شب پره هندی

شب پره هندی (plodia interpunctella)

شب پره هندی (plodia interpunctella)

شب پره هندی

شب پره هندی

شب پره هندی (plodia interpunctella)

مقدمه:

شب پره های هندی یا plodia interpunctella، از انواع حشرات آسیب رسانی هستند که در سراسر جهان به محصولات انباری و مواد غذایی فراوری شده صدمه وارد میکند. این حشره قادر است به انواع مختلفی از محصولات از گونه های متفاوت هجوم ببرد، به همین ترتیب از مهمترین آفات انباری شناخته میشود.

در این مقاله به شرحی از زیست شناسی، تخم گذاری، شرایط فعالیت از نظر درجه حرارت و رطوبت، میزبان ها، و بالاخره کنترل و مدیریت این آفت می پردازیم.

معرفی آفت:

شب پره هندی از عمده آفات اقتصادی مهمی است که بیشتر به محصولات ذخیره شده حمله میکند. میتوان گفت این آفت در همه ی قاره های جهان به جز قطب جنوب دیده شده است.

شب پره هندی

شب پره هندی

در همه ی مطالعات و تحقیقاتی که تا کنون درباره ی این پروانه صورت گرفته، شواهدی مبنی بر اینکه این حشره قدرت مهاجرت یا پراکنده شدن در مسافت های قاره داشته باشد به ثبت نرسیده است، با این حال، در کالاهای آلوده در محموله های ارسالی در تجارت های اقیانوسی یا حتی در محصولات غذایی وارداتی دیده شده و به این صورت به نقاط دوردست انتقال می یابد.

شب پره هندی

شب پره هندی

یکی از اولین مطالعات کامل و جامع از این حشره توسط هاملین (Hamlin) و همکارانش انجام شد و آن را در رده ی آفت دانه طبقه بندی کردند. جالب است کمی از تنوع میزبان ها بشنوید؛ این آفت به دانه های انواع مختلفی از محصولات زراعی، بیش از ۲۰ نوع مختلف از آجیل به خصوص پسته، برخی میوه ها و آبنبات حمله میکند. موم های عسل هم از گزند خسارات این حشره در امان نیستند. آنها همچنین از نظر باز گرداندن محصولات بخاطر آلودگی به محل توزیع در زمینه های تجاری ضررهای اقتصادی نه چندان کوچکی را به دنبال خواهند داشت.

 لارو پیوسته به تنیدن شبکه ابریشم مانندی درون و روی سطح مواد غذایی مشغول است و این شبکه از موادی مثل فضولات لاروی، باقی مانده آنچه از پوست اندازی لاروها به جا میماند و… ساخته میشود. در آلودگی های شدید مواد غذایی با حصیر ضخیمی از شبکه ی ابریشمی تنیده شده توسط شب پره پوشانده میشوند. همچنین از محصولات آلوده بوی ناخوشایندی به مشام میرسد.

هجوم این آفت علاوه بر ضررهای مستقیم مثل از دست دادن محصولات به طرز قابل توجهی به صورت غیر مستقیم شما را متضرر خواهد کرد؛ از اینگونه خسارات میتوان به هزینه های کنترل آفات، کاهش کیفیت و اعتبار و شکایت مصرف کنندگان را به دنبال داشته باشد.

چرخه ی زندگی:

Plodia interpunctella از خانواده ی شب پره ها (Pyralidae) و زیر خانواده ی Phycitinae محسوب میشود.

شب پره هندی

شب پره هندی

چرخه ی زندگی آنها میتواند در ۲۷ تا ۳۰۵ روز کامل شود. یک حشره ی ماده به تنهایی پس از جفت گیری میتواند ۴۰۰ تخم بگذارد. در واقع ۳ روز پس از رسیدن به بلوغ جفت گیری و تخم گذاری اتفاق می افتد و به طور کلی تخم ها روی منبع غذایی که لاروها از آن تغذیه میکنند گذاشته میشود. جنین درون تخم پس از گذراندن ۷ تا ۸ روز در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد و ۳ تا ۴ روز در دمای ۳۰ درجه میتوانند از تخم خارج شوند. با خارج شدن لاروها تخم ها، لاروها شروع به پراکنده شدن میکنند و میتوانند در عرض چند ساعت خود را در یک منبع غذایی مستقر کنند. لاروها قادرند در ۶ تا ۸ هفته در دمای ۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی گراد به تکامل برسند. اگر بخواهیم دقیق تر در مورد این دوره از زندگی بحث کنیم باید به این نکته اشاره کرد که تعداد مراحل مختلف سنّ لاروی با توجه به نوع و میزان منبع غذایی و درجه حرارت محیط از ۵ تا ۷ مرحله متغیر است. مرحله ی شفیرگی میتواند با گذراندن ۱۵ الی ۲۰ روز در دمای ۲۰ درجه و ۷ الی ۸ روز در دمای ۳۰ درجه سانتی گراد به پایان برسد. دوباره با خارج شدن حشره ی بالغ و گذشتن ۳ روز از زمان زندگیش جفت گیری و تخم گذاری آغاز میشود. این حشره در سال چندین نسل دارد.

به طور کلی خسارت توسط لاروها ایجاد میشود و حشرات بالغ در طول زندگی خود تغذیه نمیکنند و معمولا پس از ۷ روز عمرشان به پایان میرسد.

مورفولوژی:

اگر بخواهیم مورفولوژی این حشره را از مرحله ی تخم تا حشره بالغ بررسی کنیم به این صورت است که:

تخم این پروانه با رنگ سفید تا مایل به خاکستری و با طول ۰٫۳ تا ۰٫۵ میلی متر وجود دارد. تخم های گذاشته شدهدبه صورت تنها یا خوشه ای دیده میشوند و معمولا به طور مستقیم روی منبع غذایی لاروها تخم گذاری انجام میشود.

لاروها همانطور که گفته شد حدود ۵ تا ۷ مرحله دارند و رنگ آنها معمولا سفید است اما به رنگ های صورتی، قهوه ای یا تقریبا مایل به سبز هم دیده شده که البته باز هم به منبع غذایی آنها مربوط است. طول بدن یک لارو بالغ حدودا ۱٫۳ سانتی متر است. لاروهای این حشره پنج جفت پای کاذب دارند، که به آنها این امکان را میدهد تا به جایی که شفیره تشکیل میشود، برسند.

شب پره هندی

لارو شب پره هندی

پس از این مرحله لارو یا درون یک پیله ابریشمی یا بدون محافظ به شفیره تبدیل میشود. اندازه شفیره از ۶ تا ۱۱ میلی متر است و رنگ آن قهوه ای روشن است. شفیره عمدتا در جایی دورتر از منبع غذایی تشکیل میشود. در حقیقت لارو سن اخر قادر به پیمودن این مسیر تا رسیدن به محل مورد نظر است، به همین دلیل غالبا با آفات لباس اشتباه گرفته میشوند. در انباری ها لاروها قبل از رسیدن به مرحله ی شفیرگی اغلب به قفسه های دیگری صعود میکنند و این مسئله باعث میشود تا اشخاصی که به دنبال منبع آلودگی هستند، گمراه شوند.

شب پره هندی

شب پره هندی

از بین تمام دوره های زندگی حشره، ظهور حشره ی بالغ مهر تاییدی بر نوع آفت زدگی و حتی تشخیص آن است. در مورد پرواز این حشره به نظر میرسد که به ارتعاش و لرزش در می آیند به جای اینکه یک خط مستقیم برای پرواز را دنبال کنند. پروانه ی مذکور به سمت نور جذب شده و ممکن است در اتاق های دیگر و به دور از آلودگی به پرواز درآیند و با آفت لباس اشتباه گرفته شوند. حشرات بالغ تغذیه نمیکنند. با این حال حتی اگر تغذیه برای آنها غیر ضروری باشد هنگام تولید تخم و تخم گذاری به آب میوه و طعمه های شیرین و شکر علاقمند میشوند. علاوه بر این اندازه ی آنها حدودا ۱۲٫۷میلی متر خواهد بود که با احتساب دنباله ی بالشان ۱۶ تا ۲۰ میلی متر میشود. در دو سوم خارجی بال های جلویی این حشره رنگ قهوه ای مایل به قرمز با درخششی مسی دیده میشود و یک سوم باقی مانده آن به رنگ خاکستری است. هنگام استراحت، بالها جمع شده و روی بدن قرار میگیرند. همینطور سر و سینه ی پروانه، خاکستری و در عقب قهوه ای با درخشش مسی به نظر میرسد.

خسارت:

بیشترین خسارت زمانی رخ میدهد که لاروها به ترتیب گفته شده در مطالب فوق، لایه ای ابریشم مانند روی محصولات ایجاد کنند که شامل فضولات لاروی، پوست های دور انداخته شده در سنین مختلف لاروها و باقی مانده ی پوسته تخم هایی که لاروها از آن خارج شده اند، میباشد. آسیب به مواد غذای به این شکل بیشتر از خوردن مستقیم مواد توسط لاروهاست. توصیه میکنم که رد حالت آماده باش برای مقابله با این پروانه ی خسارت زا باشید.

پیشگیری:

  • تله ی چسبان فرمون در برخی موارد برای نمونه برداری و در سطوح پایین آلودگی برای کنترل آفت استفاده میشود. با همه ی اینها پروانه ی به دام افتاده با تولید فرمون خطر، به همنوعان خود از این حادثه خبر میدهد و به دام افتادن سایر پروانه ها را کاهش میدهد.
  • اگر آلودگی و جمعیت این پروانه اطراف یک منبع غذایی مشاهده شد، یا باید مواد غذایی دور ریخته شود یا درمان گردد که غالبا پیشگیری بهتر از درمان است.
  • همه مواد غذایی مستعد آلودگی بهتر است در بسته بندی های مناسب نگهداری شوند. (حتی غذای پرنده و سگ یا هر حیوان خانگی هم بهتر است در ظروف در بسته نگهداری شود.)
  • با دقت در انتخاب هنگام خرید به کنترل این آفت کمک شایانی کرده اید. دقت کنید که لارو و تخم و شبکه های ابریشمی روی محصول مورد نظر نباشند.
  • فریز کردن برخی از محصولات که امکان آن وجود داشته باشد باعث از بین رفتن آفت در هر مرحله ای از زندگیش خواهد شد.
  • حتی استفاده از فر و مایکروویو برای محصولاتی که این امکان را به ما میدهند هم میتواند لاروها و تخم ها را از بین ببرد.

کنترل شیمیایی:

حشره کش های متعددی برای کنترل جمعیت این پروانه استفاده میشود اما کارایی آنها محدود است. برای مثال یک نمونه از این حشره کش ها را معرفی میکنم:

  • قرص های فستوکسین با طول مدت گازدهی ۳ روز در درجه حرارت ۲۱ درجه سانتی گراد

کنترل بیولوژیک:

دو نوع زنبور Bracon (Hym:Braconidae) و Trichogramma (Hym:trichogrammidae) برای این کار استفاده می شود. در واقع زنبور Bracon برای از بین بردن لارو و Trichogramma برای از بین بردن تخم استفاده می شود.و مطلب دیگر این که براکون حدودا ۶۶٫۱ % و تریکوگراما ۳۷٫۳ % از جمعیت این حشره را سرکوب می کند. این زنبورها با تخم گذاری درون بدن لاروها و درون تخم ها باعث از بین رفتن تدریجی آن ها می شوند.

استفاده از باکتری B.T هم در مطالعات اخیر کنترل شب پره ی هندی موثر بوده و در بین تمام سوش های این باکتری سوش pipel در کنترل بهتر از بقیه عمل می کند. به این صورت که مقدار کمتری از آن لارو های بیشتری را از بین می برد.

منبع : طراحان منظر

این مطلب را نیز مطالعه کنید   ویروس موزاییک توتون (TMV)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *