سیرسیرک خانگی

سیرسیرک خانگی Gryllus domesticus

سیرسیرک خانگی Gryllus domesticus

سیرسیرک خانگی Gryllus domesticus

سیرسیرک خانگی

سیرسیرک خانگی

حشره ایست با انتشار جهانی  از تیره راست بالان Orthoptra  و خانواده جیرجیرک ها Gryllidae .این حشرات بیشتر در اصطبل ها و خانه های روستایی که دارای باغچه های سبزیکاری و گلکاری هستند ،انبار ها و مکانهای مرطوب دیده میشود.و از نظر بهداشتی زیان آور میباشند.حشرات نر ،با ایجاد اصطحکاک بین بالهای جلویی در شب تولید صدا میکنند.این حشرات همه چیز خوارند و قطعات دهانی جونده دارند.

مشخصات ظاهری سیرسیرک:

حشرات حدود ۲۱-۱۶ میلیمتر و گاهی تا ۱٫۵سانتی متر طول دارند و اغلب در دو نوع صحرایی   وخانگی به رنگ زرد کمرنگ مایل به قهوه ای یا خاکی  و سیاهرنگ هستند.بالهای حشره سطح شکم را پوشش داده و سه باند عرضی در بالای سر و بین چشمها وجود دارد.تمام حشرات بالغ دارای بالهای عقبی بلند و پهن هستند ولی گاهی اوقات ممکن است آنها را بعدا از دست بدهند. شاخک ها موئی و بلند و سینه اول تقریباً چهار ضلعی می باشد.دارای قطعات دهانی جونده هستند. از حشراتی هستند که ترجیح می‏دهند به جای پریدن، به کمک پاهای دراز عقبی خود بجهند. سیرسیرک ها گوش های حساسی دارند که به جای این که به سرشان قرار داشته باشد بر روی ساق پایشان قرار گرفته است.

سیرسیرک خانگی

سیرسیرک خانگی

مشخصه تولید صدا:

آنها باساییدن قسمتهایی از بدن بهم ،احتمالا پاها  چنین صداهایی را از خود در می آورند ،در واقع اگر ما هم مثل سیرسیرکها ، با همان سرعت و شدت، فقط پنج دقیقه پاهایمان را به هم بساییم، بدون تردید ملتهب یا زخم خواهند شد و فریادمان به هوا خواهد رفت. پس چگونه است که سیرسیرک اذیت نمی شود؟

سیرسیرکها با ساییدن پاهایشان به هم جیرجیر نمی کنند. یکی از حشره شناس ها کلیفرد دنیس ( Clifford dennis )، موضوع را این گونه شرح می دهد:

جیرجیرک ها یا سیرسیرک ها  با ساییدن پاهای خود به هم جیرجیر نمی کنند. در واقع لبه ی هر یک از بال های جلویی آنها به سوهان شباهت دارد. آن ها با بلند کردن بال های جلویی خود طوری آن ها را حرکت می دهند که لبه ی تیز و سوهان مانند یکی به لبه ی تیز و سوهان مانند دیگری ساییده شود. از همین سایش ها و ضربه هاست که صدای جیرجیر بلند می شود. پس می توانیم بگوییم که جیرجیرک ها نوازنده های قهاری با یک ساز خدادادی و مختص خودشان هستند.

در جیرجیرک های نر و بزرگ این لبه های تیز و سوهان مانند با چشم غیر مسلح هم قابل رویت است. نرها برای جلب ماده در شب به تولید صدا میپردازند.

سیرسیرک خانگی

سیرسیرک خانگی

.

چرخه زندگی:

این حشره در طول ۳-۲ ماه در دمای ۹۰-۸۰ درجه فارنهایت چرخه زندگی خود را کامل میکند. حشره ماده ۴۰ تا ۱۷۰ عدد تخم می گذارد . دوره  تفریخ تخم ۸ تا ۱۲ هفته و دوره پورگی ۳۰ تا ۳۲ هفته طول می کشد و در طول این مدت ۹ تا ۱۱ مرتبه جلد عوض می کنند. سیرسیرک هیچ گونه مرحله زمستان گذرانی ندارد اما برای زنده ماندن در آب هوای سرد ایالات شمالی و کانادا به داخل ساختمانها یا اولین جای تاریک و گرم پناه میبرند. سیرسیرک خانگی گرما را دوست دارد و اغلب در نزدیکی بخاری های دیواری در میان شکاف سنگ ها و کف اتاق ها و خلاصه جاهای گرم به سر می برد تخمهای آنها در هر بستر مرطوبی مثلا شن یا ماسه یا خزه تفریخ میشوند.حشرات تازه متولد کاملا شبیه بالغین هستند با این تفاوت که از نظر سایز کوچکترند و بال نیز ندارند.در سال چندین نسل دارند.

سیرسیرک خانگی

سیرسیرک خانگی

میزبانهای سیرسیرک:

این حشره اغلب در سبزیکاریها و گلکاریهای منازل دیده میشوند ولی از پشم ، پنبه ، لباس، کاغذ ، میوه و گوشت تغذیه می کند وحتی از حشرات مرده نیز تغذیه میکنند.لارو آنها نیز در مزارع ایجاد خسارت میکند.

 

مبارزه با سیرسیرک خانگی:

در مبارزه با سیرسیرک ها به دلیل صدای آزار دهنده آنها در شب و خسارت به گیاهان زراعی باید با نظر کارشناسان متخصص گیاهپزشک و دامپزشک به دلیل خانگی بودن آفت مبارزه اصولی انجام گیرد.بهترین راه مبارزه بیولوژیکی و ترجیحا غیر شیمیایی میباشد.مبارزه با آنها مشابه با ملخ های بومی است.از جمله راههای مبارزه ایجاد کانالهای با عمق ۱-۱٫۵ متر و عرض حداقل ۱ متر در مسیر تردد و حرکت آنهاو رهاسازی و پرورش انواع طیور در باغات و مزارع خصوصاً در حاشیه های کانونها و مراتع به منظور تغذیه از آفات میباشد.

در مبارزه با سیرسیرک و انواع ملخها سمپاشی را باید به عنوان آخرین راهکار در نظر گرفت.البته اخیرا سموم مجاز پایرتیروئید متناسب برای کنترل این آفت را به شدت ممنوع و غیر مجاز کردند.در صورت استفاده سم توصیه شده فقط و فقط باید برای کنترل سیرسیرک استفاده شود و نه آفات دیگر.به دلیل تماسی یا گوارشی یا تنفسی بودن سم ،از تماس آن با بدن خود جلوگیری کنید.و تا خشک شدن محل سپاشی کودکان و یا حیوانات اهلی را از آنجا دور نگه دارید.و بسیاری از موارد ایمنی باعت رعایت گردد.

استفاده از طعمه مسموم به طور مثال خمیر زارلو یا طعمه تهیه شده از فسفر دو زنگ یا به طور کلی طعمه های مسموم با سموم گوارشی در هنگام غروب و یا همزمان با خروج حشرات از داخل خاک میتواند روشی بسیار موثر باشد.سم را به مقدار ۵ گرم در مترمربع درکنار مرزهای آلوده . برای تهیه طعمه مسموم حشره کش سوین ۸۵% و یا سموم کش دیگری مانند لیندین را به مقدار ۲ تا ۳ کیلوگرم با ۱۰۰ کیلوگرم سبوس برنج و مقدار ۵۰ لیتر آب برای استفاده در یک هکتار زراعت حل می‌نماییم.

انتخاب ماده برای طعمه باید به درستی صورت گیرد و بیشترین غذایی که سیرسیرک به آن تمایل دارد ،گذاشته شود.

سیرسیرک خانگی

سیرسیرک خانگی

توجه: برخی از مطالب فوق از قبیل قسمت عمده مورفولوژی سیرسیرک از تجربیات علمی و عملی و اندوخته های جناب آقای مهندس عبدی سنه کوهی الهام گرفته شده که از کودکی با سیرسیرک آشنایی کامل داشته و از نظر علمی این آفت رو مورد شناسایی قرار د اده اند.مشابه مطالب کامل ایشان در هیچ سایت معتبر خارجی هم دیده نشده است.

منبع : طراحان منظر

این مطلب را نیز مطالعه کنید   موش ورامین Nesokia indica
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *