معماری طبیعت

معماری طبیعت

معماری طبیعت

معماری طبیعت

معماری طبیعت

گاهی اوقات، معماری مرز های خود را می شکند و هویت خود را با دیگر حالت های انسان ترکیب می کند تا به یک سطح بالاتر در ارتباط با احساسات ما برسد. به این نوع معماری ، معماری طبیعت می گویند. این موضوع را می توانیم در ارتباط با غرفه ی Nature Concert Hall در سیگولدا، لتونی مشاهده کنیم.

وقتی که به این ساخت و ساز توجه می کنیم چیزی بیش از این توجه ما را جلب می کند: ایده ی نشان داده شده در یک فضا، امکان درک یک تجربه تنها به دلیل ایمان مردم به آن، که فراتر از یک معماری ساده است. این ساخت و ساز چیزی برای آموزش به ما دارد.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall8

Nature Concert Hall سال 2005، یک سازمان غیر انتفاعی است که هدف آن ایجاد موقعیت ها و حوادث تعاملی و کمک به مردم برای درک و ارتباط مجدد با طبیعت است. انجمن در تلاش برای ارائه نه تنها یک رویکرد آموزشی کلاسیک، بلکه رویکردی با درک یک تجربه قوی و حساس زندگی است.

غرفه ها و کارگاه های آموزشی برای Nature Concert Hall

هر تابستان گروه برنامه های چند رسانه ای، رویداد های آموزشی در رابطه با طبیعت که با علم، موسیقی، تئاتر و هنر ترکیب شده اند را برنامه ریزی می کند که مشخصات مختلفی را شامل می شود و متناسب با موضوع هر سال است. برای انجام این کار، آن ها نمایشگاه ها، سخنرانی ها و البته ساختمان هایی را تدارک دیده اند.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall2

غرفه ای که ما در حال صحبت راجع به آن هستیم توسط Didzis Jaunzems  و   Klinta Pickaine در سال 2014 طراحی و ساخته شده است. می توان به طور منطقی مطرح کرد که در این طرح روح معماری آشکار است و باعث بوجود آمدن حس عمیق و وا داشتن ما به ارتباط با محیط زیستی که ما را احاطه کرده است می شود. در نتیجه معماری طبیعت در این ساختار به وضوح حس می شود . در برداشت اول، توجه ما به این جلب می شود که حجم این طرح چه زیبا با طبیعت همخوانی دارد. از روی اشکال و سطوح زنده به طریقی که معماری ارگانیک این کار را انجام می دهد تقلید نکرده است اما این طرح با الهام گرفتن از ساختار بلورین سلول های پایه ی گیاه شکل گرفته است.

طراحی این ساختار از معماری طبیعت پیروی کرده است در نتیجه این طرح فراتر از یک ظاهر محض است و باید مستقیما به معنا و راز پیامی که میخواهند به ما بدهند توجه شود.

طراحی ساختار

ساختار این طرح ساده و عملی است: سیستم از نوع مدولار است، به طوری که می تواند در ترکیب های مختلفی سازمان دهی شود، و به معمار ظرفیت بیشتری در ابراز طرح خود دهد، با توجه به هدفی که هر پروژه دارد.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall3

نمای خارجی ساختمان به شکل نور و یک پوشش هوشمند ظاهر می شود که از میله های پارچه ای عمودی ساخته شده است که می توانند به طور مکانیکی به چرخش دربیایند و به حداکثر انعطافپذیری در طراحی سطح برسند. این روش به نوازندگان این امکان را می دهد تا با شفافیت بیشتر و بازی با سایه ها و نقوش اجرای زیباتری داشته باشند. برای مثال در موسیقی که شخصیت اصلی در صحنه حضور دارد. ساختمان روان و قابل تغییر است و یک راه منحصر به فرد و مصمم برای درک آن وجود ندارد.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall4

نور و باد با ساختمان بازی می کنند و به شما احساس آزادی و نوعی جریان طبیعی می دهند که به خوبی با آزادی و حس تنفس در جنگل رابطه دارد. یک پویای طبیعی به مجموعه ای از عناصر مصنوعی اضافه شده است.

نقطه ی عطفی برای منطقه

این غرفه به نوعی، نقطه ی عطف برای منطقه به حساب می آید. این بنا در تضاد با سطح صاف فضای اطراف است که یک رابطه ی قوی را با بیوتیپ محافظت شده ی پارک ملی Gauja می سازد. زمانی که روی نحوه ی قرار گیری این بنا روی زمین و تعداد نقاط تماس تمرکز کنیم این مسئله را می توانیم بهتر درک کنیم: تعداد آن نقطه ها به حداقل کاهش یافته است.

در مورد محل بنا بیشتر بدانید

پارک طبیعی Gauja بزرگترین و قدیمی ترین پارک ملی در لتونی است و از آن به عنوان صحنه ای برای بسیاری از فعالیت های فرهنگی استفاده شده است. در دره سیگولدا، منطقه انتخاب شده برای این پروژه، تنوعی که در این محیط طبیعی وجود دارد و شامل: درختان بلوط بزرگ، صنوبر لرزان، درختان زبان گنجشک و نوع غالب جنگل های کاج می شود ما را به تحسین کردن این همه زیبایی وا میدارد. زمین اشغال شده توسط سالن کنسرت، یک محل باز و همگن و مانند یک محل برای استراحت در وسط یک جنگل انبوه است و مثل یک اثر هنری مقدس است که جدا افتاده ولی با محیط اطراف یک رابطه ی منطقی ایجاد کرده است. با توجه به ترکیب نمای بیرونی و تصاویری که می تواند بر روی آن نقش ببندد میتوان آن را با عبارت سایه های طبیعت توصیف کرد که طبیعت و معماری را باهم پیوند می دهد و این قدرت را به سالن کنسرت می دهد تا توجه شما را جلب کند.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall5

این ساختمان متعلق به این منطقه است به دلیل معنای آن و همچنین عملکرد آن: به منظور توضیح محیط زیست اطراف خود. عملکرد، معنا و معماری این بنا از طریق یک هدف به یکدیگر پیوند خورده اند.

معماری راهی برای ایجاد ارتباط است بنابراین دانستن این که این غرفه چگونه است بسیار شگفت انگیز است. واقعیت این است که سطح آن یک صفحه نمایش است و این اثبات می کند که این ساختمان متواضع بیشتر جلوه گر محتوی است تا خود ساختمان. این قدرت واقعی معماری طبیعت است.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall6

حتی اگر ما بتوانیم این ایده ی قوی به کار رفته در ساختمان را درک کنیم، متوجه خواهیم شد که پشت بام این بنا از نقطه نظر انسان قابل رویت نیست و تنها زمانی که داخل آن قرار بگیرید ساختمان و سو گیری آن را درک می کنید. وظیفه اصلی معماری_  ایجاد حفاظ با گذاشتن سقف_ که ظاهرا در این بنا نادیده گرفته شده است تا یک معنا و پرسپکتیو متفاوتی را ایجاد کند.

رمزگشایی تمام پتانسیل های غرفه ی Natural Concert Hall کار سختی است اما در همین حال این بنا دارای قدرتی است که پیام روشن و قاطعی را به همه بدهد. عملکرد اصلی آن داشتن و نشان دادن یک معنا و هدف خاص است. و هر انتخاب طراحان به این امر کمک می کند.

Pavilion-and-Workshops-for-Nature-Concert-Hall7

غرفه به اندازه ی تجربه ای که در آن اتفاق می افتد موقت است اما در عین حال به آن اندازه قدرتمند و متفاوت هست که فکر و ذهن مردم را به سمت خود جلب کند و یک راه منطقی برای نزدیک شدن به هدفی که سازمان از طریق طبیعت آن را ترویج می دهد بسازد یعنی: احترام، ارزش سنجی متقابل، هماهنگی، و درک عمیق بدون از دست دادن هویت آن.

هرسال، شما این شانس را برای امتحان این تجربه و تبدیل شدن به یک دوست و همراه طبیعت دارید. فراموش نکنید که_  این پروژه ی بخصوص در ارتباط با مردم و احساسات و اعتقادات آن ها ساخته شده است: به شما نیاز دارد تا آن را بکار بی اندازید.

نویسنده: مرضیه مومنی تبار

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   نشیمنگاه در فضای سبز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *