مزایای آبنما

مزایای آبنما

مزایای آبنما ها

مزایای آبنما در فضای سبز

مزایای آب نما

Bayliss Park Fountain – Council Bluffs, Iowa, USA

مزایا ی آبنما هایی که در فضای سبز وجود دارند برای صاحب خانه ها، صاحبان مشاغل،حیات وحش مهم است. آبنما ها چه در فضا ی خانه چه در فضا ی سبز عمومی چه در باغهای خصوصی باشند، آهنگ، ظاهر و آبی که در آن جریان دارد شاید به تنهایی نتوانند باعث لذت بردن افراد شوند اما مزیتی در سلامتی و بهبود حال افراد داشته باشند.

صدای آرامش بخش آب

مزایای آبنما

ArchibaldFountain

برای قرن ها راهبان بودایی از صدای آرامش بخش آب در باغ هایشان استفاده می کردند. همچنین بسیاری از تمرینات مدرن فکری و تجسمی در محیط هایی که صدای آب وجود دارد انجام میشود.

صدای آب جاری یک داروی آرامش بخش طبیعی است که به افراد برای رسیدن به آرامش و خواب راحت کمک میکند. صدای آب و همچنین منظره ای با پس زمینه ی آب جاری استرس را کاهش میدهد.

همچنین آبنما ها با بی اثر کردن دیگر صداهای آزار دهنده مثل ترافیک، ساخت و ساز ، صدای حیوان خانگی، مکالمات نزدیک و دیگر چیز های آزار دهنده از دیگر عوامل کاهنده ی استرس هستند.

پرندگان عاشق آنها هستند

مزایای آبنما

northern-flicker-bird-bath-fountain

برای افرادی که از غذا دادن به پرندگان لذت می برند و به دنبال محل مناسبی برای این کار هستند، آبنما ها یکی از مکان های جذب پرندگان هستند . پرندگان نه تنها برای آشامیدن بلکه برای حمام کردن و تمیز کردن خود به آب احتیاج دارند. پرندگانی مانند باسترک، سینه سرخ، مرغ انجیرخوار،چکاوک که از فیدر پرنده استفاده نمیکنند به سمت آبنما ها کشیده میشوند.بیشتر پرندگان آب جاری را به آب ساکن ترجیح میدهند که این امر آبنما ها را برای آنها جذابتر از فیدر میکند.صدای آبنما ها هم از راه دور قابل شنیدن است و در نتیجه پرندگان بیشتری را جذب میکنند.

حیوانات خانگی به آن علاقه دارند

مزایای آبنما

Bellagio Fountain – Las Vegas, Nevada, USA

افرادی که صاحب حیوان خانگی هستند و از گذراندن وقت در با آنها لذت میبرند میدانند که در دسترس بودن آب تازه مهم است. (به ویژه در ماه های گرم تابستان)این حیوانات وقت خود را با لیس زدن ونوشیدن بهترین آبی که پیدا می کنند میگذرانند.حیوان خانگی ها جریان دائمی آب در آبنما را مثل کاسه آبی که دائما برای آنها عوض میشود به دلیل تازگی دوست دارند.علاوه بر این آبنما هایی که دائما آب جاری دارند نسبت به کاسه آب ساکن گرمی که که به سرعت آب دهان ، حشرات، مواد گیاهی و باکتری ها را جذب میکنند به تمیز کاری کمتری نیازمندند.

باعث جذب مشتریان میشود

مزایای آبنما

Bellagio_fountains_night

مشاهدات نشان داده وجود یک شیء بخصوص و جذاب در محل کار به جذب و بازگشت مجدد مشتری به آن محل کمک می کند. و آبنما های تزیینی قادر به دادن این امتیاز به این محل ها هستند.

سالن ها، مغازه های خورده فروشی، باشگاه های یوگا ،رستوران ها، بار ها و بخصوص کافه های کنار خیابان با نصب آبنما ها مشتریان جدیدی جذب کنند. و بوسیله ی فضا رمانتیک و مطبوع ایجاد شده توسط آبنما به بازگشت مشتری به کمک کنند.

باعث آرامش ذهن و بدن انسان میشود

مزایای آبنما

‘Oklahoma Bombing’ Fountain – Oklahoma City, Oklahoma, USA

آبنما های آبی رطوبت مورد نیاز را به محیط خشک می بخشد در حالی که به عنوان دستگاه تصویه ی هوای طبیعی گرد و غبار و آلرژن ها را از هوا میگیرند و به خود جذب میکند. دیگر پدیده طبیعی جریان آب تولید یون منفی است که تئوری های علمی اثرات مثبت زیاد این یون ها را بر سلامت و احوال نشان میدهد.بنظر می آید که یون های منفی تولیدات سرتونین را را افزایش میدهند، پریشانی را کم و انرژی را زیاد می کند.در حالی که کولر و وسایل الکتریکی فضای یون های منفی را کم می کنند، آبنما ها ،آبشار ها و دیگر خصوصیات متحرک آب یون ها را دوباره پدیدار میکنند.

نویسنده: حافظ طاهری

منبع

منبع مورد استفاده:

منبع1

این مطلب را نیز مطالعه کنید   5 اتفاقی که زمان تبدیل شما به یک طراح منظر رخ میدهد
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *