نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه های عمومی باعث ایجاد محیطی راحت ،کاربردی و فعال و پویا می شوند ؛ محیط هایی که مردم می توانند استراحت کنند ومکانی مناسب و اجتماعی برای مطالعه و تماشای منظر و مردم داشته باشند. این ویژگی ساده نشیمنگاه در فضای سبز می تواند باعث ایجاد مکانی مهم با حس مطبوع در اجتماع شود. محل های نشستن محیط هایی را به وجود می آورند که مردم در آن می توانند ببینند و دیده شوند .این قابلیت مردم را به آرامش و اندیشه وا می دارد نشان دهنده یک محیط عمومی موفق و زنده است.

نشیمنگاه در فضای سبز

افزودن نشیمنگاه به محیط عمومی فضایی ایجاد می کند که باعث پیشرفت فضاهای اجتماعی توسط تک تک مردم ،گروه های مردمی مکان های تجاری و غیره می شود .نشیمنگاه در فضای سبز گاهی به عنوان یک پروژه سرتاسری برای پیاده رو خیابان ها در نظر گرفته می شود ،تا مردم بتوانند هنگام انتظار بنشینند،هنگام خسته شدن در حین پیاده روی استراحت کنند و غیره .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

گاهی نیمکت ها و نشیمنگاه ها توسط فرد ، افراد خاص ،ساکنین محل و یا گروه های مردم برای استفاده شخصی نصب شوند مثل محله ها ،محل های نشستن و معاشرت یا به عنوان بهسازی فضاهایی که مردم فقط از آنجا عبور می کنند و مایل به توقف در آنجا نیستند،تا آن محیط مطبوع تر شود.

نشیمنگاه در فضای سبز

اگر پروژه شما شامل واحدها (المان ) منظر خیابان هستند ، باید ویژگی هایشان مطابق با هم باشند.برای پروژه هایی که شامل المان های منظر خیابان متنوع هستند نهاد های دولتی گاهی میتواند به صورت ساده و موثر ، با به کار بردن چند المان با مجوز به آن بپردازد.

راهنمای طراحی نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه در فضای سبز
مدل های خیابانی : مراکز تجاری مرکز شهر ، بزرگراه تجاری ، محله های تجاری ،مراکز شهر مسکونی ، محله های مسکونی ،محله های صنعتی ، کاربرد های چندگانه ، باغراه ها ، لبه های پارک ها ، بلوار های چند جانبه (چند کاربردی ) ، محل های تشریفاتی ، کوچه ، راه ها با استفاده های چندگانه، پاسیو و ….

محل های نشستن و نیمکت دار

نشیمنگاه در فضای سبز

نشیمنگاه ها می توانند زیر درختان جایگذاری شوند جایی که امکان سایه اندازی و راحتی و یکی کردن واحد های چند گانه است. نشیمنگاه های غیر رسمی همچنین ممکن است ترکیب شده باشند در واحد های دیگر مبلمان ان بخش ، در جایی که فضا اجازه میدهد گاهی به عنوان کشت اطراف فضای سبز ،نیمکت ها میتوانند جز بخشی فضای سبز باشند .

در جایی که نشیمنگاه ها به صورت جهت دار و موازی لبه پیاده رو است ، باید روبه روی جهت ساختمان ها  ، یا دور از ساختمان ها درناحیه جلوی نمای ساختمان باشد.

نشیمنگاه در فضای سبز

در جایی که محل پیاده روی اجازه میدهد فضای کافی دارد ، مبلمان باید به صورت ستونی در لبه جایگذاری شود .
در لبه امتداد پیاده رو نشیمنگاه ها باید به گونه ای سازمان یابند که فضایی اجتماعی ایجاد کنند .
ترکیب نشیمنگاه ها ی ساختنی به صورت دیوار های کوتاه میشود به عنوان بخش های متناوب برای نشستن فراهم گردند .
نشیمنگاه ها باید به گونه ای طراحی شوند که افراد را به نشستن ترغیب نمایند و تمایلی به دراز کشیدن ایجاد نکنند.

نشیمنگاه در فضای سبز

دادن ویژگی های خاص بصری و سازگار در سانفرانسیسکو و مناطق اطراف آن ، در آن جا تعداد زیادی مناطق خوش منظر به وجود آورده که با برخی از این اصول ها متفاوت است .این مکان ها برای این اختصاص داده شده است که نتیجه مفیدی از گونه ی طراحی خیابان به دست آید.برای مثال ممکن است محل های نشستن به سمت یک منظر باشد ترجیح داده می شود تا به سمت یک خیابان چون فضای مطبوع تری ایجاد می شود . 

Fire-Pit-With-Seating-Wall

متاسفانه در چندین مورد ترس از افرادی که پرسه میزنند ( ولگردی می کنند ) باعث می شود که افرادی که می خواهند بنشینند حس ناراحتی و نا امنی داشته باشند ، در این صورت کسی از آن ها استفاده نخواهد گرد.در این حالت باعث رفع پیش فرض نشیمنگاه های دور همی می شود .شهروندان و شهرداری باید یک به صورت جدی با برداشتن نشیمنگاه ها از مکان های عمومی مقابله کند ،نشیمن گاه ها را به عنوان مبلمان های شهری وابسته به پیاده رو هستند که در پروژه های طراحی منظر خیابان باید به کار برده شوند تا مردم را به فعالیت های اجتماعی محله ای تشویق کنند.(همانگونه که اشاره شد باعث ایجاد جمع های اجتماعی می شوند . )

طراحی نیمکت و نشیمنگاه در فضای سبز

Street-furniture-forum-seat
نشیمن گاه ها باید از مواد با دوام، با مرغوبیت بالا ساخته شده باشند .آنها باید با کیفیتی بالا باشند تا مکمل و تقویت کننده بصری طراحی منظر خیابان باشند .

نشیمنگاه ها گاه باید به عنوان کامل کننده بخش های دیگر واحد های طراحی خیابان در نظر گرفته شوند .از جمله محل هایی که باید به کار برده شوند :

1 – دیوار های کوتاه در محل های پیاد روی برای تحصن
2 – دیوار های کوتاه و نیمکت ها اطراف درختان و فضای سبز
3 –  بخشی از هنر عمومی و در محل های ورودی مقبره ها و اماکن دیدنی (برای نشستن به هنگام انتظار )
4 –  واحد های دیگر که یکپارچگی پیشرفت کردن کاربردپذیری واحد های برای پیاده روی بدون مصالحه کردن هست یک دستور العمل اصلی
پنجاه درصد نیمکت های گروهی عمومی یا دستکم یک نیمکت باید با adaagمطابقت داشته باشد

نشیمنگاه در فضای سبز

نیمکت های موقت و قابل حمل هم مورد استفاده هستند بخصوص در مدیریت خیابان های پر رفت و آمد و دارای تجارت ،انجمن های تجاری یا مشابه آن . نشیمنگاه های موقت اجازه میدهند مردم نشیمنگاه ها به صورت دلخواه خودجهت بدهند و دور هم جمع شوند یا در صورت نیاز با توجه به آب و هوا آن را جا به جا کنند .(مثلا روز های آفتابی آن را به سایه ببرند ،در روز های سرد آن را به مکان آفتابگیر ببرند،در روز های بارانی آن را به جایی مسقف در محوطه ببرند و …)

نیمک ها و میز های قابل جا به جایی برای بخش های پیاده روی باید با نهاد های دولتی مطابقت داشته باشد.

نگهداری

نشیمنگاه در فضای سبز

با جز در موارد استثنایی که مالکین باید برای آسیب دیدگس پیاده رو ها ،درختان و دیگر واحد های شهری مسئول باشند، در واقع شهرداری مسئول استحکام و ترمیم کف محل پیاده روی ،درختان آن ،مبلمان شهری واقع در آن و غیره است . برای مثال اگر شما بخشی در محل پیاده روی ایجاد کنی ( باعث ارتقا آن شوید ) خودتان مسئول نگهداری کف و مبلمان و … آن هستید.

نویسنده : یسنا لوافیان نژاد

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *