مگس سفید

مگس سفید (Whitefly)

مگس سفید (Whitefly)

مگس سفید و نحوه مبارزه با آن

مگس سفید

از لحاظ آفات باغی ، مگس سفید یکی از مزاحم ترین آفاتی است که یک باغبان با آن رو به رو می شود. این آفت می تواند بر روی گیاهان زینتی یا سبزیجات مشاهده شود ، کنترل مگس سفید سخت است. اما کنترل کردن این آفت در باغ امکان ناپذیر نیست. پس بگذارید نگاهی به پاسخ این سوال کنیم . “چگونه از شر این حشرات خلاص شویم ؟” همچنین لازم به ذکر است که این حشرات یکی از عوامل ایجاد کننده ی مشکلات محیط زیستی در برخی کلانشهر ها مانند پایتخت نیز به شمار میروند .
نحوه خسارت این حشرات

مگس سفید
مگس سفید از سطح زیرین برگ گیاه میزبان در تمام دوره ی زندگی خود تغذیه کرده و با استفاده از شیره گیاه موجب ضعف گیاه میزبان می شود.قطعات دهانی این حشرات مکنده می باشد و به همین دلیل از شیره گیاهان تغذیه می کند که می توانند مانند زنجره ها .شپشک ها .شته ها و نماتد ها ناقل بیماری های ویروسی باشند مانند :موزاییک خیار
به علت ترشح عسلک فروان از خود از سطح فتوسنتز می کاهند همچنین موجب جذب و چسبیدن گرد و خاک و اسپور برخی قارچ ها به سطح گیاه می شوند.
طغیان این حشرات در پایتخت

مگس سفید
با وجود هشدار مسئولین محیط زیست به سایر مسوولان مربوطه در تهران مبنی بر افزایش این حشرات در کلان شهر تهران به علت عدم توجه و استفاده بیش از حد از سموم و مبارزه شیمیایی در مزارع و باغات اطراف تهران دشمنان طبیعی این حشرات به شدت کاهش یافته که موجب شد تا در سال 1394 جمعیت این حشره در پایتخت به شدت افزایش یابد.
کنترل و مبارزه

مگس سفید
الف ) روش های مکانیکی .زراعی و فیزیکی:
استفاده از توری برای جلوگیری ورود حشره به گلخانه
استفاده از کاغذ با کارت های زرد
حذف گیاهانی که به عنوان میزبان دوم عمل می کنند مانند علف های هرز
ب)کنترل بیولوژیک
– از طریق دشمنان طبیعی اش کفشدوزک هفت نقطه ای و گونه از زنبور ها
ج) مبارزه شیمیایی :
– استفاده از سموم ادمیرال . کنیفیدور

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   سیرسیرک خانگی Gryllus domesticus
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *