لاله عباسی

لاله عباسی(marvel of peru)

لاله عباسی (marvel of peru)

لاله عباسی ، نگهداری و مراقبت

لاله عباسی

نام فارسی : لاله عباسی
نام انگلیسی : Four o’clock یا Marvel of Peru
نام علمی : Mirabilis Jalapa
خانواده: Nyctaginaceae

 

لاله عباسی

نام رایج: شگفتیِ پرو

نوع: چند ساله

خانواده :nyctaginaceate

بومی: مناطق گرمسیر آمریکا

ارتفاع: ۹۰ ـ ۶۰ سانتی متر

پهنا:۶۰ـ ۹۰ سانتی متر

زمان گلدهی: تیر ماه تا فرارسیدن سرما

رنگ های گل: صورتی،سرخ،قرمز،سفید،ارغوانی،زرد

نیاز نوری: آفتاب کامل تا نیمه آفتابی

آبیاری: متوسط

مراقبت و نگهداری: کم

کاربرد های پیشنهادی: به عنوان گیاه یکساله و در باغ های بارانی

نمای گل: از جمله گل های پر جلوه

جذب کننده: پرندگان،مرغ های مگس خوار،پروانه ها

مقاوم در برابر حیواناتی مانند گوزن،خرگوش و در برابر خاک خیس و مرطوب

مهاجم: در محل باغ ها.

لاله عباسی

گیاه لاله عباسی،  این گیاه چند ساله ی لطیف و نازک که ریشه های ضخیم و گوشتی ای  دارد، نسبت به زمستان در بعضی مناطق مقاوم است. در بعضی مناطق این گیاه به عنوان یک گیاه یک ساله مناسب برای هوای گرم استفاده می شود گرچه ساقه زیر زمینی یا غده ی گیاه باید در پاییز درون خاک قرار گیرد. در خاک های مرطوب با زه کشی خوب و هوای آفتابی تا نیمه آفتابی معمولا به آسانی رشد می کند همچنین می تواند در محدوده وسیع از خاک ها رشد کند..

بذر ها را  بعد از آخرین سرما مستقیما در باغ بپاشید  برای پرورش گیاه در خانه ۸  ـ۶  هفته زودتر از آخرین سرما دانه ها را بکارید.

لاله عباسی

بعد از آخرین سرما می توانید با جوانه،گیاهان یا ساقه های زیرزمینی خریداری شده شروع به کار کنید ریشه های ضخیم و گوشتی گیاه باید در پاییز حفر شوند و باید زمستان را در محیط کشتی با رطوبت بسیار کم و سرد و خشک در گوشه ی زیرزمین و یا در محلی که سرما اتفاق نیفتد،بگذراند.

مزیت اصلی حفر کردن ساقه ی زیر زمینی این است که گیاه در این حالت بسیار بهتر  گل می دهد. ممکن است گیاهان در شرایط بهینه و مطلوب، دانه درست کرده و آن ها را پراکنده کنند و سپس گیاهان بتوانند از باغ خارج شده و بیرون باغ هام حضور یابند.

لاله عباسی

خصوصیات با ارزش و قابل توجه:

گیاه لاله عباسی،  بومی کشور پرو است و شگفتی پرو نام دارد، و گیاهی بوته ای چند ساله لطیف و نازک است.که به طور معمول از ۷۲ سانت تا ۱۰۸ سانت رشد میکند. به ندرت نیز تا ۱۴۴ سانت می روید. این گیاهان شاخه های منشعبِ راستِ بلندی دارند.

گیاه لاله عباسی جزئی قدیمی و محبوب در باغ ها است که گل هایی معطر،  قیفی شکل و لوله مانند و پنج آویز گلبرگ مانند خیره کننده دارد.

لاله عباسی

گل ها : گل ها از اوایل یا اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می شوند.این گل ها به رنگ صورتی، سرخ،قرمز،ارغوانی،زرد و سفید هستند  و گاهی اوقات خط ها یا لکه های رنگی جالبی دارند. گل هایی با رنگ های مختلف اغلب روی یک گیاه ظاهر می شوند.گل ها در بعد از ظهر حدود ساعت چهار باز می شوند و تا صبح بعد باز می مانند.  گل های این مرغ های مگس خوار را به خود جذب میکنند.

برگ ها : برگ های این گیاه تخم مرغی شکل و به رنگ سبز تیره هستند و تا ۱۲ سانتی متر طول دارند و در ابتدا قلبی شکل هستند. تمام بخش های این گیاه در صورت بلعیدن سمی هستند.

آفات :

این گیاه مشکل آفات و بیماری جدی ای ندارد.

کاربرد در باغ:

لاله عباسی

این گیاهان را می توان در گروه هایی مورد استفاده قرار داد و همچنین می توان به صورت منفرد میان گروهی از گل های دیگر در مرز های گیاهی یادر بستر های خاک مورد استفاده قرار داد که هر کدام جذابیت خود را دارد. به عنوان گیاهان گلدانی در پاسیو – به عنوان گیاهی یک ساله در پرچین ها (این کاربرد در زمان ویکتوریایی معروف تر بوده است

چگونگی پرورش گیاهان لاله عباسی:

لاله عباسی

گیاه لاله عباسی ظاهر شیپوری شکل زیبایی دارد که با دیدن آن لذت خواهید برد.گل های این گیاه در بعد از ظهر باز می شوند و شب را نیز باز می مانند و در صبح زود بسته می شوند گل این گیاه در روز های ابری نیز باز خواهد ماند. لاله عباسی به خاطر بوی قوی و خوشایندش نیز یاد می شود.

لاله عباسی

لاله عباسی بومی مناطق گرمسیری شمال و جنوب آمریکا است و همچنین “شگفتی پرو” نیز نامیده می شود.لاله عباسی در واقع گیاه چند ساله ای است که به عنوان گیاه یک ساله مورد استفاده قرار می گیرد.این گیاهان پرپشت پرچین ها و مرزهای گیاهی جذابی ایجاد می کند . گل گیاه در رنگ های سفید – قرمز- صورتی – زرد و چند عدد گل دو رنگ وجود دارد.

چون گل این گیاهان در طول عصر باز هستند پیشنهاد می شود آنها را در مکان هایی قرار دهید که در ساعات بعد از ظهر و عصر در معرض دید باشند. می توانید این گیاه را در بستر های تعبیه شده برای گل ها . در مرز های گیاهی . دور تا دور پاسیو ها . در معابر پیاده روی یا در گلدان ها استفاده کنید.

تکثیر گیاه:

لاله عباسی

گیاهان لاله عباسی معمولا توسط دانه های بزرگی تکثیر می شوند که تکثیر گیاه را آسان می کند . دانه های لاله عباسی به سرعت جوانه می زنند و سریع رشد می کنند و تا ارتفاع60 تا 120 سانتی متر می رسد .بستر دانه ها را در طول جوانه زنی نسبتا مرطوب نگه دارید. دانه های گیاه لاله عباسی را کمی قبل از آخرین سرماریزه در منطقه خود در باغ بپاشید.دانه ها را توسط لایه ای از خاک به قطر 2/4 سانتی متر بپوشانید . گیاهان را با فاصله ی 36 سانتی متر نسبت به یکدیگر قرار دهید و فاصله آن ها را تا 60 سانت افزایش دهید

به علاوه گیاهان لاله عباسی توسط غده ها یا ساقه های زیر زمینی نیز قابل تکثیر هستند. غده ها باید در پاییز درون خاک قرار گیرند و در تاریکی.. درون تورب یا ماسه مرطوب باشند.

لاله عباسی

تعداد روز تا جوانه زنی: 15 -10

لاله عباسی

گیاهان لاله عباسی آفتاب کامل را ترجیح می دهند ولی شرایط نیمه آفتابی را نیز تحمل می کنند ولی در نظر داشته باشید که قرار گرفتن در سایه یا نیمه آفتاب باعث می شود گیاه.. دراز و باریک شود.

این گیاهان در خاک غنی و مخلوط شده به خوبی رشد می کنند زیرا آن ها مصرف کننده های بزرگی هستند.خاک را مرطوب نگه داشته و گیاهان را یک یا دو مرتبه در ماه با یک تغذیه کننده کامل و همه منظوره تغذیه کنید تا گیاه رشد قوی و خوبی داشته باشد.

گیاه لاله عباسی برای استفاده در مرز های گیاهی و ردیف های پرچین مناسب هستند.

زمان شکوفا شدن گل ها: تابستان تا پاییز

لاله عباسی

آفات و بیماری ها : در خصوص لاله عباسی بیماری یا آفتی رایج نیست.در صورت وقوع مشکلی به سرعت به بوسیله ی آفت کش ها و قارچ کش های آلی یا شیمیایی با آن بر خورد کنید .

نویسنده: مهدی کوهنورد

منبع

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *