سوسک گوشتخوار

سوسک گوشتخوار (Necrobia rufipes)

سوسک گوشتخوار (Necrobia rufipes)

سوسک گوشتخوار (Necrobia rufipes)

سوسک گوشتخوار

معرفی سوسک گوشتخوار :

سوسک ژامبون با نام متداول  Red Legged Ham Beetle، از راسته Coleoptera  و خانواده Cleridea میباشد.سطح فوقانی حشره کامل (سر،قفسه سینه ، بالپوش)به رنگ آبی مایل به سبز یا سبز فلزی براق میباشد.سطح زیرین شکم کاملا تیره ، ،رنگ پاها و بند اول شاخک حشره  قهوه ای قرمز یا نارنجی میباشد.طول بدن حشره ۷-۳٫۵ میلیمتر است و کل سطح بدن حشره پوشیده از موهای نرم است.شاخک حشره ۱۱ بندی و بند اول آن بیضی و دومین بند آن کوچک گرد است.

سوسک گوشتخوار

بالپوشهای آن دارای ۱۰ردیف فرورفتگی خطی مشخص است. پنجه پاها ۵ بندی که بند اول به واسطه بند دوم مخفی مانده است.

سوسک گوشتخوار

لارو های حشره دارای سه جفت پای کاذب مودار،بدن به رنگ خاکستری با خالهای بنفش و خاکستری در سطح بالایی است..سر و سطوح بالایی قفسه سینه و و آخرین بخش بزرگ شکمی با صفحات سخت قهوه ای متمایز شده اند.لارو ها ۴-۳ بار پوست اندازی میکنند.طول دوره لاروی به نوع ماده غذایی که لارو از آن تغذیه میکند بستگی دارد.لارو ها نور گریز هستند.

بیولوژیسوسک گوشتخوار :

به طور کلی این آفت در تمام نقاط دنیا پراکندگی دارد و آفتی همه جاییست با این تفاوت که این حشره در طبیعت دیده نمیشود و تنها در انبارها و بنادری که مواد  گوشتی نگهداری و حمل و نقل میکنند دیده میشود. از جمله موادی که مورد حمله این سوسک قرار میگیرند میتوان به ژامبون،کالباس ،استخوان، پوست،مواد چربی مانند روده، مغز نارگیل، تخم مرغ خشک، پنیر، چلغوز، پودر استخوان، انجیر خشک،اشاره کرد.

حشرات کامل از قسمتهای سطحی مواد غذایی تغذیه میکنند.ولی لاروهای آن به قسمتهای داخلی مواد وارد شده ایجاد دالان میکنند و در انتهای آن حفره ای به وجود میاید که در آن پیله کوچک سفید رنگی به شفیره تبدیل میشود.این حشره در سال چند نسل دارد.

این حشره دردمای ۳۴-۳۰ درجه زیست میکند.در  هند و استرلیا و مالزی جز آفات مهم نارگیل محسوب میشود.

سوسک گوشتخوار

کنترل سوسک گوشتخوار:

تا به حال تحقیقات کمی برای کنترل این حشره صورت گرفته است.اما تحقیقات نشان داده است که در محیط هایی با اکسیژن پایین و استفاده از CO2 میتواند در کنترل موثر باشد.برخی اثرات دما و رطوبت نسبی و وجود مواد غذایی در طول دوره باروری و رشد حشره کامل نیز تاثیر گذارند.

اگرچه دمای کشنده بالایی برای این حشره شناخته نشده است،اما از درجه حرارت بالای ۴۵ درجه  میتوان برای کشتن یا دفع این آفت استفاده کرد.رطوبت نسبی ۷۰-۶۴ درجه و دمای ۳۰ درجه بسیار برای رشد آفت مناسب بوده.بنابراین از به وجود آوردن شرایط مساعد باید خوددداری کنیم.

 

در تحقیقاتی دیگری که به عمل آمده ،پودر ماهی که حاوی غلظت های متفاوت از نمک طعام (۱۰%تا ۳ %) به منظور بررسی اثرات نمک بر روی زیست شناسی تکاملی این حشره استفاده شد.در این بررسی نشان داده شد که رشد لارو ی سوسک گوشتخوار در ماهی شور طولانی شد،به عبارت دیگر وزن لارو و حشره بالغ با نمک پاشی کاهش پیدا کرد و همچنین باعث کاهش باروری و و بقای تخم ها شده است.

به دلیل اینکه این آفت از مواد غذایی تغذیه میکند و به درون مواد نفوذ میکند ،از هیچ گونه سمومی در این رابطه نمیتوان استفاده کرد.بهترین راه مبارزه پیشگیری از آلودگی ،فراهم کردن شرایط فیزیکی از نظر دما و رطوبت ،و نهایتا استفاده از نمک جهت کاهش طول دوره رشدی این حشره میباشد.

سوسک گوشتخوارمنبع : طراحان منظر

منابع:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1570-7458.1975.tb00425.x/abstract;jsessionid=9DEE929542EABB81FC3F6B33CFD76711.f03t01

Ashman, F. 1965. Factors affecting the abundance of the copra beetle, Necrobia rufipes (DEG) (Col., Cleridae). Bulletin of Entomological Research, 53, pp 671-680.

 Gredilha R. and Lima. 2007. First Record of Necrobia rufipes (De Geer, 1775) (Coleoptera; Cleridae) associated with pet food in Brazil. Brazil Journal of Biology. 67 (1): 187.

 Hasan et al. 2010. Controlled Atmosphere Treatments to Control Arthropod Pests of American Cured Hams. poster. Mbao.org/2010/50Schilling.pdf. accessed 24 March 2015

          Simon, P. and G. Ellington. 1925. The Ham Beetle, Necrobia rufipes De Geer. Journal of Agricultural Research, pp 845-863

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *