طراحی منظر

طراحی منظره شهری شهروند پسند

طراحی منظر شهری شهروند پسند

طراحی منظر خیابانی

طراحی منظر

Sidewalk Trees, Topiaries and Seasonal Changeouts, Upper East Side, NY

 

در اغلب موارد درک کامل این مسئله دشوار است که طراحی یک مکان، ابزار اصولی که برای اهداف مختلف طراحی شده و مفهومی از یک مکان ایجاد میکند را کامل میکند. چنین درکی امکانات مبتکرانه ای برای طراحان فضاهای بیرونی ایجاد می کند و آنها را قادر می سازد تا با موفقیت به اهداف بلنذ مدتشان دست یابند.

اگر تجهیزات خیابانی در طراحی فضای عمومی بطور صحیح تکمیل شود، هویت و حسی را نسبت به محیط اطرافش ایجاد میکند. آیتم های تجهیزات خیابانی شامل اشیا استفاده شده برای تسهیل حمل و نقل یا استفاده از زمین مجاور برای خیابان که معمولا در مناطق شهری با هدف زیبا تر کردن خیابانها انجام می شود. در حالیکه اگر این ابزار نزدیک چهارراهها نصب شوند، ممکن است مانع دید رانندگان شوند، بخصوص اگر باعث افزایش ازدحام در آن ناحیه شوند. هم چنین اگر نزدیک جاده باشد نباید مانع دید فاصله عابرین پیاده شود.

ابزار باید بر اساس آنالیزی از مکانهای موجود و الگوهای مورد نیاز استفاده شوند، در این صورت این ابزار می توانند هدف خود را بخوبی و بطور موثری اجرا کنند. ابزار با کیفیت گران هستند بنابراین باید در مکانهایی که واقعا مورد نیاز باشد باید نصب شوند. راههای مختلفی برای انتخاب و طراحی تجهیزات خیابانی وجود دارد: برای مثال یک انتخاب مناسب آرایش اصولی و زیبا به خیابانها، گردشگاهها و قسمت های مختلف نمای شهر می دهد.

بطور کلی پنج معیار اصلی در انتخاب و نصب آیتم های تجهیزات خیابانی وجود دارد: عملکرد ( یعنی مشاهده ضرورت وجود یک آیتم و اینکه چگونه می تواند هدف خود را اجرا کند)، موقعیت و چیدمان (یعنی تصمیم گیری درباره اینکه هر آیتم کجا باید قرار بگیرد)، شکل و ظاهر (وجود رابطه مستمر یا حداقل وجود ارتباط بین آیتم های مختلف طراحی شده)، دوام ( کاربرد مورد انتظار)، هزینه.

مفهوم تجهیزات خیابانی

طراحی منظر

Receptacles hidden by Boxwood and Ivy for Residential Townhouse

تجهیزات خیابانی زمینه استراحت، نشستن، خوردن و ارتباط اجتماعی با دیگران را فراهم می کند. چنین زمینه هایی برای سالخوردگان، افراد کم تحرک، خانواده هایی که فرزندان کوچک دارند اهمیت زیادی دارد. اما علاوه بر جنبه های عملکردی، ابزارهای خیابانی مانند نیمکت ها و میزهای موجود در پارکها و میدانها می تواند از لحاظ اجتماعی قابل اهمیت بوده و این مکانها را راحت و جذاب نشان داده و باعث تجمع مردم در این مکانها می شود.

انتخاب ابزارهای مناسب و قرار دادن آنها در فضاهای سبز باعث می شود که مردم دراین جمع شده و از آن لذت ببرند.در واقع چالش اصلی کشاندن مردم به فضاهای بیرونی است، با این هدف که آنها حس خوشایند و راحتی داشته باشند.کیفیت فضاهای بیرونی توسط ویژگیهای این فضاها نشان داده می شود، همچنین بوسیله کیفیت و نحوه قرار گرفتن ابزارهای خیابانی نیز بیان می شود، چنانکه در شهرهای مختلف می توان دید. برای مثال، کیوسک های قرمز رنگ تلفن همگانی در لندن و ورودی مترو در پاریس نمادی برای معرفی ویژگیهای این شهرها هستند. ابزارهای خیابانی کیفیت استاندارد و مورد انتظار برای توسعه مکانهایی که در آنها قرار می گیرند را فراهم میکنند.

برنامه ریزی ابزارها

طراحی منظر

Trees, Seasonal Changeouts and Monthly Maintenance, Upper East Side, NY

به منظور برنامه ریزی طراحی ابزارهای شهری ضرورت اول تعریف نوع مکان بر اساس اینکه این مکان پارک، خیابان، میدان، آب نما، مکان تفریحی یا یک تفرجگاه است. نخستین سوال مطرح شده این است که چه کسانی در چه زمانهایی و برای چه منظوری از این مکانها استفاده خواهند کرد؟ و این ابزار چگونه میتوانند به استفاده کنندگان از این مکانها کمک کنند.

در حالت کلی، زمانیکه برنامه ریزی صحیحی برای تجهیزات خیابانی انجام می گیرد و انتخاب این ابزار مناسب و هماهنگ با هم انجام می شود موفق تر از زمانی است که بدون در نظر گرفتن نیاز استفاده کنندگان، شرایط مکانی یا ویژگی های معماری محیط باشد.

با توجه به اینکه ابزارهای موجود در مکانهای مختلف باید با نیازهای آن مکان متناسب بوده و برای مکانهای مختلف منحصر به فرد باشد که این بسته به شرایط دارد، اما در حالت کلی می تواند شامل عناصر اصلی مثل تابلوها یا چراغهای شهری (برای افزایش روشنایی و زیبایی مکان) باشد. بطور خلاصه، هدف از ابزارهای خیابانی این است که به راحتی در دسترس مردم بوده و محیط راحتی برای آنها فراهم کند بدون اینکه مانع عبور عابرین شود و یا ترافیک ایجاد کند.

منبع

محقق: اردبیلی

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *