معرفی چند گیاه گوشتخوار

معرفی چند گیاه گوشتخوار

معرفی چند گیاه گوشتخوار carnivorous plants 

گیاه گوشتخوار

گیاه گوشتخوار ونوس حشره خوار (Venus fly trap (Dionaea muscipula
ونوس حشره خوار احتمالا یکی از جذاب ترین گیاهان گوشتخوار است که به آن الهه یونانی عشق هم می گویند. این گیاه بومی دشت های ساحلی کارولینای شمالی و سواحل شمال شرقی کارولینای جنوبی است. طعمه ی ونوس حشره خوار توسط برگ های اصلاح شده که تله ها در انتهای این برگ ها توسعه یافته اند، به دام می افتد. تله ی ونوس حشره خوار جزو تله های فعال است. به این معنی که گیاه برای تسخیر طعمه ی خود یک حرکت واقعی انجام می دهد. 4 مو در داخل برگ ونوس حشره خوار به نام موهای گیره وجود دارد. بوی شیرین شهدی که توسط غدد موجود در داخل تله تولید می شود حشرات را جذب می کند. هنگامی که یک حشره ی از همه جا بی خبر به ونوس حشره خوار نزدیک می شود و موهای آن را لمس میکند در یک جابجایی سریع، تله بسته می شود. تله از همان ابتدا محکم بسته نمی شود اما در عرض چند ثانیه بعد از به دام انداختن حشره، محکم بسته می شود.

گیاه گوشتخوار

معتقدند که دلیل محکم بسته نشدن تله در همان ابتدا، این است که حشرات کوچک بتوانند از داخل تله خارج شوند تا انرژی و وقت گیاه برای هضم یک وعده غذایی ناکافی هدر نشود. سپس این گیاه آنزیم های گوارشی مانند آنزیم هایی که در معده ما تولید می شود را آزاد میکند و قسمت های نرم بدن حشرات را هضم میکند. حشرات دارای یک اسکلت بیرونی هستند که توسط گیاه قابل هضم نیست. پس از هضم کامل که می تواند بین 5 تا 10 روز طول بکشد تله باز می شود و اسکلت خارجی حشرات توسط شستشو یا دمیدن دور انداخته می شوند. یک تله حشرات را یک تا 3 بار بسته به اندازه ی آنها به دام می اندازد. سپس تله سیاه خواهد شد و می میرد. به خاطر داشته باشید که هدف از به دام انداختن حشرات کسب مواد غذایی و انرژی برای گیاه است. حتی اگر برگ پس از گرفتن یک حشره بمیرد انرژی برای تولید برگ و تله های بیشتر کسب شده است.

گیاه گوشتخوار

گیاه گوشتخوار کوزه ای آمریکایی (American pitcher plant (sarracenia flava
معتقدند که 8 یا احتمالا 9 گونه از این جنس وجود دارد که همه بجز یکی بومی کشورهای ساحلی جنوب شرقی اعم از آلاباما در کارولینای شمالی هستند. گیاهان کوزه ای آمریکایی طعمه خود را با استفاده از یک تله ی منفعل به نام تله های سرپوشیده به دام می اندازند. تله ها برگ های تخصصی هستند که به صورت لوله هایی توسعه یافته اند. باز هم شهدی شیرین در پایه کلاهک وجود دارد که حشرات را جذب می کند. علاوه بر این، این گیاه خاص دارای موهای سوزن مانند سفت در داخل لوله است که حشرات را برای حرکت به سمت پایین مجبور می کند. اگر حشره برای عقب نشینی و خروج از لوله تلاش کند توسط این موها سوراخ می شود. در پایان تابستان، تله های این گیاهان کوزه ای پُر از حشرات است. اگر شما تله را برش داده و باز کنید تماشای حشرات گرفتار از مگس تا پروانه و زنبور و سوسک، بسیار جالب خواهد بود.

گیاه گوشتخوار کوزه ای گرمسیری (Tropical pitcher plants (nepenthes sp

گیاه گوشتخوار

نپنتس ها گیاهان کوزه ای مناطق استوایی در جهان هستند که بسیاری از آنها بومی جنگلهای انبوه آسیایی هستند. این گیاهان کوزه ای با گیاهان کوزه ای آمریکایی تفاوت دارند. دو طبقه بندی برای نپنتس ها براساس آب و هوایی که در آن رشد می کنند وجود دارد. نپنتس های دشتی در مناطق با ارتفاع زیر 3000 فوت رشد می کنند که در این مناطق روزها بسیار گرم و داغ و شب ها گرم و رطوبت بالا است. نپتس های کوهستانی در بالای کوه ها رشد می کنند( ارتفاع بالای 3000 فوت) که در این مناطق روزها گرم و شب ها سرد و بارندگی زیاد است. در حالی که نپتس های دشتی بسیاری وجود دارد اما اکثر نپتس ها، نپتس های کوهستانی می باشند. این گیاه دارای ساختار بسیار منحصر به فرد است. کوزه در این گیاه در واقع برگ اصلاح شده به عنوان تله می باشد. بخشی که به نظر میرسد شبیه برگ باشد در واقع دمبرگ برگ است. کوزه، مایعی را درون خود نگه داشته است که از آن برای غرق کردن حشرات استفاده می کند. در واقع گیاه مایعی را درون کوزه تولید می کند. قابل توجه است که گونه ای وجود دارد که به اندازه ی سه چهارم یک گالن، مایع در کوزه های آن تولید می شود. اندازه ی کوزه های نپتس ها از 4 الی 5 اینچ تا 12 اینچ (نپتس های کوتاه) تا 24 اینچ (نپتس های سالار) متفاوت است.

گیاه گوشتخوار

به ثبت رسیده که یک موش در کوزه ی نپتس های سالار دیده شده است. نپتس ها همچنین در این مورد که برخی از حیوانات، حشرات و عنکبوت ها زنده ماندن و زندگی کردن در مایع موجود در نپتس ها را آموخته اند، منحصر به فرد هستند. پشه ها و گونه هایی از قورباغه ها وجود دارند که تخم و لارو خود را درون مایع موجود در نپتس ها می گذارند زیرا تخم و لارو آنها تحت تاثیر آنزیم های گوارشی موجود در مایع قرار نمیگیرد.

گیاه گوشتخوار شبنم خورشید (.Sundews (Drosera sp

گیاه گوشتخوار

شبنم خورشید در سراسر جهان یافت می شود. گیاهان مناطق گرمسیری یا معتدل هستند و در هر قاره از جهان رشد می کنند. شبنم خورشید، ظریف، کمی درخشان در برابر نور خورشید، خیلی ترسناک برای حشره های از همه جا بی خبر و یکی دیگر از گیاهان گوشتخوار بدنام است. برگ های شبنم خورشید دارای ساختار مو مانند یا شاخک هستند که شاخک ها یک قطره یا شبنم غلیظ و چسبناک تولید می کنند. در پایه ی این شاخک ها غده ای وجود دارد که آنزیم های گوارشی تولید می کند.

شبنم خورشید

حشرات تصور می کنند که این شبنم های درخشان، شهد گل هستند و به سمت آنها جذب می شوند. اما متاسفانه این شبنم ها چسبناک هستند و حشره را اسیر می کنند همانند تار عنکبوت. اگر حشره برای آزاد کردن خود تلاش کند، توسط گیاه گرفتارتر می شود. این گیاه فقط می تواند بخشی از بدن حشرات را که قابل هضم است مصرف کند. با این حال شبنم خورشید، گروه دوم از گیاهانی است که از تله ی فعال برای خود استفاده می کند. هنگامی که یک حشره در این گیاه گرفتار می شود، یک ریشه ی ظریف در اطراف حشره پیچیده می شود و از فرار حشره جلوگیری می کند.

گیاه گوشتخوار پشه گیر یا انبانی (.Bladderworts (utriculavia sp

پشه گیر یا انبانی

پشه گیر یا گیاه انبانی بزرگترین گروه از گیاهان گوشتخوار شامل بیش از 200 گونه در سراسر جهان می باشد. محیط رشد آنها اشباع از آب، خاک مرطوب یا استخر می باشد. عمدتا در این گیاهان، گل قابل مشاهده است. ماهیت واقعی گیاه نهفته است و در زیر سطح بستر رشد می کند. یک ناهنجاری در مورد این گیاهان پشه گیر یا انبانی، بی ریشه بودن آنها است. این گیاهان توسط تله ی مثانه مانند خود، میکروارگانیسم ها و حشرات کوچک را به تصرف خود در می آورند. این تله یکی از پیچیده ترین ساختارهای موجود در گیاهان موجود در سطح جهان است.

پشه گیر یا انبانی

تله یک برگ تخصصی متصل به ساقه است که می تواند در اندازه های مختلف از کوچکترین به اندازه ی سر سوزن تا بزرگترین به اندازه ی یک هشتم اینچ باشد. این تله یک درب دارد که فقط از داخل باز می شود و در خارج از درب چندین تار مو وجود دارد. هنگامی که حشره یکی از این موها را لمس می کند، درب تله باز میشود و با ایجاد خلأ حشره به داخل مکیده می شود. این تله ممکن است فعال به نظر برسد اما در واقع منفعل می باشد. مدت زمان هضم حشره توسط آنزیم های گوارشی در این گیاه 15 دقیقه می باشد.
Utricularia neglecta تنها گیاه گوشتخوار ایران 

پشه گیر یا انبانی ایرانی
این گونه ی پشه گیر یا انبانی، تنها گونه گوشت خوار (حشره خوار) ایران است. این گونه یک گونه ی جالب آبزی غوطه ور در آب است و در تالاب های استان گیلان می روید. یکی از ویژگی های این گیاه ترشح مواد موسیلاژی است. این گیاه دارای مقادیر فراوانی لیپید است که بعد از رسوب بقایای این گیاه از رسوبات آب های شیرین قابل استخراج است. این گونه علاوه بر ایران پراکنش وسیعی در بسیاری از نقاط دنیا مانند آسیا و اروپا، به ویژه در فرانسه، دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *