فضای سبز محیط های درمانی

فضای سبز  محیط های درمانی

فضای سبز  محیط های درمانی و رویکرد درمانی فضای سبز

فضای سبز محیط های درمانی

Title: The Milton A. and Harriet F. Laitman Memorial Garden
Architect/Designer: OLIN, Philadelphia, PA and Los Angeles, CA.
Location: Located outside the Sheikh Zayed tower on Ground Level.

برای آنکه از عملکرد یک بوستان  با نشاط  که بر اساس طراحی مناسبی ساخته شده است در درمان و بهبودی  بیماران تصور درستی داشته باشید، می توانید به تماشا فیلمی که در ماه اوت در یوتیوب منتشر شده بنشیند. در این فیلم {ایدن شوآل} کودک سه ساله ای را نشان میدهد که به تازگی پیوند قلب شده است. او درحال قدم زدن در پیاده رو بیمارستان کودکان پروتی در بوستن است، در حالی که نور خورشید از لابه لای شاخه های سبز و  با طراوت درختان او را دنبال میکند و نسیم باد صورتش را نوازش میدهد. ایدن، از اینکه در بوستان بیمارستان است خوشحال و شادمان است و غذا دادن به پرندگان و سنجاب ها را دوست دارد. شاید این توصیفات را بتوان از کارکرد فضای سبز محیط های درمانی دانست .

همچنین مادر بزرگ ایدن در یک وبلاگ در ماه اوت نوشت: تمام حیوانات در زمانی که ما بیمارستان را ترک می کردیم وزنشان به 30 پوند رسیده بود.

ایدن بوستان بیمارستان را دوست دارد. بوستانی که درختان سرسبز، قد افراشته بودند و سایه سار آن ها شادی آفرین و لذت بخش بودند. راه رفتن نرم و آرام از میان درختان و استشمام بوی خوش گل ها و مجسمه هایی کوچک و زیبا که توجه هر بازدیدکننده ای را به خود جلب میکرد.

{کلر کوپر مارکوس }، استاد بازنشسته معماری منظر دانشگاه کالیفرنیا اظهار می دارد که (( این بوستان یکی از موفق ترین فضای سبز محیط های درمانی در کشور است.))

این نوع نتیجه گیری ها که فضای سبز محیط درمانی می تواند درمان پزشکی را تسهیل کند، از قرن بیستم، جامعه معماری آمریکا را به تحقیقات و بررسی های وسیع تری در این موضوع علاقمند کرده است.

فضای سبز محیط های درمانی

Title: Sara’s Garden
Architect/Designer:
OLIN, Philadelphia, PA and Los Angeles, CA.
Location: Located outside of the Arcade and Phipps Building. Donated by the Wilhide family in honor of their daughter Sara.

در بررسی های اخیر از حدود 100 نفر از مدیران و معمارانی که به بازدید از خوابگاه ها و بیمارستان ها پرداخته اند، 82 درصد موافق این نظر بودند که بوستان هایی با طراحی زیبا و با نشاط در محوطه هایبیرونی باید یکی از ملاحظات مهم، برای آرامش روح و روان باشد. اما آیا فضای سبز محیط های درمانی  می تواند در ارتقا سلامت موثر باشد؟

دانشمندان در سراسر دنیا در حال حاضر، در صدد یافتن ویژگی های برتر و اثر بخش برای طراحی، اجرا و ساخت بوستان های شافا بخش می باشند.

تجربه حس مشترک این نکته که وزیدن نسیم، نور افشانی خورشید از لابه لای شاخه های درختان و سایه شاخسار ها، بوی خوش گیاهان در بهبود بیماری های ما موثر است، ریشه در سنت های گذشته و مشترک انسان ها دارد.

{ راجر اریش}، روانشناس محیط، در مجله علوم که در سال 1984 اظهار نظر کرده است: (( در حال حاضر، دانشگاه A&M تگزاس، اولین دانشگاهی است که بوسیله استاندارد های تحقیقاتی پزشکی مدرن، آزمایش های دقیق و سخت گیرانه در برآورد اندازه گیری های سلامتی، ثابت کرده است که قدم زدن در باغ و توجه به زیبایی های بوستان های بیمارستانی می تواند در بعضی از اوقات، سریع تر از جراحی در درمان بیماری های عفونی عمل کند.

فضای سبز محیط های درمانی

Title: The Milton A. and Harriet F. Laitman Memorial Garden
Architect/Designer: OLIN, Philadelphia, PA and Los Angeles, CA.
Location: Located outside the Sheikh Zayed tower on Ground Level.

فضای سبز محیط های درمانی

اریش و تیم تحقیقاتی او به بررسی سوابق پزشکی بیمارانی که پس از عمل جراحی کیسه صفرا در بیمارستانی در حومه شهر پنسیلوانیا، بهبود یافته بودند پرداختند. آن ها به این نتیجه رسیدند که تمام بیماران از همه ابعاد در شرایط یکسانی قرار داشتند. تنها تفاوت شرایط این بود که گروهی پس از جراحی، می توانستند کنار پنجره بنشینند و شاهد دل انگیزی برگان سبز درختان باشند و گروهی دیگر فقط نگاهشان معطوف به دیوار های آجری بیمارستان بوده است. محققان اظهار نظر کرده اند که:(( گروه اول نسبت به گروه دوم، به طور متوسط یک روز زودتر به بهبودی دست یافته، نیاز دارویی کمتری داشته و عوارض بعد از جراحی، در آن ها کمتر مشاهده شده است.))

{استراسترنبرگ}، یک پزشک اعصاب و روان در موسسه ملی بهداشت و روان، اظهار میکند، در آن زمان مطالاعات اریش پیشگامانه بود، مطالعات نشان می دهد که صدا های بلند، اختلال خواب و مجموعه عوامل استرس زا از عواقب آسیب های جسمانی است. در سال 1984 برای همه ما مسلم شده بود که بیمارستان های کثیف، بد بو، پر سر و صدا، راهرو های تنگ و تاریک، تاخیر در شفا بیمار را باعث میشود.

اسراسترنبرگ ، جزییات این توضیحات را در کتاب { فضا های درمانی} خود آورده است و تایید میکند که فضای آرام و با نشاط و یا استرس زا بیمارستانی، تمدید بیماری و بهبود بیماری را تحت تاثیر قرار میدهد. او ادامه میدهد، بیماران اعصاب و روان فقط با 3 تا 5 دقیقه  نگاه کردن به سرسبزی و فره بخشی رنگ هی برگ ها و گل های رنگارنگ، آلاچیق ها میان بوستان ها، فواره های حوضچه ها، عصبانیت رفع یا به حداقل میرسد. اضطراب و درد رفع و آرامش سراسر وجود را در بر می گیرد. در نتیجه او کاکرد فضای سبز محیط های درمانی را ثابت کرده است.

فضای سبز محیط های درمانی

Title: The Peterson Family Courtyard
Architect/Designer: OLIN, Philadelphia, PA and Los Angeles, CA.
Location: Fountains located outside of the Arcade and Phipps Building.

با توجه به مطالعات مختلف، افرادی که تغییرات فیزیولوژیکی در فشار خون، تنش عضلانی یا تپش قلب و اختلال فکری دارند می توانند از مزایای دیدن و بودن در طبیعت چنان تسکین یابند که برایشان غیر باور است، حتی تصاویر مناظر شاد نیز می تواند تسکین دهنده باشند.

در سال 1993 اریش و همکارانش در بیمارستان دانشگاه اوپسالا در سوئد به طور تصادفی 160 بیمار که مورد عمل جراحی قلب قرار گرفته بودند را در موفعیت های مختلف مورد بررسی و دقت قرار دادند: موقعیت شبیه سازی شده، نمایش پنجره، تصویر یک طبیعت گسترده از درختان و سایه های آن ها، نقاشی ها انتزاعی، پانل سفید و یک دیوار خالی.

نتایج تحقیق تایید می نماید که بیمارانی که نظاره گر آب و درختان سرسبز بوده اند اضطراب کمتری داشته و نیاز به دوز کتمری از دارو های مسکن داشته اند.

{کوپر مارکوس}، صرف زمان تعامل با طبیعت و یا فضای سبز محیط های درمانی که به خوبی طراحی شده اند به تنهایی نمی تواند یک بیمار سرطانی را درمان کند ویا ضخم سوختگی را التیام بخشد؛ اما شواهد به خوبی حاکی از آن است که می تواند سطح درد و استرس را کاهش دهد و حتی موجب تقویت ایمنی بدن شود و این خود می تواند به تسریع بهبودی کمک نماید.

با این حال، تحقیقات نشان میدهد که فضای سبز محیط های درمانی به ویژه  بیمارستان ها تاثیر به سزایی در بهبود بیماری بیماران داشته اند.

فضای سبز محیط های درمانی

Randall Children’s Hospital

در سال 1995 کوپر مارکوس و همکاران تحقیقاتی وی یک کمک مالی از مرکز غیرانتفاعی به منظور تجزیه و تحلیل طراحی فیزیکی از چندین باغ بیمارستان در شمال کالیفرنیا دریافت کردند.

در 32 ساعت از مشاهدات، یادداشت برداری های دقیق و مصاحبه با کاربران که جمعی برابر با 2140 نفر بودند و همچنین مطالعه الگو های متعدد از سایت هایی با موضوعات مشابه، به یافته هایی دست یافتند. از جمله: بازدید کنندگان بیشتر به منظر آرامش روانی و تمدد اعصاب، تن آسایی، از فضای سبز محیط های درمانی دیدن می نمایند.

اغلب بازدیدکنندگان  زیبایی های مناظر درختان و باغچه ها، آب های روان و فواره های لرزان آب، فرش های سبزه، رنگارنگی گلبرگ ها، عطر دل انگیز گل ها، صف بندی بوته های دست در گریبان هم را مورد توجه قرار داده بودند.

فضای سبز محیط های درمانی

Randall Children’s Hospital

این نتایج با یافته های اریش از قدرت شفا از نمایش پنجره همچنین با نظریه های زیست شناسان درباره تکامل انسان در طول زمان مطابقت دارد که انسان در طول تاریخ بشر، درختان و آب واحه ها را مطمح نظر داشته است و از گیاهان گلدار به عنوان مواد غذایی و دارویی استفاده می کرده است.

به یقین مسیر هایی که اطراف آن از فضای سبز پوشیده شده است، در آرامش روان نسبت به سطوح سنگی و سخت کارآمدی و تاثیر بیشتری دارد. همیشه آنچه دیده می شود، روحیه و روان بینندگان را تحت تاثیر قرار می دهد.

نتایج حاصل از { نقشه رفتاری} بازدیدکنندگان از یک باغ را پس از بررسی و تجزیه و تحلیل، منجر به توصیه هایی شده است:

مکان هایی برای گفت و گو های خصوصی، ساخت مسیر های هموار، همراه با گیاهان متنوع و ملون، درختان و سبزه های آرایش شده برای قدم زدن و تامین صندلی های چرخدار و مبلمان سبک وزن برای نقل و انتقال به سایه یا بهره مندی از لطافت آفتاب، محوطه سازی های طبیعی وجذاب از پرندگان و حیات وحش.

در یکی از مصاحبه ها، کارکنان بیمارستان از دلبستگی خود با فضای محوطه یاد می کردند. کارکنان بخش رادیولوژِی  بیمارستان  برکلی کالیفرنیا اظهار می کردند که هر از گاهی در موقعیت های به دست آمده به میان درختان و گل ها می آیند و به استراحت و تفکر می نشینند. این وضعیت روحیه آن ها را با نشاط و خستگی اشان را مرتفع می سازد. در نتیجه فضای سبز در محیط های درمانی بر عملکرد کارکنان نیز تاثیر گذار خواهد بود.

به نظر می آید، تاثیرات باغ ها و بوستان ها در بهبود بیماری مورد تایید مجموعه تحقیقات قرار داشته باشد.

Randall Children's Hospital

Randall Children’s Hospital

در سال 2005 شرمن روانشناس بالینی و همکارانش در یک مطالعه در مرکز سرطان کودکان در سن دیگو، بر روی تاثیر حس دیداری بیماران در بهبود ایشان به برخی نظرات دست یافتند و آن اینکه به عنوان مثال یک مجسمه لاک پشت ساخته شده کوچک که بچه های کم سن و سال بتوانند از آن بالا و پایین روند از یک مجسمه بزرگ و زیبا که بچه فقط می توانند آن ها را نگاه کنند شادی بخش تر و مفیدتر بوده اند و یا جو هایی پر از آب و یا دریاچه ای که در آن محوطه والدین و کودکان بتوانند آب بازی کنند و یا با قایق های کوچک در آن بتوانند در آن حرکت کنند برای کودکان محبوبیت دارد.

فضای سبز محیط های درمانی

Spaulding Rehabilitation Hospital

سوزان رودیک از A&M تگزاس در مطالعات طولانی مدت در موسسات مراقبتی افراد کهن سال، در سال 2009 نتایجی را منتشر ساخته است:

او در یک نمونه تصادفی با 1100 نفر از افرادی که در این موسسات به عنوان بیمار زندگی می کردند و نیز 430 نفر از کارکنان آنان مصاحبه انجام داده است نتیجه گیری میکند که افراد مسن تر نیاز بیشتری به فضای سبز محیط های درمانی دارند.

بزرگسالان میانسال نیز به بوستان ها و باغ ها به منظور تقویت احساس صلح و آرامش ا خود تمایل نشان می دهند.

فضای سبز محیط های درمانی

Spaulding Rehabilitation Hospital

رودیک از مشاهدات عینی خود می نویسد:

مهندس طراحی فضای سبز، چمن های سر سبز و گل های متعدد با حوضچه ای ر پشت ساختمان ساخته بود که بعد از ظهر ها، سالمندان صندلی تاشو خود را به آنجا آورده و نظاره گر مناظر بودند و این خود کمک خوبی برای تسریع شفا بیماران بوده است. او توضیح داده است که مدیران می توانند با استفاده از چک لیست هایی به ارزیابی طراحی فضای سبز محیط های درمانی به منظور رسیدن به استاندارد های علمی بپردازند. استاندارد های مدون و معتبر، چون رابطه ای محسوس و معنادار بین بوستان ها و فضا های سبز و بهبود و درمان بیماری ها وجود دارد.

فضای سبز محیط های درمانی

Spaulding Rehabilitation Hospital

هم اکنون بیمارستان های در حال احداث که توجهی ویژه به نقش فضا های سبز در محوطه بیمارستان ها دارند با یکدیگر رقابت دارند و سعی میکنند بر اساس مطالعات به هنگام و به روز و در نظر گرفتن ابعاد مختلف نسبت به احداث و تکمیل بیمارستان ها اقدام کنند.

کوپر مارکوس می گوید: که دیگر زمان ساخت و ساز مراکز بهداشتی و درمانی بر اساس کالبد فیزیکی ساختمان و پشت بام و حیاطی با چند گلدان سپری شده است. طراحی باغ و بوستان و فضا های سبز و روح انگیز جزء جدایی ناپذیر مراکز بهداشتی و درمانی قلمداد می شود. او اضافه میکند که یک پایگاه علمی طراحی با عنایت به مطالعات پژوهشی مناسب و مطلوب، می تواند قدرت شفا طبیعت را افزون نماید.

فضای سبز محیط های درمانی

Spaulding Rehabilitation Hospital

بوستان ها چه چیزی دارند که باعث شفا بیماران می شود؟

بر اساس فهرستی که از تحقیقات که در رابطه با کاکرد درمانی فضای سبز در محیط های درمانی  منتج شده است، معین گردیده:

سر سبزی مناظر و چمنزار ها، شاخسار هایی که دست در دست هم داشته، سایه سار های شاخه های افشان و گسترده درختان، گل های رنگارنگ و درختچه های متوازن در ارتفاعات و مکان هایی در معرض دید، بهتر است 70 درصد گردشگاه ها را پوشش دهد و استفاده از بتن 30 درصد باشد. درختان افراشته و زیبایی که پرندگان را  در انتخاب  دچار تردید میکند و صندلی های چرخداری که  افراد برای گفت و گو های خصوصی سایه سار یکی را  بر دیگری با نقل و انتقال آن ها ترجیح میدهند باغ هایی که دیده می شوند، حس می شوند، آن ها را می توان لمس کرد از بوی آن ها لذت برد و آلام خود را تسکین داد مورد توجه و تاکیید است. شاد بهتر باشد برای بعضی از بیماران با شرایط ویژه مثل بیماران تحت شیمی درمانی، ضوابطی را رعایت کرد. اما در مجموع برای کلیه بیماران فضا های معطر و دل انگیز و طبیعت شفا بخش است. برای بیماران با بینایی کم هم حتی طیف رنگارنگ عبور نور خورشید از لابه لای شاخه ها و تنه درختان قابل روئیت حس می شود. بیمارانی که با صندلی چرخدار یا واکر از محوطه ای با نشاط عبور می نمایند حس سلامتی و زنده دلی را تجربه می کنند. لازم است برای عبور و مرور این نوع بیماران سنگ فرش ها با درز هایی باریک تر از یک هشتم یک اینچ در نظر گرفته باشند. مراقبت نمود که فواره ها و آب نما ها شتاب و صدای دلخراشی را ایجاد نکند که مزاحمت برای آرامش روح و روان بیماران گردد. باید دقت داشت ورود این افراد به محوطه آسان باشد، استفاده از درب های ورودی با باز و بسته کردن سخت و دشوار خودداری شود، استفاده از درب هایی که برای افراد ضعیف و مسن به سادگی و آسانی ممکن باشد.

فضای سبز محیط های درمانی

نویسنده: امیرحسین صادق پور

منبع

 

7 پاسخ
 1. سارا گفته:

  سلام منبع اصلی این مطلب چیه؟ برای مقاله میخوام باید درج شه حتما. مطالبتون عالیه؟ اما به چه منبعی استناد کنم؟

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام دوست عزیز
   به سایت خودتون خوش اومدین
   من لینک مقاله رو براتون ایمیل کردم اما لطف کنید حتما اسم مترجم سایت و سایت رو در مقاله درج کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. مریم گفته:

  سلام
  میشه منبع اصلی این مطلب رو بگید ؟برای پایان نامه میخوام چون باید منبع هم نوشته بشه

  پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام دوست عزیز متاسفانه منابع مقالات در حال حاضر در دسترس نیست

   پاسخ
 3. ممینامیناینمیناا گفته:

  سلام
  برای واحد پروژه خواستم از این مقاله استفاده کنم
  میشه لطف کنید مقالرو با نام مترجم برام ارسال کنید …

  پاسخ
 4. مونا عقباییی گفته:

  با سلام و خسته نباشیدممنون برای مطالب مفیدتون
  برای مقاله میخواستم از مطالب شما استفاده کنم.
  در صورت امکان نام منبع اصلی را بفرمایید.
  با تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *