معرفی سدوم Sedum

معرفی سدوم

معرفی سدوم

معرفی سدوم

نام فارسی: سدوم مورگانیانوم
نام رایج انگلیسی: Stonecrop
نام علمی : Sedum
خانواده: Crassulaceae ( کراسولاسه)

 

شرایط کلی گیاه:

معرفی سدوم

نور: آفتابی، نیمه آفتابی

نوع: چند ساله

ارتفاع: از ۶ سانتی متر تا ۹۰ سانتی متر

گسترش: بستگی به گونه داشته اما عموما گسترش ۱۸ سانتی متر دارد

رنگ گل ها: نارنجی، صورتی ، قرمز و ….

رنگ برگ: سبز-آبی ، طلایی، خاکستری- نقره ای ، بنفش

جنبه های فصلی: برگ های رنگی در پاییز،  گلدهی در پاییز ، گلدهی در تابستان، جذابیت در زمستان

 

معرفی سدوم

معرفی سدوم

سدوم متعلق به خانواده کراسولاسه بوده و به عنوان یک ساکولنت دارای برگ های گوشتی است. سدوم یکی از گیاهان مقاوم به خشکی به شمار رفته و در طراحی منظر خشک می توان از آن استفاده کرد.  به صورت معمول برگ های انواع سدوم ها در اواخر تابستان و اوایل پاییز به وسیله گل های ستاره ای شکل که از زیبایی خاصی برخوردار هستند پوشیده می شوند. گونه های کم رشد سدوم برای باغ های صخره ای گیاهان مناسبی به شمار می روند. هرچند سدوم دارای گونه هایی با رشد زیاد است که معمولا برای مرز بندی های به عنوان گیاه چند ساله به کار می‌رود. از دیگر نام هایی که به سدوم تعلق می گیرد می توان به  stonecrop  اشاره کرد.

اگر بخواهیم در رابطه با سدوم صحبت کنیم باید بگوییم که این گیاه دارای تنوع بسیاری است که تمامی گونه ها دارای برگ های گوشتی که از ویژگی های ساکولنت ها است برخوردارند. گونه های کم رشد سدم حداکثر تا ارتفاع ۶ سانتی متری رشد می کنند و گونه های پر رشد ممکن است تا ارتفاع ۶۰ سانتی متری رشد کنند.  معمولا از گونه هایی که دارای رشد کمی هستند در باغ های صخره ای و به عنوان گیاه پوششی استفاده می کنند. اما از گونه های چند ساله به علت برگ های متراکم و گل های درشت  معمولا به عنوان مرز  استفاده می شود.

گل

معرفی سدوم

گل های سدوم در رنگ های متفاوتی همچون قرمز، صورتی، طلایی، زرد و سفید دیده می شوند. گلدهی این گیاه بستگی به گونه داشته اما به صورت عمومی در تابستان و پاییز اتفاق  می افتد.

حساسیت

معرفی سدوم

یکی از مشکلاتی که این گیاه ممکن است با آن مواجه شود آلودگی های قارچی است که به علت رطوبت بالا اتفاق می افتند در نتیجه بهتر است خاک مورد استفاده برای این گیاه از زهکشی مناسبی برخوردار باشد که احتمال آلودگی قارچی به ویژه در تابستان های گرم و مرطوب به حداقل برسد.

جنبه های ویژه

معرفی سدوم

  • نگهداری راحت
  • مراقبت کم
  • گل شاخه بریدنی
  • جاذب پروانه
  • برگ های غیر معمول
  • مقاوم به خشکی خاک

نویسنده : هیوا سجادی

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *