طراحی منظر خیابانی

طراحی منظر خیابانی

طراحی منظر خیابانی

طراحی منظر خیابانی

طراحی منظر خیابانی

Located in Porto Alegre, Brazil, Rua Goncalo de Carvalho is a street known to be the most beautiful in the world as it is lined in incredible trees.

طراحی

ابزارهای فضاهای بیرونی شهر باید بر طبق نیازهای افراد از کار افتاده، کودکان و سالخوردگان طراحی شده و قادر به مثلث بندی باشند. به عبارت دیگر آنها باید متصل به هم باشند تا ارتباطات اجتماعی را افزایش داده و مردم را به گفتگو با غریبه ها تشویق کنند.

در فضاهای عمومی این تحریک می تواند بوسیله انتخاب درست و ترتیب قرارگیری تجهیزات خیابانی ایجاد شود. برای مثال اگر نیمکت ها، سطل های زباله و تلفن ها از هم خیلی دور باشند، این چیدمان در دور بودن مردم از هم ممکن است موثر باشد، در حالیکه اگر این ابزار نزدیک هم باشند، مردم بطور طبیعی در کنار هم قرار گیرند.

 

سلامت و امنیت

ابزارهای خیابانی طراحی شده برای فضاهای بیرونی باید از مواد ایمنی ساخته شده و طوری طراحی شوند که بدون لبه های تیز یا بست های بی حفاظ مانع آسیب دیدن افراد شوند. این ابزار معمولا باید توسط پیچ های محکمی به زمین متصل شوند. برای مثال، یک نیمکت به پایه محکم یا زمین متصل می شود . بطور طبیعی، ابتدا باید تکنیک نصب ابزار تعیین شود، سپس ابزار بر اساس آن ساخته شود.

نوع ابزار و محل قرارگرفتن آن باید مسائلی مانند میدان دید، روشنایی و قابلیت دسترسی آن برای خانمها، کودکان، سالخوردگان و معلولان را در نظر بگیرد. البته مکانهایی که ناامن و خطرناک هستند باید در طراحی مد نظر گرفته شوند.

 

مواد استفاده شده در تجهیزات خیابانی

در طراحی و انتخاب ابزار باید اثر عواملی همچون نور خورشید، انبساط، انقباض، نیروی باد، رطوبت و در بعضی شرایط نمک، شبنم یا یخ را مد نظر قرار داد. بهترین طرحها معمولا شکلهای ساده، اتصالات محکم ، مواد بومی، رنگهای طبیعی معمولا رنگهای سیاه، خاکستری و رنگهای خاکی که با رنگهای روشن ادغام شده اند دارد.

محبوب ترین مواد استفاده شده فولاد و چوب است، از دیگر مواد می توان به سنگ، بتون، مواد پلاستیکی قابل بازیافت و مواد مختلف دیگر اشاره کرد. انتخاب مواد به موقعیت و محدودیت طرح بستگی دارد.برای مثال، آیا ابزار باید مقاوم به تخریب باشد، آیا در فصول مرطوب به تهویه برای خشک کردن نیاز است، شرایط آب و هوایی مکان چگونه خواهد بود، آیا ابزار بطور مکرر مورد استفاده قرار خواهد گرفت، و توسط چه کسانی استفاده خواهد شد، هزینه های اولیه چقدر است، هزینه های نگهداری و تعمیر چقدر خواهد بود و آیا امکان استفاده از مواد دوستدار طبیعت وجود دارد. مواد استفاده شده باید غیرقابل اشتعال مثل مواد فلزی، آجری یا سنگی باشد. اگر مواد چوبی انتخاب می شود باید ازاستفاده در مکانهایی که خطر آتش سوزی وجود دارد اجتناب شود.

 

فولاد

طراحی منظر خیابانی

Piazza Backless Bench, Welded Wire Cloth Seat Pan, 5 Seats, Freestanding Mount, Powder Coated; 2. PZAU-WC-F-P, Piazza Ash Urn, Welded Wire Cloth Sidewall, Flanged Mount, Powder Coated; & 3. PZT-WC-32-F-P, Piazza Trash Receptacle, Welded Wire Cloth Sidewall, 32 Gallon, Flanged Mount, Powder Coated.

فولاد ضد زنگ انتخاب عامه پسندی از مواد می باشد، برای اینکه متنوع و تطبیق پذیر بوده، نسبت نیرو بر وزن بالایی دارد و متناسب با هر طرح زیبایی شکل می گیرد. فولاد بادوام بوده و مقاوم به خوردگی و فشار می باشد.در مقایسه با سایر مواد نیاز به تعمیر نداشته، مدتهای طولانی قابل استفاده بوده و بطور کامل قابل بازیافت است.

 

چوب

طراحی منظر خیابانی

چوب یکی دیگر از مواد عامه پسند برای تجهیزات خیابانی می باشد، برای اینکه چوب یک ماده طبیعی است که بر خلاف فلزات، در هوای سرد گرمتر و در هوای گرم خنک تر به نظر می آید. از معایب چوب این است که بعد از باران نسبت به مواد فلزی آرامتر خشک می شود، به تعمیرات بیشتری نیاز دارد، به راحتی آتش گرفته، می شکند، حکاکی می شود، به عبارت دیگر تخریب می شود. چوب ممکن است ارزان باشد، ولی نوع چوب انتخاب شده به مکان و میزان استفاده از ابزار مورد نظر بستگی دارد.برای مثال، pinus ارزان و واقعا با دوام است، ولی فاقد رنگ بوده و اگر دیرپایی آن مورد بررسی و تعمیر قرار نگیرد، هزینه های تعمیر و جایگزینی آن از هزینه های اولیه بیشتر خواهد بود. Cedruss در هوای طبیعی غیر سمی بوده و بوی مطبوعی دارد، ولی چوب بادوامی نیست و به راحتی حکاکی و لب پر می شود، بنابراین در مکانهای پرازدحام مناسب نیست.

 

بتون

طراحی منظر خیابانی

ابزار بتونی نیاز به نصب شدن ندارند، چون سنگین بوده و در مکان خود ثابت می شوند. تخریب ابزار بتونی مشکل است (مگر با اسپری رنگ). بتون دوام بالایی دارد و اگر سازگار با معماری مکان باشد جذاب خواهد بود. در حالیکه بعد از باران براحتی خشک نمی شود.امروزه بسیاری از تجهیزات خیابانی بتونی که در مکانهای عمومی دیده می شوند، از مد افتاده و احتیاج به تغییر دارند.

 

سنگ

WC10_156_0

سنگ نیز مانند بتون خیلی بادوام و سنگین بوده و نیاز به نصب ندارد. سنگ نیز مقاوم به تخریب است مگر زمانیکه از اسپری رنگ استفاده شود. البته سنگ نیز همان معایب بتون را دارد یعنی بعد از باران بخوبی خشک نمی شود و طرحهای هنری محدودی دارد.

 

 

پلاستیک

طراحی منظر خیابانی

ابزار قابل بازیافت معمولا از پلاستیکهایی ساخته می شوند که سطح و ظاهری صافی دارند. ابزار حاصل دوام بالایی دارند و در واقع نسبت به چوب با دوام تر بوده، تعمیرات کمتری نیاز دارد و بنابراین در مدت طولانی هزینه کمی دارد.

 

رنگ

طراحی منظر خیابانی

تجهیزات خیابانی باید با محیطی که در آن قرار میگیرد مغایرت داشته باشند، مغایرت رنگی حداقل 0.3 (30 %) تا براحتی توسط عابرین دیده شود. این می تواند بوسیله حاشیه های رنگی در پیاده روها تکمیل شود که لبه های تجهیزات خیابانی را نشان میدهد که باعث می شود مردم بدون مانع و براحتی از آنجا عبور کنند.

 

قابلیت تحمل

مواد رنگی یا سایر مواد لازم برای تولید ابزار باید غیرسمی و ضد زنگ باشد. استفاده از مواد قابل بازیافت در ابزار ساختمانی تولیدکنندگان را قادر می سازد تا منابع طبیعی را از صدمه محفوظ نگه دارند. این همچنین به افرادی که از این ابزار استفاده می کنند فواید فیزیکی و روانی بازیافت را می آموزد. علاوه بر این بعضی آیتم های ابزار زمانیکه نیاز به جایگزینی دارند دوباره قابل بازیافت هستند و در این صورت آسیب کمتری نیز به محیط زیست خواهد رسید.

امروزه شهرداری هر شهر افکار عمومی درباره استفاده صحیح و غیر تخریبی از تجهیزات خیابانی را افزایش داده که شامل بالا بردن آگاهی اجتماعی به منظور کاهش هزینه ها و برآوردن تقاضاهای قانونی برای تولید و انتشار انرژی می باشد. بیشتر این افکار جدید را می توان بظور موثری شرح داد برای مثال جایگزین کردن لامپهای معمولی رشته ای با لامپ های LED جدید که میتواند مصرف انرژی نوری در خیابانها را 40 تا 70 درصد کاهش دهد.

با منابع جدید و تجدید پذیر احتمالات دیگری هم ظاهر می شوند. برای مثال تبدیل لامپهای خیابانی به منابع برقی فتوولتائیک(نیروزای نوری) که روشنایی خیابانها را فراهم کرده و همزمان برق شبکه الکتریکی شهر را فراهم می کند. دستگاههای فتوولتائیک متفاوت از قطعات خورشیدی هستند. انرژی که توسط این دستگاهها تولید می شود یا در باطری ها ذخیره شده یا به شبکه اصلی برق اضافه می شود. علاوه بر این، بعضی تجهیزات خیابانی وجود دارند که با نیروی باد یا هیبریدی از فتوولتائیک و نیروی باد کار می کنند که استفاده از منابع تجدید پذیر را بهینه کرده و برق تولید شده بین دو منبع متفاوت انرژی را تامین می کند. منبع انرژی دیگری که به تازگی برای تجهیزات خیابانی کشف شده است، انرژی ژئوترمال (انرژی وابسته به حرارت مرکزی زمین) است که از زیر زمین ناشی می شود. برای مثال نیمکت های کنترل گرمایی که می توانند از طریق سوراخ هایی در زمین به سیستم ژئوترمال متصل شده و دمای مناسبی برای آنها فراهم کند.

منبع

محقق: اردبیلی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *