مینوز مرکبات

مینوز مرکبات

مینوز مرکبات

مینوز مرکبات

مینوز مرکبات ( phyllocnistis citrella ) حشره ای از راسته پروانه سانان است که به وفور در مناطق گرمسیر یافت می شود.این حشرات عموما در باغات مرکبات اعم از پرتقال،لیمو،گریپ فروت،کامکوات و … مشاهده می شوند.

لازم به ذکر است نمونه هایی از رویت مینوز مرکبات روی برگ های گیاهان زینتی نیز گزارش شده است.خسارت عمده ی مینوزها در مرحله لاروی و به صورت پیچیدگی برگ ها و مارپیچ های موجی شکل روی برگ ها و میوه ها می باشد. در صورت بالا رفتن آلودگی مشاهده ی 6 تا 8 لارو روی هر برگ دور از ذهن نیست.

عدم کنترل این آفت در فواصل طولانی مدت باعث محدود شدن رشد گیاه،کاهش میزان باردهی و از بین رفتن توان نهال جوان می شود.البته گیاهان سالم و مسن تا حد قابل ملاحظه ای در مقابل این صدمات مقاومت نشان می دهند.
6
شناسایی

حشره کامل مینوز بسیار کوچک (به طول 4 تا 8 میلی متر) ، با بدنه ی روشن و بال های جلویی قهوه ای (یا نقره ای) و سفید قابل تشخیص است.بال های عقبی این حشره سفید رنگ و ریش ریش هستند.همچنین لارو این حشرات به رنگ سبز شفاف بوده و عمدتا در حال تغذیه و تحرک روی برگ می باشد.لارو های مینوز همراه با حفاری و حرکات مارپیچ،فضولات تیره رنگ خود را روی برگ رها می کند.نکته قابل تامل در رابطه با لاروها، مصرف 1 تا 7 سانتی متر مربع از هر برگ و حفر کلی 6 تا 11.5 اینچی توسط تنها یک لارو است! راه دیگر شناسایی مینوزها تشخیص پیچیدگی برگ و سپس یافتن شفیره ی این پروانه سان می باشد.

چرخه زندگی

مینوز مرکبات چهار مرحله زیستی دارد: تخم،لارو،شفیره،حشره کامل.این حشرات درون خاک و زیر برگ های گیاه میزبان زمستان گذرانی می کنند و با شروع بهار و بالا رفتن دما فعالیت خود را آغاز می کنند. عمر حشرات کامل به سختی به دو هفته می رسد. در طول این دو هفته مینوزها تخم های شفاف و بیضی شکل خود را در سطح زیرین برگ قرار می دهند. بعد از گذشت یک هفته لارو از تخم در آمده و شروع به فعالیت و حرکت مارپیچی خود می کند.طی 2،3 هفته دوره ی زیستی،لارو به طور متوسط 4 بار پوست می اندازد. همزمان با بزرگتر شدن لارو مارپیچ ها عمیق تر و قابل تشخیص خواهند بود.لارو پس از رساندن خود به حاشیه برگ،لبه ی برگ را تا زده، سپس تبدیل به شفیره می شود.دوره ی شفیرگی معمولا بین 6 تا 22 روز متغیر است و پس از آن حشره کامل ظاهر می شود. کل چرخه ی زندگی این حشره بسته به شرایط محیطی 14 تا 50 روز به طول می انجامد. مینوز توانایی داشتن 8 تا 11 نسل در سال راهم دارد، حال آن که در قسمت شمالی ایران تعداد نسل این حشرات کوچک به طور معمول از عدد 8 تجاوز نمی کند.مینوز مرکبات

خسارت

مینوز مرکبات بقا و اقبال خود را برای زیستن عموما در برگ های جوان و گاها روی میوه ها جست و جو می کند. برگ های پیر معمولا از گزند حملات این لارو در امان اند مگر این که تعداد لاروها زیاد باشد.همانطور که پیشتر به خسارات اشاره شد،در صورت عدم کنترل، درختان جوان با توجه به نداشتن شاخ و برگ بالغ با کاهش رشد و باردهی مواجه می شوند.البته تحقیقات به عمل آمده ( jones 2001 ) نشان می دهد آلودگی های پرتراکم امکان کاهش باردهی در درختان بالغ را نیز افزایش می دهد. البته این گزاره تنها در مورد لیمو شیرین اثبات شده است. علاوه بر این خسارات، مینوز با حفر برگ ها شرایط برای ایجاد بیماری شانر باکتریایی را نیز مهیا میکند.مینوز مرکبات

کنترل

کنترل بیوبوژیک: این نوع از کنترل می تواند کمک شایانی به جلوگیری از خسارات اقتصادی کند.
در سال 2002 ، طی تحقیقاتی که در ایالت یوما (آریزونا) انجام شد، محققان توانستند حدود 60% مینوزها را با استفاده از دشمنان طبیعی از بین ببرند.از دشمنان طبیعی این حشرات می توان به Cirrospilus Coachellae از خانواده ی Eulophidae اشاره کرد.

انواع دیگر مبارزه استفاده از ارقام مقاوم و هرس شاخه های آلوده با هدف کاهش تراکم لارو و تخم می باشد.مینوز مرکبات

امروزه استفاده از تله های فرمونی نیز مرسوم است. با آویزان کردن این تله ها نه برای کنترل مستقیم آفات بلکه برای کسب اطلاعات در رابطه با زمان و میزان حمله آفات، میتوان قدم بزرگی برای انتخاب روش کنترل برداشت.

کنترل شیمیایی:استفاده از سمومی نظیر abamectin,imidacloprid,spinosa (معمولا با غلظت 0.5 cc در 1 لیتر)

پ.ن:برای انتخاب روش مبارزه یا نوع سم مراجعه به گیاه پزشک الزامی است.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *