لوبلیا

لوبلیا Lobelia

لوبلیا Lobelia

لوبلیا Lobelia

لوبلیا

نام فارسی لوبلیا
نام انگلیسی Lobelia
نام رایج انگلیسی Indian tobacco
نام علمی Lobelia spp
خانواده Campanulaceae

لوبلیا
مشخصات کلی
نوع: علفی یکساله
ارتفاع: ۲۲-۱۰ سانتی متر
گسترش: ۱۵-۷٫۵ سانتی متر
فصل گلدهی: اوایل تابستان-اواسط تابستان/ اوایل پاییز-اواسط پاییز
رنگ گل: قرمز، آبی، بنفش، سفید
رنگ شاخ و برگ: سبز-سبز تیره
مراقبت: متوسط تا دشوار
نور: آفتاب کامل+کمی سایه(گرمای شدید تابستان)
خاک: زهکشی خوب
فاصله کشت: ۳۰ سانتی متر
pH: اسیدی-خنثی
معرفی:

لوبلیا
لوبلیا گیاهی گلدار با نام رایج تنباکو هندی می باشد. جنس لوبلیا شامل ۴۱۵ گونه است که در درجه اول در مناطق گرمسیری تا معتدل گسترش یافته است اما تعدادی از گونه ها در مناطق معتدل خنک تر نیز پرورش یافته اند. لوبلیا دارای سابقه طولانی برای استفاده به عنوان درمان گیاهی آسم، برونشیت، ذات الریه و سرفه می باشد. از لحاظ تاریخی، بومیان آمریکایی از این گیاه برای درمان آسم استفاده می کردند و همچنین در قرن ۱۹ پزشکان آمریکایی از لوبلیا به عنوان گیاه تهوع آور برای استخراج سموم از بدن استفاده می کردند و به همین دلیل این گیاه به نام «علف هرز قی» نیز معروف است. در حال حاضر محققان به این نتیجه رسیده اند که لوبلیا دارای ماده ای به نام لوبلین می باشد که این ماده اثرات نیکوتین را کاهش داده و برای ترک سیگار مفید می باشد. استفاده از لوبلیا در دوزهای بالا ممکن است باعث عوارضی همچون خشکی دهان حالت تهوع شود به همین دلیل هرگز این گیاه را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد.
مشخصات ظاهری
ساقه: کوتاه، زاویه ای، کرک دار، خشن
برگ: متناوب، ۵ سانتی متر
گل: لوله ای و دارای ۵ لوب، نامتقارن، دو جنسی
نگهداری:

لوبلیا
در طول دوره های گرم و خشک، گیاه باید به صورت مکرر آبیاری شود. این گیاه به طور معمول نیازمند یک منطقه با آفتاب کامل می باشد اما سایه جزئی را نیز تحمل می کند. لوبلیا ترجیح می دهد در خاک مرطوب و غنی رشد کند. به منظور تغذیه می توانید از کود مایع، یک بار در ماه و یا هر ۴ تا ۶ هفته یکبار استفاده کنید.
آبیاری: لوبلیا به شرایط خشکی حساس بوده و در مناطق و یا فصول گرم و خشک باید آبیاری منظمی داشته باشد، در غیر اینصورت خشکی مانع رشد گیاه می شود.
نور: اگرچه لوبلیا به نور کامل آفتاب نیازمند است شدت بالای آفتاب در روزهای بسیار گرم را نمی تواند تحمل کند و این گرمای زیاد می تواند باعث سوختگی برگ ها بشود.
خاک: تقریبا با انواع خاک ها سازگاری دارد اما خاک های قلیایی می تواند کمی مشکل ساز باشد. به عنوان کو می توانید از خاک برگ و یا کود شیمیایی با نسبت ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید.

دما: لوبلیا نسبت به زمستان های سرد و سخت مقاوم است. از نظر گرما هم قادر است تا دمای ۳۲ درجه سانتی گراد را تحمل کند و اگر دما از این مقدار بیشتر شد باید گیاه را به مکانی سایه منتقل کنید.
تکثیر:

لوبلیا
لوبلیا از طریق بذر تکثیر می شود. برای دوره ی رکود، بذرها باید یک دوره ی سه ماهه سرما ببینند که برای این منظور دمای ۷-۲ درجه سانتی گراد مناسب است. دمای جوانه زنی بذرها ۲۱ درجه سانتی گراد بوده و بعد از ۲۰-۱۵ روز بذرها جوانه می زنند. به عنوان بستر کشت می توانید از مخلوط خاک برگ و شن استفاده کنید. عمق کشت بذرها هرچه کمتر باشد بهتر است، در واقع بهتر است بذرها را بسیار سطحی کشت کنید زیرا نور عاملی بسیار موثر در جوانه زنی بذر لوبلیا می باشد. بذرهای این گیاه به شکل طبیعی و بعد از پایان فصل گلدهی روی زمین ریخته شده و دوره ی رکود خود را در زمستان همان سال طی میکند.
آفات و بیماری ها:
آفات: شته، کنه تارعنکبوتی، شپشک
بیماری ها: سفیدک سطحی، زنگ، لکه برگی
کاربرد:

لوبلیا
باغ، فضای سبز، دارویی، گلدانی

منبع : طراحان منظر

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   هرس گل یخ
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *