لاله واژگون

لاله واژگون

لاله واژگون  FRITILLARIA IMPERIALIS

لاله واژگون  FRITILLARIA IMPERIALIS

لاله واژگون

 

نام فارسی لاله واژگون
نام انگلیسی CROWN IMPERIAL
نام علمی FRITILLARIA IMPERIALIS
 خانواده  LILIACEAE  – سوسنی ها

لاله واژگون

نام فارسی: لاله واژگون

نوع گیاه: علفی پیازدار و چندساله‌

خانواده:سوسنی ها

ارتفاع: بین ۹۰ تا ۶۰ سانتیمتر- گونه زرد کمرنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله گرگانی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد

رنگ گل:قرمز-نارنجی-زرد

نور: آفتاب کامل با سایه جزئی

نیاز آبی:کم

نگهداری:کم تا متوسط

گل:زینتی

برگ: سبز، بیضی دراز، نوک تیز مو‌اج و یا نیزه‌ای

مقاومت:مقاوم به سرما

معرفی

لاله واژگون

لاله واژگون گیاهی علفی پیازدار و چندساله‌است .دارای بیش از ۶۰ گونه که حدود ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده است . این گیاه بومی بخشی از فلات آناتولی و سراسر فلات ایران ، افغانستان، پاکستان و کوهپایه های هیمالیا میباشد.این گیاه را گل سر به زیر،لاله نگونسار،اشک مریم و گل اشک نیز مینامند. این گیاه اگر به عنوان شاخه بریده استفاده شود، پس از قطع ساقه شیرابه ای سیاه از آن خارج می شود، به همین دلیل به گل اشک معروف شده است و معمولا کاربرد شاخه بریده ندارد.

ویژگیهای ظاهری:

لاله واژگون

برگ:برگهای لاله واژگون به رنگ سبز و به شکل های بیضی دراز، نوک تیز مو‌اج و یا نیزه‌ای هستند.برگها در قسمتهای پایینی ساقه به شکل متقابل و در سایر قسمت ها به صورت نامنظم هستند.

گل:گلها معمولا آویخته و بصورت تکی یا خوشه ای و یا چتری از چندین گل انتهایی است.پوشش گل ۶عدد است.

ساقه:ساقه این گیاه استوانه ای ضخیم و قهوه ای رنگ می باشد.که در قسمت زیر برگ ها عاری از برگ و لخت می باشد اما در سایر قسمت ها پوشیده از برگ است.

 نگهداری:

لاله واژگون

نور:لاله واژگون به نور نسبتا زیاد نیازمند است.این گیاه در محل های آفتاب و سایه آفتاب خوب رشد میکند.

آبیاری:این گیاه نیاز چندانی به آبیاری ندارد بنابراین لاله واژگون نباید زیاد آبیاری شود و آبیاری به میزان کم برای رشد مناسب آن کافی می باشد.

خاک:لاله واژگون در تمام خاک های مناسب گلکاری به عمل می آید ورشد خواهد کرد.ولی خاک های دارای بافت سبک و قوی برای آن مناسب تر می باشد.خاک آن باید زهکشی خوب و اسیدیته ۷٫۸ و ازت ۵٫۵ درصد داشته باشد.

سوخ این گیاه باید داخل پیت یا تراشه چوب نگهداری شود.

آفات و بیماریها:برخی از بیماری های گیاهی همچون زنگ لاله، پوسیدگی غده و ریشه، لکه برگی، بیماریهای فیزیولوژیکی و برخی علائم ویروسی همچنین برخی از آفات های گیاهی همچون حشرات برگ خوار، گرده خوار و گل خوار، تریپس ها وپروانه ها همچنین شته ها، کنه ها و موش های کور و صحرایی در رویشگاه لاله واژگون روی آن اثر میگذارند.

تکثیر

هر سه یا چهار سال یکبار سوخ را از زمین خارج کرده و سوخک های اطراف آن را جدا کرده و جهت تکثیر استفاده میکنند.سوخک ها را بلافاصله در زمین اصلی در عمق ۱۵سانتیمتر و با فواصل ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر ازهم میکارند.در برخی گونه ها از بذر برای تکثیر استفاده میشود.بذر باید در پاییز در شاسی سرد کاشته شود.

کاربرد

لاله واژگونلاله واژگون

این گل در داخل چمن ، باغ صخره ای و مناطق شیب دار قابل کشت است.به دلیل بوی نامناسب آن امروزه کمتر کشت میشود.

مباحث اضافی

این گیاه سمی است و به همین علت بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود.

پیاز لاله واژگون نرم کننده ورم‌های سفت و تحلیل برنده آن‌هاست. مدر می‌باشد و از سموم قلبی است و برای تسکین درد سینه و درد دندان مفید است. برخی از محققان خواص پیاز این گیاه را شبیه پیاز گل حسرت یا کلشیک می‌دانند و معتقدند که در رفع استسقا دارویی مفیدی است.

نویسنده:ثریا قمی

منابع

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *