شکل گلدان بنسای

شکل گلدان بنسای

شکل گلدان

همانطور که قبلا اشاره شد تهیه گلدان مناسب بنسای یکی از نکات مهمی است که حتما باید رعایت شود.پیش از این درباره اهمیت گلدان صحبت شد.اکنون می خواهم در این مقاله درباره شکل و ویژگی های گلدان مورد استفاده صحبت کنم.

توجه داشته باشید شکل گلدانی که انتخاب می کنید باید با درخت هماهنگی داشته باشد.برای ایجاد این هماهنگی شما باید به درخت تان توجه کرده و ویژگی های آن را مورد ارزیابی قرار دهید.برای انجام این کار بهتر است از نر یا ماده بودن درخت خود اطلاع داشته باشید.بسیاری از درختان ترکیبی هستند از هر دو جنس نر و ماده اگرچه معمولا یک جنس بر دیگری غالب است.این که درخت شما نر است یا ماده یک تصمیم شخصی است و به نظر شما بر می گردد؛از نظر بعضی مردم یک درخت ممکن است نر باشد در صورتی که همان درخت از نظر بعضی دیگر ماده است.اما نهایتا شما به عنوان صاحب درخت تصمیم گیرنده هستید.

شکل گلدان

پس از شناخت نر یا ماده بودن درخت تان،شما باید  تناسب بین درخت نر یا ماده با گلدان را در نظر بگیرید.برای این کار باید توجه داشته باشید که درخت نر در گلدان بیضی شکل ماده هرگز مناسب نخواهد بود.همچنان که درخت ماده نیز در گلدان نر نامناسب است.

یک درخت نر به شما یک ادراک قوی برای انتخاب گلدان می دهد؛درخت نر ممکن است دارای تنه مخروطی سنگین بار،ناهموار،پوست تنه بالغ و شاخه های زاویه دار قوی باشد.علاوه بر این ممکن است تنه صاف و نیرومند یا یک تاج انبوه داشته باشد.

در مقابل درخت نر،درخت ماده نمود دلپذیرتری دارد؛درخت ماده ممکن است داری یک تنه صاف،پوست نرم،حرکت موجی و مارپیچی در تنه و شاخه هایش باشد.می تواند تاج سبک کمی مخروطی داشته باشد.

شکل گلدان

درختان کاج یا درخت زالزالک  زاویهدار اغلب نر به شمار می آیند،در حالی که گونه ی Japanese maples که حساس و لطیف است به طور طبیعی گیاه ماده محسوب می شود.اگرچه گونه ی Japanese maples با تاج قوی و سنگین بار،برگ های لطیف و شاخه ای می تواند به عنوان گونه ماده مطرح شود در صورتی که خصوصیات نر را داراست؛ضمن این که درخت زالزالک با تنه ناهموار ،قوس ملایم و تاج بسیار ملایم در دسته ی گونه های نری جای می گیرند که خصوصیات ماده دارند.

در این گونه درخت باید توجه داشته باشید که شناخت قوی ترین خصوصیات و بازتاب آن بسیار ضروری و لازم است.

در بررسی خصوصیات درخت باید در نظر داشت که پوست شکاف دار و زمخت زالزالک قوی ترین اثر بصری را دارد یا قوس ملایم تنه آن؟

شاخه درخت افرا بیشتر نظر شما را به خود جلب می کند یا تنه قوی مخروطی آن؟

خوشبختانه پیدا کردن طرح هایی از گلدان که بتواند نر و ماده بودن گیاه را منعکس کند امکان پذیر است.گلدان ها نیز مانند درختان نر یا ماده هستند.

گلدان های عمیق با خصوصیات خطوط قوی نر محسوب می شوند در حالی که بیشتر گلدان های ماده کم عمق با خطوط نرم هستند.

برای نمونه گلدان های ستبر قوی،مستطیلی عمیق با گوشه های تیز گلدان های نر هستند مثل گلدان های مربعی.این گلدان های نر برای درختان نر که تنه ضخیم و سنگینی دارند مخصوصا مخروطیان مناسب هستند.برای درختان خزان دار که تنه ضخیم دارند گوشه های زاویه دار گلدان می تواند مدور شود.

شکل گلدان

سیر نزولی از نظر نر بودن به این ترتیب است؛ اول گلدان های  نر عمیق و ستبر بیضی شکل که برای درختان نر مناسب هستند،بعد از آن گلدان های استوانه/مدور هستند که دارای خصوصیات نر و ماده هردو باهم هستند و برای درخت نر یا ماده مناسبند.سپس گلدان های ماده که کم عمق و لطیف بیضی شکل و بسیار کم عمق مدور هستند در دسته آخر قرار می گیرند.

نویسنده: ندا جوادی پاشاکی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   رنگ گلدان بنسای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *