مفهوم دیوار سبز

مفهوم دیوار سبز یا دیوار زنده (VCWV)

مفهوم دیوار سبز یا دیوار زنده

مفهوم دیوار سبز یاVCWV

مفهوم دیوار سبز

Nestled in the Brandywine Valley of southeast Pennsylvania, Longwood Gardens is one of North America’s foremost botanical gardens and designed by landscape architect, Kim Wilke

صنعتی شدن شهرها و افزایش شهر نشینی موجب آن شده است که اهمیت فضای سبز بیش از پیش روشن شود. امروزه با گسترش شهرنشینی و افزایش ساختمان ها فضای زیادی برای ایجاد فضاهای سبز برای تصفیه آلودگی های شهری وجود ندارد. از این رو مبحثی به نام دیوار سبز عمودی مطرح می شود که از طرفداران زیادی برخوردار است.

دیوار سبز چیست؟

مفهوم دیوار سبز

Nestled in the Brandywine Valley of southeast Pennsylvania, Longwood Gardens is one of North America’s foremost botanical gardens and designed by landscape architect, Kim Wilke

دیوار سبز، دیواری است که بخشی از آن یا تمام آن به وسیله پوشش گیاهی سبز که شامل گیاهان رونده با رشد متوسط، خاک و … پوشیده شده است. اغلب دیوارهای سبز دارای سیستم آبیاری متحدالمرکز هستند. دیوارهای سبز در بین افراد با نام هایی چون باغ عمودی یا دیوار زنده شناخته می شوند.

یکی از نکاتی که باید در رابطه با دیوار سبز به آن توجه شود تفاوت مفهوم دیوار سبز از نمای سبز است. در واقع بسیاری از افراد این دو مفهوم متفاوت را برابر با هم دانسته و در به کار بردن این دو دچار اشتباه می شوند. اگر بخواهیم به صورت کوتاه و اجمالی تفاوت این دو را بررسی کنیم باید بگوییم که دیوار سبز شامل گیاهان دارای رشد در سطح دیوار است و ساختار های مورد نیاز برای رشد گیاه همانند خاک در سرتاسر سطح دیوار در نظر گرفته می شود. اما نمای سبز تنها در قسمت پایینی دیوار دارای ساختارهای مورد نیاز گیاه همانند خاک است که این ساختار می توانند درون گلدان یا زمین قرار داشته باشد و رونده بودن گیاه باعث می شود که گیاه سرتاسر دیوار را بپوشاند. در نتیجه همانطور که واضح است بین این دو مفهوم تفاوت فاحشی وجود دارد.

دیوار سبز می تواند در محیط خارجی یا داخلی ایجاد شود که به دو صورت وابسته و آزاد وجود دارد که در سایز های متفاوتی یافت می شود. در سال 2015 بزرگترین دیوار سبز به مساحت 2700 متر مربع در مرکز کنوانسیون لس کابوس (Los Cabos) توسط معمار مکزیکی به نام فرناندو رومرو (Fernando Romero) طراحی شد.

افزایش شهرها و شرایط موجود در شهرهای بزرگ باعث شده است که دیوار سبز از محبوبت فراوانی برخوردار شود. اگر شما به دیوار سبز در مقیاس بزرگ علاقه مند هستنید می توانید از 61 دیوار سبز بزرگ که در پایگاه داده سایت greenroof.com ثبت شده است استفاده کنید. بسیاری از دیوار های سبز در مکان‌ها و نهادهای عمومی همانند فرودگاه ها و … ساخته شده که علاوه بر کاکرد زیباشناختی دارای کارکرد زیست محیطی نیز است.

دیوار سبز به افراد این شانس را می دهد که محیط طبیعی را در خانه یا بیرون خانه در محیط شهری ایجاد کنند. که علاوه بر زیبایی فواید فراوان دیگری دارا است که در مقاله های بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

منبع

نویسنده : نسیم خدابنده لو

منابع مورد استفاده :

منبع 1

منبع 2

منبع 3

منبع 4

2 پاسخ
 1. سجاد گفته:

  سلام یه تعداد از گیاهانی روکه میشناسی برای دیوار زنده استفاده میشن رو برام بذارین تو ایمیلم ممنون میشم.

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام دوست عزیزم تا چند روز آینده مطلبی در رابطه با این موضوع در سایت قرار خواهد گرفت

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *