شده گلدهی داشته باشد. پس از آنکه سنبل خود را کاشتید مهم ترین مساله نگهداری سنبل است که در این مقاله به آن پرداخته ایم .

نگهداری سنبل

در قسمت پایین 3 مرحله برای وادار کردن سنبل به گلدهی نوشته شده است که اگر این 3 مرحله را به درستی انجام دهید سنبل شما گلدهی خواهد داشت.

1- 8 تا 10 هفته پیاز سنبل را درون یخچال قرار بدهید. به این دوره ، دوره سرمادهی می‌گویند که برای جوانه‌زنی پیاز لازم است.

2- اگر از روش قرار دادن در مخزن آب استفاده می‌کنید باید پیاز خود را درون ظرفی که کمرباریک باشد به صورتی که تنها انتهای پیاز با آب در تماس باشد. این نکته بسیار حائز اهمیت است. سپس پیاز را با ظرف  تا زمانی که ظهور اولین ریشه‌ها را مشاهده کنید و توده ای از ریشه ها به وجود بیاید در مکانی سرد و تاریک قرار دهید همچنین در این شرایط باید جوانه ابتدایی گل به اندازه 12 تا 15 سانتی متر رشد کرده باشد.

3- هنگامی که ساقه گیاه شما ظاهر شد، پیاز را به مکانی آفتابی منتقل کرده و مطمئن شوید که میزان آب کافی است.

در چند هفته شما  شاهد رشد گل زیبای خود خواهید بود و می‌توانید از آن لذت ببرید. به دلیل آنکه پیاز سنبل شما در زمان گلدهی تمام انرژی و مواد غذایی خود را صرف گلدهی کرده است بعد از آنکه گلدهی تمام شد شما می‌توانید اگر قصد تکثیر ندارید پیاز را دور بیاندازید

نگهداری سنبل

به دلیل عطر خوش سنبل و زیبایی و رنگارنگ بودن گل‌ها این گیاه تبدیل به گیاهی محبوب شده است که در گلدان نیز کاشته می‌شود و در محیط داخلی خانه نیز نگهداری می‌شود. پس از آنکه گلدهی سنبل شما به پایان رسید برای دور انداختن آن عجله نکنید. اگر شما کمی اطلاعات داشته باشید می‌توانید به وسیله این اطلاعات و کمی نگهداری کاری انجام دهید که در سال بعد چندین سنبل زیبا از سنبلی که امسال داشته ‌اید به دست بیاورید. این کار کاملا آسان است.

8 تا 12 هفته بعد از گلدهی سنبل شما شروع به از بین رفتن می‌کند. در ابتدای کار گل ها از بین می‌روند سپس برگ‌ها پژمرده خواهند شد. هنگامی که اغلب گل به رنگ قهوه‌ای درآمد گل را از ساقه قطع کنید که به این کار سربرداری گفته می‌شود.

در این زمان ممکن است برگ‌ها هنوز سبز باشند پس شما باید اجازه بدهید برگ‌ها به صورت طبیعی خشک شوند.  توجه داشته باشید که برگ‌ها را خم نکنید و باعث شکستن آن‌ها نشوید. در واقع این کارها به علت آن است که گیاه شما برای جوانه‌زنی دوباره در سال آینده نیازمند انرژی خواهد بود که بخشی از این انرژی را از این طریق به دست‌ می‌آورد.

نگهداری سنبل

برای آنکه انرژی گیاه شما برای جوانه‌زنی دوباره کافی باشد می‌توانید از بهترین‌ کودهای موجود در بازار برای جبران انرژی از دست رفته استفاده کنید. . اگر به سنبل بیش از حد نیاز آب داده شود ممکن است پیاز گیاه دچار پوسیدگی ناشی از آبیاری نامناسب و بیش از حد بشود.

هنگامی که برگ‌ها قهوه‌ای و پژمرده شدند باید بدانید که  تقصیر شما نیست و این تنها سیکل طبیعی گیاه است.  هنگامی که برگ‌ها نیز خشک شدن گیاه را تا سطح خاک سربرداری کنید و ساقه را قطع کنید به صورتی که تنها ریشه‌ها و پیاز باقی بماند.

نگهداری سنبل

گلدان خود را به مکانی سرد و تاریک منتقل کنید.  حتی شما می‌توانید برای فراهم کردن تاریکی و فقدان نور از پلاستیک سیاه یا پلاستیک زباله استفاده کنید. به پیاز سنبل خود تا نزدیک‌های اسفند دست نزنید. بعد از این به آرامی گیاه را وارد محیطی که دارای نور است وارد کنید. پس از آنکه کامل در معرض نور قرار گرفت گیاه شما باید شروع به جوانه زدن و ایجاد ساقه جدید کند.

14

استفاده از پیاز مادری برای تولید سنبل جدید به این معنا است که پیاز از سال قبل رشد بیشتری داشته ونیازمند فضای بیشتری است. اگر گلدانی که در سال قبل برای سنبل از آن استفاده کرده‌اید به اندازه کافی بزرگ است نیاز نیست  تا گلدان سنبل را تعویض کنید اما اگر گیاه شما هنوز در دوره خواب است و جوانه‌نی رخ نداده باید گلدان آن را تعویض کرده و به گیاه خود فضای بیشتری برای ریشه زایی بدهید.

نکاتی برای کاشت سنبل در محیط بیرون

نگهداری سنبل

پیاز سنبل باید در اوایل پاییز در باغچه کاشته شود.  اگر این کار صورت بگیرید گیاه شما زمان کافی برای رشد و ریشه‌دهی مناسب تا قبل از زمستان خواهد داشت.

برای کاشت پیاز باید نقطه‌ای را انتخاب کنید که در آفتاب کامل به سمت شمال و سایه به سمت جنوب قرار داشته باشد. برای پرورش سنبل باید از خاکی غنی، مرطوب و دارای زهکش مناسب استفاده کنید.  برای غنی کردن خاک از مقداری کود آلی استفاده کنید و مطمئن شوید که کود با خاک به خوبی  مخلوط شده است. پیاز را در عمقی حدود به 24 سانتیمتر در خاک بکارید. هر پیاز را با فاصله 6 تا 9 سانتی متر از دیگری در خاک بکارید.

نگهداری سنبل در محیط خارجی

نگهداری سنبل

اگر شما در محلی زندگی‌می‌کنید که دارای زمستان های سرد است و یخبندان های شدیدی در این منطقه رخ می‌دهد به صورتی که زمین نیز یخ می‌زند می‌توانید برای محافظت از پیاز یک لایه مالچ بر روی خاک بکشید.

نگهداری سنبل  پس از گلدهی

نگهداری سنبل

در فصل پاییز در دوره های خشکی خاک سنبل را مرطوب نگه دارید.

بعد از آنکه گلدهی سنبل در فصل بهار پایان یافت ، گل را از ساقه جدا کنید اما به برگ‌ها دست نزنید و اجازه بدهید به صورت طبیعی خشک شوند و  اگر خشک شدن برگ ها منظره نامطلوبی را به نمایش گذاشت می‌توانید اطراف را با گیاهان یکساله یا چندساله پر کنید.

نگهداری سنبل

شما باید برای تامین نیاز غذایی سنبل برنامه یکساله برای افزودن کمپوست داشته باشید.

اندازه گل بعد از چند سال کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل برخی از باغبان ها که در باغچه خود گیاه سنبل را دارند از این گیاه به عنوان یک گیاه یکساله استفاده کرده و پس از دوره گلدهی پیاز را درآورده و برای دوره بعد پیاز جدید استفاده می‌کنند.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   برگ عبایی (CAST IRON PLANT)
2 پاسخ
 1. رفیعی گفته:

  خیلی زیبا توضیح دادید متشکرم از مطالب ارزندتون پس میشه توی پاییز پیاز سنبل ها که توی گلدون هست رو توی باغچه بکاریم

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   معمولا اواخر پاییز و اوایل زمستون پیاز سنبل رو میکارن

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *