ظاهر گلدان بنسای و راهنمایی برای انتخاب شکل مناسب

ظاهر گلدان بنسای و راهنمایی برای انتخاب شکل مناسب

ظاهر گلدان بنسای

ظاهر گلدان

A Japanese White Pine (in training since 1625) at the National Bonsai and Penjing Museum in Washington, DC.

 

همانطور که قبلا نیز اشاره شد نوع درخت بنسای باید با شکل و نوع گلدانش متناسب باشد در این مقاله معیارهای انتخاب شکل گلدان معرفی می شود.

ظاهر گلدان

گلدان های زاویه دار مستطیلی برای مخروطیان و درختان خزان دار بزرگ مناسب هستند که دارای تاج بسیار چشم گیر،پایه وسیع و پشتواره سنگین هستند.این گونه گلدان ها برای پرورش درختان نر و ایجاد حس قوی در درخت استفاده می شوند.

ظاهر گلدان

گلدان های بدون زاویه ی بیضی، مادگی درختان خزان دار ،شکل انبوه بنسای ،بیشه ها و جنگل ها را بازتاب می کنند.زمانی که قسمت های پایینی تاج درخت ماده تر است ،خمیدگی های سینوسی این گلدان ها می تواند سبب آغاز مذکر شدن درخت شود.

ظاهر گلدان

گلدان های بدون زاویه گرد برای مخروطیان یا درختان ماده خزان دار به ویژه برای درختان literati/bunjin  یا طرح قلم (دارای تنه باریک،مایل و مقدار شاخ و برگ کمتر)مناسب هستند.طرح قلم یکی از طرح های بنسای بر اساس شکل و حالت هرس است که در آینده درباره ی آن توضیح خواهم داد.

درختان مستقیم بلند و مرتفع یا خمیده سینوسی با تاج بسیار کوچک ماده ترین نوع هستند و گلدان های درخور نگهداری این درختان بسیار کم عمق و گرد هستند.

لبه یا حاشیه گلدان

لبه گلدان نیز جز ویژگی های شکل گلدان است که در انتخاب گلدان باید مورد توجه قرار گیرد.برای مثال یک لبه روی حاشیه فوقانی به درخت نر نیرو می بخشد.

یک لبه صاف و راست برای درختان با درجه مادگی زیاد مناسب تر است.

یک لبه جامی/محدب بیشتر مناسب درختان ماده است.

ظاهر گلدان

گوشه های گلدان

گوشه ها و کناره های گلدان می تواند زاویه دار یا بدون زاویه باشد.گلدان های دارای گوشه های زاویه دار راست و تیز وبران نر هستند و برای درختان نر مناسب هستند.

گوشه های دندانه دار در گلدان های مستطیلی نرینگی گلدان را ملایم تر میکنند.

گوشه های گرد و مدور گلدان نرینگی را باز هم ملایم تر می کنند و ب سمت ماده بودن پیش می رود.

ظاهر گلدان

پایه های گلدان

ظاهر گلدان

هدف اصلی پایه های گلدان بنسای ایجاد زهکشی و جریان باد خوب و مناسب است اما پایه ها میتواند در تغییر نمود و ظاهر گلدان استفاده شود.

پایه ها می توانند ماهرانه و زینتی باشند یا قوی و زننده.

این کیفیت ها می تواند برای اثر بر سراسر پایه های گلدان استفاده شود.پایه های بزرگ کوتاه و کلفت می تواند به طرح نیرو بخشد و عاری از مبالغه ،پایه های خوشایند تاثیر متضاد خواهند داشت.

نویسنده: ندا جوادی پاشاکی

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *