چمن و مزیت های آن

مزایای چمن

مزایای چمن در فضای سبز

مزایای چمن

درحالی که چمن های کوتاه خانگی به ایجاد منظره های زیبا و آرامش بخش کمک میکنند چمن های بلند ریشه دار خیلی بیشتر از یک فرش بیرونی پرپشت و شاداب به زمین شما جلوه میدهند.باور کنید یا نه چمن بیشترین محصول کشاورزی شمال آمریکاست.زیرا استفاده از چمن در فضای سبز بسیار رایج و معمول است.خیلی راحت است که بخواهیم یک نگاه کلی به مزیت های بسیار زیاد چمن بیندازیم.در ادامه دلایلی مبنی بر مهم بودن چمن آورده شده است:

 کسب و کار و بهبود اقتصادی

چمن ارزش زمین را 15 تا 20 درصد افزایش میدهد و جذابیت محدوده را بهبود می بخشند.مشاورین املاک به شما خواهند گفت که خانه هایی که فضای سبز آنها به خوبی حفظ شده باشد و چمن داشته باشند سریعتر و با ارزش بالاتری به فروش میرسند. مدیران املاک می گویند که فضا های سبزی که به خوبی محافظت شده اند باعث افزایش رضایت مستاجرین شده و میزان خانه های خالی از سکنه را کاهش میدهند.

کنترل آب و هوا

چمن به عنوان یک تهویه ی هوای طبیعی عمل می کند. در یک روز گرم تفاوت بین ایستادن بر روی کف خیابان و ایستادن بر روی چمن را مقایسه کنید. تفاوت در درجه ی حرارت و راحتی آن قابل اندازه گیری است. در ناحیه چمن های سالم در هشت اندازه ی متوسط، چمن های ریشه دار دارای اثر خنک کنندگی به اندازه 70 تن تهویه ی هوا است که برای 16 خانه در اندازه ی متوسط کافی است.

مزایای چمن

فیلتر گرد و غبار

چمن گرد و غبار و ذرات دود را از هوا می گیرد و به عنوان یک فیلتر برای هوایی که ما تنفس میکنیم عمل می کند. این امر به ویژه در مناطق شهری مهم است چرا که در آن گرد و غبار تولید شده توسط ماشین ها و کامیون ها می تواند به دام انداخته شود و به درون خاک شسته شود و چمن از حرکت بیشتر آن جلوگیری می کند.

کنترل فرسایش

چمن عملکرد کنترل فرسایش را به صورت بسیار کارامد و ارزان عرضه می کند. چمن قبل از اینکه قطرات باران خاک را تخریب کنند از این کار جلوگیری می کند و نفوذ آب را بهبود می بخشد و از هدر رفت آن جلوگیری می کند. اگر قابلیت احتباس آب چمن نبود جوی ها و زیرساخت های زهکشی ما قطعا تحت تاثیر قرار می گرفتند. خاک حاصل خیز ما از دست خواهد رفت اگر زیست توده ی چمن کارایی کافی برای آهسته کردن روان آب را نداشته باشد.

مزایای چمن

زمین گلف

میلیون ها نفر از مردم برای ورزش و آرامش گلف بازی می کنند. چمن بخش جدایی ناپذیر از این  فعالیت لذت بخش است.

مزایای چمن در محیط زیست

چمن گازهای گلخانه ای را می گیرد و از آنها استفاده می کند در نتیجه با تغییرات آب و هوا مقابله می کنند. چمن ها همچنین آلودگی هوا را به دام می اندازند و بیشتر اکسیژنی که تنفس می کنیم را تولید می کنند. زمین چمن در اندازه ی 50 در 50 فوت، اکسیژن کافی برای یکسال تنفس یک خانواده ی چهار نفره را تولید میکند. همچنین چمن می تواند به عنوان یک سد عمل کند و مانع از ورود مواد شیمیایی به خاک شود. ریختن طبیعی ساقه ها و برگ های چمن و همچنین چمن های بریده شده ای که بر روی زمین باقی می مانند باعث می شوند که مقدار زیادی از مواد آلی با ارزش در طول سالها به خاک برسند.

مزایای چمن

کاهش آسیب

مناطقی که چمن های آن ها به خوبی حفظ شده باشند به عنوان سطوح ورزشی بسیار عالی می توانند عمل کنند. چمن به جذب اثرات فیزیکی کمک می کند بنابراین آسیب هارا کاهش می دهد. به عنوان یک زمین بازی از چمن مصنوعی و زمین خالی امن تر به شمار میرود و کشش و همچنین زیرسازی را فراهم می کند.

پیشگیری از زباله

احتمال کمتری وجود دارد که زباله ها به فضای سبزی که به خوبی حفظ شده است ریخته شوند.

مزایای چمن در درمان

باغ (ازجمله زمین چمن) مزایای سلامت روان راهم می تواند فراهم آورد. انجمنی به نام درمان های باغبانی وجود دارد که مزیت های درمانی فضای سبز را به عنوان یک تکنیک برای توان بخشی ترویج می کند. تعجبی ندارد که بسیاری از مردم از تصاویر فضای سبز به عنوان تصویر زمینه در کامپیوتر های خود استفاده می کنند. نشان داده شده است که نگاه کردن به تصاویر فضاهای سبز باعث کاهش استرس می گردد. مناطق پوشیده از چمن در زمین های گلف، گورستان ها، پارک ها و خانه ها می توانند احساس آرامش را در ما به وجود آورند و به ما یاداوری کنند که زمین زنده است.

مزایای چمن

کاهش صدا

مناطق پوشیده از چمن این قابلیت را دارند که صدا را هشت تا ده دسیبل کاهش دهند که این امر به ویژه در مناطق شهری بسیار اهمیت دارد.

فیلتر آب

تحقیقات در طی ده سال گذشته نشان داده است که هدر رفت سیل آب از زمین چمن سالم به ندرت رخ می دهد. چمن نه تنها باعث کاهش سرعت آب و روان آب خاک می شود بلکه از کیفیت آب های سطحی هم محافظت می کند به صورتی که آبی را که به رودها، سیستم های زهکشی و منابع آبی پاک نفوذ می کند فیلتر و تمیز می کند.

 منبع

نویسنده: مرضیه مومنی تبار

منابع مورد  استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

این مطلب را نیز مطالعه کنید   بام سبز نیمه فشرده
8 پاسخ
 1. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام مطلب فوق العاده ای بود ممنون
  من خیلی علاقه به چمن دارم ولی منطقه باغ ما منطقه گرمسیری هست و تابستون تا 46 درجه هم میرسه
  آیا میتونم چمن کاری کنم؟نظر و پیشنهادتون چیه؟

  پاسخ
  • مرضیه مومنی تبار
   مرضیه مومنی تبار گفته:

   سلام. ممنونم
   شما میتونید دوتا مقاله ی دیگه رو هم که با عنوان “نکاتی در رابطه با طراحی چمن” و “چمن زرد، دلایل و رفع مشکلات آن” در همین سایت، مطالعه کنید امیدوارم کمکتون کنه.

   پاسخ
  • نسیم خدابنده لو
   نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام به سایت خودتون خوش اومدید
   بله شما می تونید چمن کاری کنید اما باید از چمن های مناطق گرمسیری استفاده کنید و مسائلی همچون آب و قارچ ها رو در نظر بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *