نشیمنگاه

نشیمنگاه در طراحی منظر خیابانی

نشیمنگاه در طراحی منظر خیابانی

نشیمنگاه و طراحی آن

نشیمنگاه

نشیمنگاه

محل نشستن

نشیمنگاه

نشیمنگاه

امکانات نشستن، از قبیل نیمکتها، بایستی در مکانهایی که مردم برای وسایل حمل و نقل عمومی منتظر می مانند، تجمع می کنندیا در میدانها قرار بگیرد. اگر نیمکت ها در جاهایی قرار بگیرند که استفاده نشوند یک حس بیهودگی و جدایی ایجاد می کند. وجود نیمکتهایی برای نشستن در بعضی قسمت های شهر فرصتی برای استراحت کردن، لذت بردن از محیط و داشتن یک رابطه دوستانه با محیط نسبت به زمانیکه فرد ایستاده یا حرکت مکیند ایجاد می کند.

مکان

نشیمنگاه

نشیمنگاه

بهترین مکانها برای نیمکتها مکانهایی هستند که ازدحام عابرین وجود دارد مثل خیابانهای خرید و فروش، ایستگاههای حمل و نقل، میدانها، فضای بیرونی موسسات فرهنگی و … . مکانهای فقیر مکانهایی هستند که فعالیت کمی در آنها وجود دارد مثل فضای بیرونی اداراتی که زود بسته می شوند، ساختمانهای بدون پنجره و مکانهایی که به دور از فعالیت و دید هستند. در مکانهایی که فعالیت زیادی وجود دارد باید هر ۶۰ متر (یا اگر فعالیت زیاد باشد در ۵۰ هر متر ) نیمکت وجود داشته باشد.

همچنین باید امکانات استراحت برای افراد از کار افتاده در فاصله معین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری وجود داشته باشد. نیمکت ها باید نزدیک سایر امکانات رفاهی مثل ایستگاههای اتوبوس، کیوسکها، روزنامه فروشی ها سطل های زباله و تلفن های همگانی قرار بگیرند. صندلی هایی با قابلیت جابجایی یا نیمکت های سبک وزن باید طوری قرار بگیرند تا از افراد را از باد محافظت کرده و نشستن در آفتاب یا سایه را خودشان انتخاب کنند. صندلی ها باید از محل عبور عابرین در پیاده روها ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله داشته باشد .

نیمکت ها باید در زاویه های راست نسبت به یکدیگر قرار گیرند تا موقعیت هایی برای ایجاد روابط اجتماعی برای افراد ایجاد کنند. در حالیکه اگر آنها در ردیف هایی پشت سر هم قرار گیرند در این صورت مانع صحبت های گروهی افراد می شوند ( نیمکتها در مکانهایی که منظره زیبایی دارند یا مکانهایی که مردم زیاد رفت و آمد دارند بصورت ردیفی قرار گیرند). همچنین نیمکتها نباید طوری قرار گیرند که مستقیما روبروی هم باشند ( مگر زمانی که برای بازی استفاده می شوند) چون مردم مایل نیستند در معرض دید مستقیم غریبه ها باشند، و اگر نیمکتها به این صورت قرار بگیرد افراد ترجیح می دهند بصورت یکطرفه بشینند. اگر نیمکتها در یک زاویه ۹۰ تا ۱۲۰ قرار بگیرند، فضایی ایجاد می کنند که افراد بتوانند هم بصورت گروهی و هم تنها بنشینند. هم چنین فضاهای اختصاصی هم باید برای افراد ویلچری و معلولان در نظر گرفته شود.

طراحی

نشیمنگاه

نشیمنگاه

نشیمنگاه

در طراحی نیمکتها توجه به راحت بودن آنها مهم است. اما سطح راحت بودن آنها به چگونگی استفاده از آنها بستگی دارد. مثلا در یک خیابان خرید مردم کمتر برای استراحت توقف می کنند، بنابراین سطح راحت بودن اهمیت کمتری نسبت به یک پارک که مردم ممکن است نصف روز خود را در آنجا صرف کنند داشته باشد. البته عوامل دیگری هم برای تعیین سطح راحت بودن نیمکت ها وجود دارد. مثلا تخته های باریک کوتاه در نیمکتها نسبت به تخته های باریک بلند راحت تر هستند، اما ممکن است در مکانهایی که نوجوانان تمایل دارند بیشتر دراز بکشند نیمکتهایی با تخته های باریک بلند مناسب تر باشد. معمولا در طراحی نیمکتها باید تمام شرایط استفاده در نظر گرفته شود.

ظاهر نیمکتها از عامل مورد توجه دیگری می باشد. نیمکتها باید مناسب با محیطی که در آن قرار می گیرند باشند. برای اینکه یک نیمکت باید بعنوان دارایی یک خیابان در نظر گرفته شود. بنابراین صاحبین مشاغل باید خود را مسئول محافظت از این دارایی بدانند که این مسئولیت تاثیر مثبتی درامنیت و سلامت این مکانها دارد.

دسته صندلی ها و تکیه گاه پشتی که شکل عادی یک صندلی است در راحت تر بودن یک صندلی مهم بوده و به سالخوردگان کمک میکند تا براحتی نشسته و بلند شوند. بعضی مواقع با وجود اینکه فضای کافی وجود دارد ولی باز هم صندلی ها به شکل مدور یا خمیده هستند به این دلیل که حس متفاوتی به محیط بدهد. طول یک نیمکت بایستی ۶۰ سانتی متر و ارتفاع آن ۴۲٫۵ سانتی متر با عرض ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر و تکیه گاه پشتی نیز ۳۲٫۵ تا ۳۷٫۵ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. ما بین سطح صندلی و تکیه گاه پشتی باید زاویه ۹۵ تا ۱۰۰ درجه باشد و شیب سطح صندلی نیز باید ۱۰ درجه به سمت پشتی باشد.

صندلی های متحرک، که برای هر شرایطی مناسب نیستند، یک جایگزین برای نیمکت ها هستند. در حالیکه هزینه متفاوتی دارند. این نوع صندلی ها زیاد گران نیستند. تقریبا ۱۰ صندلی متحرک را می توان به قیمت یک نیمکت خرید. بعلاوه افراد می توانند ابزار قابل حرکت را در جایی که دوست دارند نزدیک هم یا دور از هم، در آفتاب یا سایه قرار دهند.

افراد ناتوان

نشیمنگاه

نشیمنگاه

برای افراد معلول بعضی صندلی ها باید نزدیک توالت های عمومی و تلفن های همگانی قرار گیرند. معمولا مکانهای استراحت با نیمکتها باید فضای حداقل یک متری برای استقرا ویلچرها داشته باشند. به همین دلیل ارتفاع سطح میزها باید ۰٫۹ -۰٫۷۵ متر و حداقل ارتفاع زیر میز نیز باید .۰۶ متر باشد.

محقق: اردبیلی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   مراقبت از چمن زرد: دلایل و رفع مشکلات چمن زرد
2 پاسخ
 1. دکتر جانی پور
  دکتر جانی پور گفته:

  خانم خدابنده لو
  سایت بسیار زیبایی دارید و امیدوارم با مطالب و تصاویر ارزشمندی که در سایت قرار می دهید این سایت برای دانشجویان رشته های مهندسی فضای سبز و گیاهان زینتی و معماری منظر مفید و مورد استفاده واقع شود.
  برایتان آرزوی موفقیت دارم.

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو
   نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام دکتر
   مرسی نظر لطفتون
   خیلی خوشحال شدم که به سایت خودتون سر زدید .
   من هم امیدوارم بتونم قدم کوچکی در این راه بردارم و برای هم رشته ای هایم مطالب مفیدی قرار بدم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *