علف شیر

علف شیر(Galega officinalis)

علف شیر (Galega officinalis)

علف شیر (Galega officinalis)

علف شیر

نام فارسی علف شیر
نام انگلیسی Galega officinalis/goats rue
نام علمی Galega officinails L.
خانواده Fabaceae

اطلاعات کلی :

علف شیر

نام فارسی اصیل: علف شیر

نام رایج فارسی : علف شیر

نوع:  چندساله علفی

خانواده:  Fabaceae پروانه آسا

ارتفاع:  ۸۰-۲۰۰ سانتی متر

گسترش:  ۲۰-۹۰ سانتی متر

رنگ گل: بنفش مایل به ارغوانی،سفید

نور:  آفتاب کامل تا سایه جزئی

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری: کم

گل:  خوشه

برگ:  مرکب

میوه: نیام

مقاومت: زیاد

علف شیر

معرفی

نام Galega  از دو بخش  (Gala) به معنای شیر که از (EGA) آمده،تشکیل شده است.این گیاه به عنوان یک علف هرز سمج در برخی مناطق می روید.گیاه علف شیر از قدیم تا به امروز بعنوان علف شیرآور مطرح بوده و در طب سنتی استفاده می شود.میوه آن نیام است که دارای غلاف بوده و به طول ۲-۴ سانتی متر و ضخامت ۲-۳ میلی متر می باشد.درون میوه دانه هایی به رنگ قهوه ای روشن وجود دارد.

ویژگی های ظاهری

علف شیر

برگ: برگ های آن مرکب شانه ای فرد هستند و به صورت متناوب روی ساقه مستقرند.برگ ها دارای ۱۱-۱۷ برگچه نیزه ای یا بیضوی به طول ۵/۱-۴ سانتی متر هستند.

علف شیر

گل : گل آذین گل های علف شیر خوشه ای و به رنگ بنفش مایل به ارغوانی بوده و در انتهای ساقه می روید.تعدادپرچم ها ۱۰ عدد است که مادگی را احاطه می کند.

علف شیر

ساقه: ساقه گیاه گالگا مستقیم و توخالی به ارتفاع ۴۰-۱۰۰ سانتی متر است.ساقه گل دهنده بلند و پوشیده از گل می باشد و طول آن ۲-۴ سانتی متر می باشد.

نگهداری

علف شیر

نور: این گیاه برای رشد بهینه نیاز به نور کامل خورشید دارد.بنابراین باید در مکانی کاشته شود که نور خورشید را به طور کامل دریافت کند.

علف شیر

آبیاری : گیاه علف شیر به آبیاری منظم و مکرر نیاز دارد.پیشنهاد می شود خاک گیاه را با ۳-۴ لیوان آب مرطوب نگاه دارید.

علف شیر

خاک: خاک باید نرم و نفوذپذیر باشد.علف شیر به خاک های با بافت متوسط نیاز دارد.کشت این گیاه در خاک سنگین مناسب نیست و باعث کاهش عملکرد پیکر رویشی می شود.

علف شیر

کوددهی: خاک را باید با برخی کودها و یا کرم خاکی و هوموس غنی سازی کرد.عملکرد پیکر رویشی گیاه علف شیر با اضافه نمودن کودهای اکسید فسفر و اکسید پتاس به طور چشمگیر افزایش می یابد.

علف شیر

آفات و مشکلات: گیاه گالگا ممکن است توسط سوسک سیب زمینی و انواع سرخرطومی ها که از حاشیه برگ تغذیه می کنند مورد حمله قرار گیرد.

بیماری های قارچی نیز مانند سفیدک می توانند این گیاه را تحت تاثیر قرار دهند.

علف شیر

تکثیر :

تکثیر این گیاه توسط بذر امکان پذیر است.بذر های آن را مستقیما در زمین اصلی ،در پاییز و یا آخرین دوره ی سرمای بهاره در عمق ۶-۷ میلی متر بکارید.بسته به زمان کاشت جوانه زنی ۲هفته  تا ۲ ماه ممکن است طول بکشد.بذر در دمای ۵-۲۵ درجه سانتی گراد جوانه می زند.هر ۳ سال گیاه باید تقسیم شود.

علف شیر

کاربرد :

قسمت های رویشی گیاه گالگا که شامل برگ ها و سرشاخه های گلدار است دارای خواص درمانی هستند و معمولا به صورت خشک شده در طب سنتی استفاده می شوند.در واقع بخش رویشی گیاه گالگا باعث افزایش تولید شیر و کاهش قند خون می شود و در درمان دیابت استفاده می شود.

ترکیبات موجود در قسمت رویشی این گیاه شامل ساپونین،فلاونوئید،تانن،گوانیدین،گالگین و هیدروکسی گالگین می باشد.همچنین حاوی استروئید ها مانند کلسترول بتا،سیستوسترول و استیگماسترول می باشند.

منبع: طراحان منظر

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   خربزه شاخدار (Kiwano)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *