لیزیانتوس

لیزیانتوس (Prairie gentian)

لیزیانتوس (Prairie gentian)

لیزیانتوس (Prairie gentian)

lizzie copy

نام فارسی لیزیانتوس
نام انگلیسی Prairie gentian
نام علمی Eustoma grandiflorum
خانواده Gentianaceae

اطلاعات کلی :

لیزیانتوس

نام فارسی: لیزیانتوس
نام رایج فارسی : لیزیانتوس
نوع: چند ساله علفی
خانواده: Gentianaceae
ارتفاع: ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر
رنگ گل: سفید، آبی و بنفش
نور:  نور کامل آفتاب ( ۱۲ تا ۱۳ ساعت)
نیاز آبی: متوسط
نگهداری: متوسط
گل: گلهای فنجانی یا زنگوله ای شکل, بصورت منفرد یا چند تایی روی ساقه های برگدار تشکیل می شوند. دارای ۲ کلاله و ۵ تا ۶ عدد پرچم می باشد.
برگ: برگها متقابل، تخم مرغی و یا نیزه ای شکل و بدون دمبرگ و گاهی ساقه آغوش و به رنگ سبز مایل به خاکستری هستند.
مقاومت :مقاوم به سرما

معرفی:

لیزیانتوس
لیسیانتوس از زیبارین گلهای زینتی شاخه بریده است. بومی آمریکای شمالی بوده و دارای انواع یکساله، دوساله و چندساله کوتاه عمر است. در حال حاضر نه تنها از آن به عنوان گل گلداني،و گل شاخه بريده در دنيا استفاده مي شود،بلكه شهرت اين گل به جايي رسيده كه در هلند در رديف يكي از ده گل برتر شناخته شده است. داراي شکوفه هاي پررنگ رزي شکل است که در صورت مراقبت مطلوب، براي مدت زماني درحدود ۷ روز شاداب باقي خواهد ماند.

ویژگی های ظاهری:

لیزیانتوس

برگ: برگها متقابل، تخم مرغی و یا نیزه ای شکل و بدون دمبرگ و گاهی ساقه آغوش و به رنگ سبز مایل به خاکستری هستند.

لیزیانتوس

گل :گل این گیاه به صورت کم پر و پر پر در اندازه های کوچک و متوسط و بزرگ ,و به شکل های باز، لوله ای و زنگوله ای و با گلبرگ های چین خورده در رنگ های سفید، آبی و بنفش وجود دارد و به صورت منفرد یا چندتایی روی ساقه های برگ دار تشکیل می شود.

لیزیانتوس

ساقه: دارای انواع پاکوتاه و پابلند است که انواع پابلند، برای تولید گل بریدنی و انواع پاکوتاه برای کاشت گلدانی به کار می روند.

نگهداری:

لیزیانتوس

نور: نیاز به نور کامل آفتاب دارد. در زمان گلدهی باید نور در حالت ملایم تنظیم شود زیرا نور زیاد باعث کوتاه شدن ساقه ها می شود . در هنگام کاشت بذر,بذرها را نباید با خاک پوشاند زیرا به وجود نور (به شکل بهینه ۵ ساعت نور در محیط) برای جوانه زنی نیاز دارد.می توان سطح گلدان را با لایه ای پلاستیک شفاف پوشاند و گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد. اگر در محیط داخل خانه و در طی زمستان نسبت به کاشت بذرها اقدام کنیم می توان از نور مصنوعی استفاده کرد بدین صورت که از لامپهای مهتابی که در فاصله حدود ۵ سانتیمتری از سطح کاشت قرار گرفته اند به مدت ۱۶ ساعت در طی روز استفاده کرد.

لیزیانتوس

آبیاری : برای بهترین گلدهی به آبیاری منظم و مرتب نیاز دارد. هنگاه آبیاری دقت شود که سطوح بالایی خاک خشک باشد زیرا با آبیاری زیاد و رطوبت زیاد برگها ضعیف شده و گیاه بتدریج از بین می رود.
همچنین میتوان از زمان کاشت بذرها تا زمان سبز کردن آنان از روش غبارپاشی آب استفاده کرد تا بذرها در سطح خاک جابجا نشوند.

لیزیانتوس

خاک: خاک لومی خنثی تا کمی قلیایی و با زهکشی مناسب را می پسندد. از خاک برگ+شن ،پیت موس+ورمی کولایت و یا هر مخلوط سبک دیگری که توانایی حفظ مقداری رطوبت را دارد می توان استفاده نمود.

کوددهی : بعد از جوانه زنی بذرها و ظاهر شدن چند برگ می توان برنامه کوددهی گیاهان جوان را بخصوص با کودهایی که حاوی کلسیم هستند شروع کرد.

آفات و مشکلات : سفیدک دروغین، بلایت بوتریتیس، پوسیدگی ساقه فوزاریومی، پوسیدگی ریشه می باشند که گیاه با برخورد با اینها دچار کوتاه قامتی، زردی برگها، کوچکی گلها و نیز بدشکلی آنها می شود. راه درمانی برای بیماریهای ویروسی نیست و فقط باید گیاهان آلوده را حذف کرد.

تکثیر :

لیزیانتوس

برای تکثیر این گیاه دو روش وجود دارد:

۱٫کاشت بذر:

لیزیانتوس
زمان مناسب کاشت بذر گل لیسیانتوس اوایل بهار میباشد.اما در پاییز یا در اواخر زمستان هم می توان کاشت.مقداری خاک را دورن گلدان و یا سبد ریخته بذرهارا روی خاکی بپاشید سپس خوب آبیاری کنید و روی آن نایلون بکشید تا رطوبت برای بذرها حفظ شود حدود ۳ الی ۵ روز بعد بذرها سبز میشوند و زمانی که مقداری بزرگ شدن (حدود یک ماه بعد) آنها را از خزانه در آورده و در محلی که میخواهید به فاصله بیست یا سی سانت نشا کنید بهترین روش همین است.

بذر این گل ریز بوده و نیازی به ریختن خاک بر روی بذرها نمیباشد تنها موردی که باید تا سبز شدن بذرها رعایت شود رطوبت محیط بذر است و اینکار با کشید نایلون روی بذرها به راحتی انجام خواهد شد.
برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که می خواهید بکارید.

۲٫ قلمه زدن:

لیزیانتوس

در برخی از ارقام این گیاه، جوانه انتهایی، به عنوان قلمه جدا شده و در محیطی با هوای مرطوب کشت می شوند.

مباحث اضافی :

لیزیانتوس

توجه داشته باشید که لیزیانتوس به جابجا شدن حساس است بنابراین بهتر است که از همان ابتدا گیاهان را در گلدانهای کوچک و مستقل تکثیر کرد و کاشت تا در زمان درآوردن از بستر کاشت اولیه و انتقال به بستر باغچه یا گلدانهای بزرگتر، ریشه های این گیاه کمتر آسیب ببیند.

همچنین اگر تمایل دارید که این گیاهان را در گلدان بکارید باید بدانید که گلدانهایی که ۱۵ سانتیمتر عمق دارند برای لیزیانتوس کافی هستند و گلدانهایی که بسیار بزرگتر از این حد هستند مانع ازگلدهی مناسب این گیاهان می شوند

بستر کشت این گیاه باید همیشه مرطوب باشد اما اشباع شدن خاک، به آن آسیب می رساند. در مراحل اولیه رشد، که رشد گیاه کند است، به آب کمتری نیاز دارد.
لیزیانتوس به سرما حساس است و در گلخانه ها پرورش داده می شود. اگر دمای هوا خنک باشد، باعث می شود که ساقه محکم تر شود ولی گلدهی به تاخیر می افتد و اگر دما در ماه اول انتقال نشا بالا باشد، باعث تحریک رشد طوقه می شود.

در ارقام پابلند، برای جلوگیری از خوابیدگی ساقه، باید از قیم استفاده کرد.(هنگام آبیاری گیاه دقت شود که سطوح بالایی خاک خشک باشد)

منبع

 

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آیبریس (Iberis) یا کندی تافت (Candytuft)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *