مزایای دیوار سبز (Green wall)

مزایای دیوار سبز (Green wall)

مزایای دیوار سبز (Green wall)

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

دیوار های  زنده یا دیوار های  سبز در حقیقت باغ های عمودی و خود بسنده ای هستند که به قسمت بیرونی و یا درونی ساختمان متصل شده اند که تفاوت آن ها با نما های سبز ( green facades ) در این است که گیاهان در ساختار پشتیبانی که خود به دیوار وصل شده است، ریشه می دهند. گیاهان آب و مواد غذایی را از بخش پشتیبانی عمودی دریافت می کنند نه از زمین.

وقتی صحبت از طراحی های متفاوتی که روی دیوار ها صورت می گیرد، می شود، بی شک دیوار های سبز به دلیل فواید فراوانی که برای صاحب دیوار و هر شخصی که با آن در ارتباط است ایجاد می کنند، بهترین انتخاب خواهد بود. دیوار های سبز مزایای زیادی را از لحاظ عمومی، شخصی و همچنین در زمینه ی طراحی های خاص و ویژه عرضه می کنند.

۱) مزایای عمومی

بهبود در زمینه ی زیبایی

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

دیوار های سبز می توانند با استفاده از ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد، قسمت هایی از ساختمان را که از لحاظ ایجاد زیبایی همیشه نادیده گرفته می شده اند را اصلاح و به سازی کنند. آن ها همچنین می توانند با کاهش اثرات منفی روانی به ایجاد یک حریم خصوصی و همچنین ایجاد حس داشتن یک حریم کمک کنند که این امر با یک مرز بندی درست اتفاق می افتد.

کاهش اثرات جزایر گرمایی شهری

برگردادندن دوباره ی زندگی گیاهی به مناطق شهری باعث ترویج وقوع فرآیند های خنک کننده ی طبیعی، مانند فتوسنتز و تعرق می شود. با قراردادن استراتژیک دیوار های سبز، گیاهان می توانند با ایجاد تلاطم کافی هوا، جریان هوای عمودی را بشکنند که باعث کاهش سرعت و خنک کردن هوا می شود. (Peck و همکارانش ۱۹۹۹)

بهبود کیفیت هوای خارجی

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

دیوار های زنده با استفاده از کاهش دادن دمای بیش از اندازه ی تابستان به کمک عمل فتوسنتز، به دام انداختن ذرات معلق و گرفتن گاز ها، سطح آلودگی هوا را کاهش می دهند. توانایی دیوار های سبز در ایجاد یک عایق حرارتی برای ساختمان ها و کم کردن تقاضا برای برق و در نتیجه میزان آلودگی تولید شده توسط محصولات مختلف که وارد هوا می شود کاهش می یابد.

ایجاد فرصت های شغلی محلی

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

ایجاد دیوار های سبز به متخصصین چندین رشته در زمینه ی طراحی، نصب و نگهداری مثل مهندسین فضای سبز، معماران، مشاوران آبیاری و سایر تخصص ها نیازمند است.

تقاضا برای عرضه محلی مواد گیاهی مورد نیاز، مواد مخلوط مورد نیاز رشد گیاه، تولید محصولات گلخانه ای و ساخت فریم های ساختاری که باعث ایجاد کسب و کار بیشتر می شوند.

۲) مزایای شخصی

بالا بردن بازده انرژی

دیوار های سبز می توانند نوسانات دمایی را در سطح دیوار از طیف وسیعی از ۱۰ تا ۶۰ درجه ی سانتیگراد به یکی از ۵ تا ۳۰ درجه ی سانتیگراد کاهش دهند. و این به نوبه ی خود جنبش حرارت را بین دیوار های ساختمان محدود میکند. (Minke 1982).

آن ها این کاهش را به وسیله ی موارد زیر باعث می شوند:

  • به دام انداختن یک لایه از هوا در داخل توده ی گیاه.
  • کاهش دمای محیط از طریق تبخیر و تعرق و ایجاد سایه.
  • ایجاد یک سپر در برابر وزش باد در طول ماه های زمستان.
  • دیوار های سبز می توانند به کاهش درجه حرارت در اطراف دریچه های ورودی کمک کنند که واحد های HVAC به انرژی کمتری برای خنک کردن هوا نیاز داشته باشند قبل از این که هوا برای پخش به قسمت های مختلف ساختمان برود.
مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

حفاظت از سازه ساختمان

نوسانات درجه حرارت در طول عمر یک ساختمان می تواند برای مصالح ساختمانی آلی به کار رفته در نمای ساختمان مخرب باشد. دیوار های سبز می توانند به عنوان یک لایه ی اضافی ازعایق بیرونی عمل کنند و در نتیجه نوسانات حرارتی را محدود کنند.

دیوار های زنده از رنگ و روغن و سنگ تراشی بیرونی ساختمان دربرابر اشعه ی UV و همچنین باران محافظت می کنند.

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان

هوایی که در سراسر ساختمانی که دیوار سبز آن به صورت استراتژیک نصب شده ،( مثل قرار گرفتن در نزدیکی سوپاپ ورودی هوا ) به گردش درآمده است به مراتب تمیز تر از هوایی است که در داخل ساختمانی بدون دیوار سبز استراتژیک به گردش درآمده. این فرایند ها باعث حذف آلاینده های موجود در هوا مثل تولوئن، اتیل بنزن، زایلن، و دیگر ترکیبات آلی فرار می شود.

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

کاهش سر و صدا

سطح پوشیده شده توسط گیاهان که توسط استراتژی سبز شهری مانند دیوار های سبز و بام های سبز، فراهم شده است، میتواند فرکانس بالای صدا را مسدود کند. بیش از ۳۰ سال است که در شمال آمریکا و اروپا از گیاهان برای این منظور در بزرگراه ها، جاده ها و خطوط راه آهن استفاده می شود.

مزایا در طراحی های خاص و ویژه

افزایش تنوع زیستی

دیوار های سبز می توانند به کاهش از دست رفتن تنوع های زیستی که علت آن اثرات شهرنشینی است از طریق کمک به حفظ انواع گیاهان، حشرات گرده افشان و بی مهرگان و همچنین فراهم کردن زیستگاه و محل مناسب لانه سازی برای گونه های مختلف پرنگان، کمک کنند.

بهبود سلامت و رفاه

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

ساختمان هایی که از این ویژکی سالم و شگفت انگیز در طراحی آن ها استفاده شده است، گفته می شود که اثرات مثبت بسیاری را بر روی سلامت انسان ها داشته اند در مقایسه با ساختمان هایی که از این ویژگی بهره نبرده اند. (Honeyman 1987)

مطالعات نشان داده است که دسترسی بصری به منظره های طبیعی منجر به افزایش رضایت شغلی و بهروری شده (Kaplan 2001) و همچنین در افزایش میزان بازیابی بعد عمل در تجهیزات پزشکی تاثیر میگذارد. (Ulrich 1983)

کشاورزی شهری

دیوار های سبز می توانند عرضه کننده ی فرصتی برای کشاورزی شهری باشند مثل باغ های عمودی از میوه های کوچک، سبزیجات و گیاهان مختلف.

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *