طاووسی

درختچه طاووسی Spanish Broom

 درختچه طاووسی Spanish Broom

گیاه طاووسی  Spartium Janceam 

طاووسی

نام فارسی طاووسی
نام انگلیسی Spanish Broom
نام علمی Spartium Janceam
تیره Papilionaceae

 طاووسی یا جاروی اسپانیایی یکی از گیاهانی است  که امروزه به وفور در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه مقاومت بالایی نسبت به خشکی داشته و می توان در منظر خشک یا xeriscape می توان از آن استفاده کرد. این گیاه از جمله گیاهان معطر به شمار می رود. این گیاه درختچه ای خزان دار به شمار می رود.

طبقه بندی: چند ساله

نوع: بوته

ارتفاع: 1.2 تا  3 متر

فاصله بندی: 1 تا 3 متر

نیاز نوری: نور کامل

مشکل گیاه: تمام قسمت های این گیاه سمی هستند ودر صورتی که خورده شوند برای بدن خطرناک هستند.

رنگ شکوفه : زرد روشن

زمان شکوفه دهی : اواسط بهار ، اواخر بهار / اوایل تابستان

نوع شاخ و برگ: برگریز

مقاومت : در برابرخشکی مقاوم است.

معرفی کلی

طاووسی

Spartium junceum درختچه ای برگریز است و اندازه اش در شرایط مختلف متفاوت است ولی به طور کلی بین 3تا3.5 متر رشد خواهد داشت.. این گیاه هر دو پایه ی نر و ماده را دارد وگرده افشانی اش به کمک حشرات انجام میشود. از ویژگی های این گیاه می توان به آزاد سازی نیتروژن اشاره کرد.

شاخ و برگ

گیاه طاووسی دارای شاخه های فراوان ، ترکه ای ، شیاردار و منشعب است که به رنگ سبز روشن هستند. برگ های این گیاه کم ، کوچک و فاقد گوشوارک است. طول برگ ها بین 1.5 تا 2.5سانتی می بوده و به شکل بیضوی باریک می باشد.

گل

 گل ها در گل آذین خوشه ای در اواخر بهار ضاهر می شوند و به رنگ زرد روشن هستند.

میوه

میوه ها در این نوع درختچه برگریز از نوع نیام هستند.

شرایط  کلی نگهداری :

طاووسی

خاک :

این گیاه در خاک های سبک (شنی) ، متوسط (لومی) و سنگین (رسی) وهمچنین خاکی  که از نظر مواد مغذی ضعیف است رشد میکند ولی خاک مرطوب برایش بهتر است.pH خاک در رشد گیاه طاووسی  تاثیری ندارد. طاووسی در خاک های خشک و مرطوب بهترین عملکرد را دارد و خشکسالی و محیط دریایی را هم تحمل میکند.

نور:

این گیاه نیازمند نور آفتاب بوده و تحمل مناطق کم نور را ندارد. گیاه طاووسی باید روزانه بیش از شش ساعت در معرض نور مستقیم قرار بگیرد.

تغذیه :

کوددهی مناسب می تواند باعث گسترش و شادابی این گیاه شود.

آبیاری :

گیاهانی که در فضای باز قرار دارند به رطوبت منظمی نیاز دارند.

تکثیر

تکثیر این گیاه از طریق لقاح انجام میشود وهر ساله این گیاهان لقاح داده میشوند.با ازمایش خاک پی خواهیم برد چه ماده های غذایی در خاک کم است و با افزودن یک ماده ی غذایی کاربردی میتوانیم تمام این کمبود ها را جبران کنیم .کود های نیتروژن دار منجر به سرسبزی برگ ها و دادن شکوفه میشوند.و از کود دهی در اواخر فصل رویش باید جلوگیری کرد.رعایت این نکات منجر به شادابی و حفظ طراوت گیاه میشود.و اندام های رویشی باید یک دوره ی سرما ببینند تا به بلوغ برسند.

آفات و بیماری:

گیاه طاووسی (جاروی اسپانیایی )بطور کلی گیاه سالمی است وبه ندرت مورد حمله ی افات قرارمیگیرند. اما رشد ضعیف نشانه ای از شته ها است که معمولا به شاخه های جوان اسیب میرسانند.

درمان: اسپری  کردن گیاه با آب و صابون. در حملات شدید،از یک حشره کش خفیف باید استفاده شود.

ریزش گل ها به علت گرمای شدید یا رطوبت کم هوا اتفاق می افتد.

پیشگیری: ابیاری متعادل و اسپری اب برای گیاهانی که در محیط داخل خانه قرار دارند.

مصرف دارویی

طاووسی

جاروی  اسپانیایی (طاووسی )دارای خواص دارویی است و بسیار به جارو ی معمولی شباهت دارد.از ان برای درمان استفراغ و بیمار ی های کلیوی استفاده میشود . دانه ی ان نیز برای درمان استسقاء کاربرد دارد. این گیاه دارای گل های خشکیده ای است که باعث تمایزش میشود.وهمچنین دارای کاسه چه ای زنگوله ای شکل  با دو بخش نامساوی است.قسمت بالایی کاسه چه دو دندانه ای وقسمت پایینی اش سه دندانه ای است و دریکطرف کاسه چه یک شکاف نسبتا عمیق وجود دارد.

از این گیاه الیاف خوبی به دست میاید که با انها لباس هایی در منطقه ی دالماتیا درست میشود.نام Spartium  کلمه ای است یونانی ودال بر cardageمیباشد، که اشاره به موارد مصرفی این گیاه دارد.

Coronilla scorpioides (کچ) نام دارویی این گیاه (طاووسی)است.

Coronilla (گیاهی علفی با گونه های مختلف است)از این نام  بومی های اروپا وشمال امریکا استفاده میکنند. این دارو، Coronilla  scorpioides (کچ)، شامل گلوکوزید Coronillin، (یک پودر زرد)است.کسانی که از مواد مخدراستفاده میکنند بسیار شبیه به کسانی هستند که از این گیاه استفاده میکنند. این گیاه در اثر تخمیر یک ماده ی نیلی رنگی را تولید میکند که به عنوان ملین مصرف میشود.

ویژگی های خاص :

طاووسی

  • این گیاه مقاومت خوبی نسبت به آلودگی از خود نشان می دهد
  • مقاوت به سرمای طاووسی کم است
  • بعد از گلدهی این گیاه به علت حفظ حالت بوته ای نیازمند هرس شدید است

منبع

نویسنده: نسترن رضائی دستجردی

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع3

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *