نکاتی در رابطه با طراحی چمن

نکاتی در رابطه با طراحی چمن

طراحی چمن و نکات طراحی چمن

طراحی چمن

ایجاد یک مرکز

چمن حیاط شما نیازی ندارد که یک محیط پر زرق و برق باشد. از آن به عنوان یک نقطه ی دسترسی مرکزی به دیگر ویژگی های چشم انداز استفاده کنید. در اینجا، یک نوار پر پیچ و خم از چمن به تنهایی عالی به نظر می رسد، اما این نوار همچنین با گذرگاه هایی که به محل های دیگر باغ منتهی می شوند ارتباط دارد و نتیجه این روش استفاده ی بهینه از فضای حیاط و جذابیت بیشتر آن است.

طراحی چمن

چمن خود را به کار بگیرید

چمن خود را کامل و بی نقص کنید تا به شکل ها و رنگ های مختلف در فضای سبز خود وحدت ببخشید. در این تصویر، چمن سالم نگاه رهگذران را به عنوان بستر گل به خود جلب می کند. رنگ های شاد گل ها در تضاد با رنگ سبز هستند. بنابراین سبک خود را انتخاب کنید و اجازه دهید جذابیت چمن ادامه ی کار را انجام دهد.

طراحی چمن

یک روش رسمی

این حیاط دیدنی و جذاب به یک مقیاس از ظرافت یک پانل چمنی که به خوبی حفظ شده است تبدیل شده است. یک طراحی عمدتا متقارن باعث به وجود آمدن یک حس تشریفاتی و رسمی می شود که با سبک خانه های سنتی همخوانی دارد. لبه گذاری با استفاده از سنگ و تنظیم کردن چمن به شکل برجستگی های تیز و زدن چمن ها به صورت پی در پی این حس را ایجاد کرده داست.

طراحی چمن

ایجاد یک قاب

می توانید منظره را به شکل یک قاب بزرگ ایجاد کنید. لبه گذاری درست می تواند منظره را همانند یک نمایش خیره کننده برجسته کند. یک پرچین چوبی که به صورت زیگزاگی کاشته شده است می تواند به عنوان یک امر تاثیرگذار در زیبایی چمن سبز عمل کند. حسن یوسف قرمز کاشته شده در حفره های پرچین زیبایی آن را افزایش می دهد.

طراحی چمن

جذب کردن نگاه ها

از منحنی های ملایم در کناره های زمین چمن خود استفاده کنید تا نگاه ها را جذب ویژگی های خاص آن کنید. در اینجا، رفت و برگشت لبه گذاری در دو طرف زمین چمن توجه ها را به سمت نمای ایجاد شده در پشت حیاط جلب می کند. منحنی هایی که به خوبی قرار گرفته شده اند همچنین می توانند توجه ها را از نماهای غیر جذاب خانه های اطراف برداشته و آنها را محو طرح زیبای شما کند.

طراحی چمن

رویکرد خانوادگی

برای یک خانواده با سبک زندگی فعال، اطمینان حاصل کنید که زمین چمن شما فضا های مناسبی برای بازی و فعالیت داشته باشد. فضای باز زمین چمن شما ثابت می کند که شما توانایی کاشت گل ها و گیاهان بیشتری را هم دارید. بسط و توسعه ی گسترده ی قسمتی از زمین که توسط ترتیبات غیر رسمی از گیاهان گلدار احاطه شده است، فضای خوبی را برای گذراندن وقت در فضای باز ایجاد می کند.

طراحی چمن

به زمین چمن خود شکل دهید

کادر های غیر منتظره ای را با استفاده از بازی با اشکال مختلف در سراسر زمین چمن خود ایجاد کنید. چشم های شما با دیدن تغییرات ایجاد شده در فضا شگفت زده خواهند شد. در این عکس، یک چمن مستطیلی شکل در تضاد با دایره های بتنی می باشد. سنگ فرش های مربعی شکل گذاشته شده بر روی ماسه، شکل زمین چمن را به یک طرح درهم و مخلوط تغییر می دهد و آن را تبدیل به یک قطعه از هنر های معاصر می کند.

تذکر: زمانی که می خواهید چمن ها را کوتاه کنید، دایره های بتنی به راحتی حرکت داده می شوند و میتوانید آن ها را پس از اتمام کار سر جایشان بگذارید و این امر زمان مرتب کردن زمین چمن شما را کاهش می دهد.

طراحی چمن

با زمین چمن خود کار های گرافیکی انجام دهید

از این که زمین چمن خود را به یک اثر هنری غیرمنتظره تبدیل کنید هراسی نداشته باشید. با اشکال مختلف بازی کنید، از تضاد ها و مکمل ها استفاده کنید و عناصر چشم نوازی به بافت خود اضافه کنید. در این طراحی چمن مربع هایی که با گیاهان لبه گذاری و محدود شده اند، تکرار اشکال از اطراف یک پاسیو یا حیاط آجری و سنگ فرش های شنی را مشاهده می کنید. این مدل همچنین یک محل عبور بین فضاهای ایجاد شده و قسمتی که گل ها در آن کاشته شده اند ایجاد می کند و یک نظمی را به فضای سبز می دهد و یک احساسی را ایجاد می کند که قابل درک است.

طراحی چمن

عناصر طراحی را افزایش دهید

روی زمین چمن خود بیشتر کار کنید و برای تکمیل نماهای غیر زنده وقت بگذارید. همانطوری که طراحی چمن  این حیاط گویاست: چمنی که با استفاده از سنگ فرش به شکل متقاطع درامده است، تکرار جزئیات موجود در پاسیو و همچنین افزایش طراحی در آن قابل توجه است. توجه به جزئیات مانند این که چگونه اندازه و شکل سنگ فرش ها حاشیه ها را در پشت بام افزایش می دهد و همه چیز را متفاوت می کند بسیار مهم است.

طراحی چمن

اجازه دهید شما را به مسیری راهنمایی کند

زمانی از روز را به استراحت کردن و قدم زدن در حیاط خود اختصاص دهید. مسیر چمن تنها برای دسترسی به یک محل خاص نیست بلکه یک مسیر زیبا می تواند فضای سبز شما را در دسترس تر و باشکوه تر کند.

تذکر: اگر در طراحی چمن  مسیر چمن شما دارای یک پیچ و تاب است و یا شکلی دارد که در تناسب با اطراف آن است و یا به قسمت هایی که در آن گل کاشته شده است راه دارد، شما به طرح خود رمز و راز و تشویقی برای اکتشاف اضافه کرده اید.

طراحی چمن

پاسیو ی خود را گسترش دهید

پاسیو ها و حیاط ها برای پذیرایی از مهمان ها گزینه ی مناسبی هستند اما همیشه به اندازه ی کافی برای میزبانی از یک جمعیت زیاد، بزرگ نیستند. در اینجا، یک قطعه از زمین توسط چمن پوشیده شده است که یک سطح از پاسیو را تشکیل می دهد باعث گسترده به نظر رسیدن آن شده است. این اصل همچنین در دسترسی آسان به یک سطح پایین تر هم کاربرد دارد.

طراحی چمن

یک محل مجزا ایجاد کنید

هر حیاطی نیاز به محلی دارد که شما می توانید در آن استراحت کنید و بر روی صندلی یا بانوج بنشینید و بعد از ظهر خود را با یک خواب کوتاه و یا با خواندن یک کتاب خوب بگذرانید. اما مخفیگاه شما می تواند  فراتر از یک محل معمولی در پاسیو باشد. جسور باشید و از یک نوار چمن در طراحی چمن  استفاده کنید و یک مرحله فراتر بروید و یک طرح شگفت انگیز ایجاد کنید.

طراحی چمن

آن را تفکیک کنید

از سنگ فرش ها و یا مواد دیگر برای تفکیک یک زمین چمن گسترده ی خسته کننده استفاده کنید. هرچه سنگ فرش ها بیشتر به کار گرفته شوند نگاه های بیشتری جذب خود می کنند. در این تصویر، چمن و سنگ فرش های جلوی خانه، لطافت و چشم انداز زیبایی را به حیاط جلویی اضافه کرده اند.

تذکر: با استفاده کردن از سنگ فرش ها در خطوط مستقیم یک نمای رسمی ایجاد کنید.

طراحی چمن

اضافه کردن نقش های برجسته

حیاط های مسطح و گسترده برای بچه ها و سگ های خانگی عالی هستند اما اگر بخواهیم واقع بین باشیم میتواند خسته کننده باشد. اگر نیازی ندارید که حیاط خود را برای کودکان و حیوانات خانگی خود ساده سازی کنید، نقش های برجسته را به حیاط خود اضافه کنید. در این عکس، یک برجستگی که با چمن پوشیده شده است شگفتی را به این حیاط بزرگ و مسطح  اضافه کرده است. به دلیل این که این برجستگی ارتفاع کمی دارد و شیب آن ملایم است،در این نوع طراحی چمن کوتاه کردن چمن های این حیاط مسطح آسان به نظر می آید.

طراحی چمن

یک جزیره اضافه کنید

این یک سرگرمی ساده به نظر می رسد که یک بخش از زمین چمن را از قسمت های دیگر جدا کنید. فقط چند اصل ساده را در نظر داشته باشید: اول، بستر جزیره ی خود را به اندازه ی کافی بزرگ در نظر بگیرید که جذاب باشد اما نه به اندازه ای بزرگ که چمن را سراسر بپوشاند. دوم، فضای کافی در اطراف جزیره باقی بگذارید تا کار کوتاهی چمن را آسان کنید. در نهایت، بستر را لبه گذاری کنید تا یک مرز مجزا بین بستر و چمن وجود داشته باشد.

طراحی چمن

منظره ی زیبایتان را رنگ آمیزی کنید

چمن اغلب برای زیبایی محض خود به رسمیت شناخته نمی شود. اما عظمت و سحر و جادوی چمن می تواند (و باید) بخش جدایی ناپذیر از فضای سبز شما باشد. اما این چمن زیبا عمدتا تک رنگ است. از ارتفاع و عمق چمن برای اضافه کردن بافت و هماهنگی به فضای سبز خود استفاده کنید.

طراحی چمن

نقش چمن خود را به حداکثر برسانید

حتی یک قسمت لاغر از چمن در طراحی چمن می تواند کاربردی چندگانه داشته باشد. این قسمت که مقیاس کوچکی دارد سه کار انجام می دهد: به عنوان یک مسیر عبور بین استخر و آلاچیقی که با استفاده از برگ درخت مو پوشیده شده است، ایجاد کننده ی شکل های زاویه دار در منطقه ی شنا و عرشه ی بتنی و همچنبن میتواند به عنوان یک سطح نرم برای استراحت در لبه ی استخر عمل کند. از چمن برای ورود راحت به منطقه ای که در آن گل کاشته شده است استفاده کنید. حاشیه های آن توجه مردم را به داخل و اطراف فضای سبز جلب می کند.

طراحی چمن

مرز ها را تیره کنید

در طراحی چمن ما معمولا یک مرز واضح و مشخص بین چمن و منطقه ای که در آن گلکاری شده است می بینیم. در حالی که این امر کاربردی و جذاب است، شما حتی می توانید با استفاده از یک مارپیچ یا الگوی نا منظم چمن خود را از یک عنصر طراحی هم جالب تر و زیباتر کنید.

تذکر: اگر شما منحنی های عمیقی را ایجاد کنید یک حس رمز و راز را به طرح خود اضافه کرده اید (مخصوصا اگر از گیاهان بلند استفاده کنید) زیرا بازدید کنندگان قادر به دیدن آنچه که در داخل منحنی است نخواهند بود تا زمانی که درست در بالای آن قرار بگیرند.

طراحی چمن

بنشینید و استراحت کنید

شما همچنین باید فرصت لذت بردن از زمین چمن خود را از نزدیک فراهم کنید. قرار دادن یک نیمکت در یک نقطه ی سایه دار که در آن شما میتوانید به زمین چمن خود خیره شوید ایده ی خوبی است. شما یک پرده ی پر از نقش و نگار همراه با جزئیات ظریف در برابر چشمان خود میابید که با یک نسیم ملایم جابه جا می شود و در نور خورشید به رقص در می آید.

طراحی چمن

 قاب زیبا

در طراحی چمن یک پانل از چمن شبیه حصیر بافی در اطراف یک قاب عکس است. چمن مسطح با بافت کم توجه شما را به مجموعه ای از مناطق جالب تر و دقیق تری که در اطراف آن است جلب می کند. در این تصویر، چمن کوتاه شده توجه ها را به سمت قسمت هایی که با گیاهان تزیین شده و زمین را احاطه کرده اند جلب می کند. رنگ سبز یکنواخت چمن در تضاد با رنگ سبز تیره تر و روشن تر درختچه ها و شاخ و برگ گل ها جلوه ی بی نظیری را ایجاد می کند.

طراحی چمن

نویسنده: مرضیه مومنی تبار

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   نرده ها در طراحی منظر خیابانی
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *