نرده در منظر

نرده ها در طراحی منظر خیابانی

نرده در  منظر خیابانی (استانداردها، طراحی و …)

نرده در منظر خیابانی

نرده در منظر

نرده در منظر

 

نرده ها حصارهای عمودی هستند و یکی از بهترین راههای ایجاد مانع دسترسی توسط وسایل نقیله به محل عابر پیاده است.

مکان

محل استفاده از نرده ها باید به پیاده روها، اماکن خصوصی و محل وجود گیاهان که خطر صدمه دیدن توسط وسایل نقلیه وجود دارد بکار برده شوند. این مخصوصا در خیابانهای تنگ مشکل آفرین است. نرده های مخصوص در مکانهای عمومی برای نشان دادن فضاهای مخصوص راههای عمومی مشترک، یا محدودیت خیابان برای عابرین استفاده می شود. فاصله جانبی نرده ها از وسط خیابان معمولا ۳ متر می باشد.

طراحی

طراحی نرده ها باید در بعنوان عضوی از خانواده تجهیزات خیابانی در نظر گرفته شود. نرده ها معمولا ۱۰ تا ۲۵ سانتی متر قطر دارند. نرده های تزیینی ممکن است بزرگتر باشند و شکل های متفاوتی داشته باشند. معمولا جزئیات طراحی در کناره تیره ها و نوک نرده ها ظاهر می شوند، که ممکن است بصورت بند بند باشند. نرده ها باید در رنگ هایی باشند که کیفیت فضای خیابان را افزایش داده (به غیر از خاکستری) و قابلیت دیدن آنها را افزایش دهد. تابلوها و راهنماها ممکن است به نرده ها نصب شوند، البته تابلوهای راهنمای اضافی غیرضروری هستند.

فضای بین نرده ها معمولا ۹۰ سانتی متر می باشد ، تا عرض کافی برای حرکت و جابجایی ویلچرها از میان آنها وجود داشته باشد. در بعضی بافتها، راه ورودی یک مکان ممکن است توسط یکسری نرده مسدود شود. شکلهای نرده ها از ساده تا مدرن متغییر بوده و بسته به محیط می تواند مدرن یا سنتی باشد.

ساده ترین نرده ها نرده های چوبی یا فولادی رنگ شده هستند که در زمین قرار می گیرند. نرده ها همچنین می توانند مکانهایی مثل گردشگاهها، کوچه ها یا ورودی مکانهای عمومی را نشانه گذاری کنند. زمانیکه هدف ایجاد هماهنگی با معماری محلی باشد نرده ها در کنار سایر تجهیزات خیابانی ویژگی ها و کیفیت آن مکان را توصیف می کند. مواد استفاده شده برای نرده ها بوسیله رابطه آنها با دیگر عناصر موجود در مکان و شرایط موجود تعیین می شود.

نرده ها شامل عرض مختلفی از عناصر ثابت یا متغییر است که برای نشانه گذاری فضاها استفاده شده و مانع ورود وسایل نقلیه می شود. به عبارت دیگر از مکان مرد نظر محافظت می کند. نرده ها ممکن است برای راه دادن یا مسدود کردن راه استفاده شوند. آنها ممکن است متحرک یا ثابت باشند. نرده های متحرک بوسیله ابزاری مانند سنجاق قفلی یا وزن طبیعی خودشان به زمین متصل باشند. البته استفاده از نرده ها باید محدود باشد و شکل آنها بستگی به مکان آنها دارد. نرده های کهنه موجود در مکانها باید تعمیر یا جایگزین شوند. نرده های پلاستیکی باید برا اهداف موقت استفاده شوند. مهم ترین نکته در طراحی نرده ها این است که توجه شود تعداد نرده ها را به حداقل رسانده و نیاز به آنها را در مکانهای مورد نظر مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

نرده های ثابت (دائمی)

نرده-باغ-ملی

نرده های ثابت بعنوان نرده های ایستا ، معمارانه یا ثابت شناخته می شوند. آنها معمولا بتونی، چوبی یا فلزی هستند . این نوع نرده ها ثابت و غیر قابل تحرک هستند. آنها باید ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی متر در زمین روی یک پایه محکم بتونی سفت شده و بوسیله بتون احاطه می شود.

نرده های امنیتی برای مقاومت در برابر نیروهای مخالف طراحی شده است. آنها ممکن است ثثابت یا موقتی باشند و برای جلوگیری از حملات تروریستی و جنایی استفاده می شوند.

نرده های متحرک یک پایه دارند که توسط آن به زمین ثابت شده اند اما می توانند با یک کلید باز شده یا زمانیکه لازم باشد دوباره به پایه متصل شود.

تیرهای هموار خوابیده بعنوان تیرهای خمیده- پایین یا فروریخته شناخته می شوند که با یک کلید باز شده و زمانیکه نیاز باشد دوباره بصورت هموار روی زمین خوابانیده می شوند.

نرده های زنگوله ای کوتاه و زنگوله ای شکل هستند. این نوع نرده ها بوقتی چرخهای وسایل نقلیه به آنها ضربه می زنند بصورت لوله ای اطراف آن قرار می گیرد.

تیرهای موقتی و قابل انعطاف

Qwick kurb نام مارکی از یک نوع جدول پلاستیکی موقتی است که شامل چندین نرده پلاستیکی یا زنجیر تیرها با هم هستند. طراحان می توانند نرده های دوستدار محیط زیست را برای محدود کردن فیزیکی خیابانها، پیاده روهای عریض محدود شده برای وسایل نقلیه موتوری استفاده شوند. اگر آنها بدرستی طراحی شوند می توانند زیبایی محیط را افزایش داده و ایجادجدول جدید را تسهیل کند.

نرده های چراغانی شده روشنایی را در مکانهایی که در آن قرار دارند را فراهم می کنند. بعضی چراغهای نشاندار هم روی نرده ها نصب می شود که برای علامت گذاری در محل نرده ها استفاده می شود. نرده های نشاندار بصورت قطبی شارژشده و نیازی به اتصال به شبکه الکتریکی ندارد. زمانیکه در ارتفاع پایین نور نیاز باشد این نوع چراغانی ها نسبت به نرده هایی که بطور کامل چراغانی شده اند می تواند مفید و کاربر پسند باشد.

محقق: اردبیلی

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *