سطل زباله

سطل زباله در منظر خیابانی

سطل زباله در منظر خیابانی

سطل زباله

سطل زباله

سطل زباله

مکان

سطل زباله

سطل زباله

یک مشکل عمومی در قرار دادن سطل های زباله ، این است که به جای اینکه در مکانهایی که مردم بتوانند از آن استفاده کنند در فضاهای خالی قرار بگیرند. اگر سطل های زباله در مکان مناسب قرار نگیرد خالی می مانند در حالیکه محیط اطراف کثیف خواهد شد. مردم نباید مسیر عادی خود را برای پیدا کردن سطل آشغال تغییر دهند بنابراین تعیین مکان مناسب آنها مقداری مشکل است.

سطل های زباله باید بوضوح قابل رویت و در دسترس باشند. به منظور به حداقل رساندن ریختن زباله در زمین ، سطل های زباله باید در مکانهایی که بیشتر نیاز است یعنی مکانهای پرازدحاممثل چهارراههای شلوغ، نزدیکی محل مخصوص عبور عابر پیاده، نزدیک ورودی های رستورانها، ایستگاههای اتوبوس، میدانها، قسمت بیرونی در ورودی ساختمانهایی مثل ادارات، فروشگاههای بزرگ، اقامتگاهها و در کنار سایر تجهیزات خیابانی مثل نیمکت ها، پرچینها . تلفن ها قرار گیرند. سطل های ظباله باید فاصله مناسبی با مکانهای نشستن داشته باشند تا آثار بوی نامطبوع زباله و حشرات به حداقل برسد. و حداقل ۳۰ سانتی متر از محل عبور در پیاده رو فاصله داشته باشد.

سطل زباله

سطل زباله

تعداد سطل های زباله به تعداد افرادی که از آن مکان استفاده کرده ، مقدار زباله تولید شده در آن مکان و میزان رعایت بهداشت بستگی دارد. در خیابانهای مرکز شهر ۲ تا ۴ سطل زباله در هر بلوک معمولا کافی است. یک سطل در هر انتهای بلوک کنار پیاده رو و اگر در طول بلوک نیمکت یا دکه فروش خوراکی باشد یکی یا دو تا نیز در وسط بلوک باید قرار گیرد.سطل های زباله معمولا در فاصله ۳۰ متری از هم قرار می گیرند مگر اینکه در یک مکان نیاز بیشتری وجود داشته باشد. در خیابانهای تجاری باید هر ۶۰٫۹۶ متر یک سطل زباله قرار گیرد، در مکانهایی که ازدحام بالایی از افراد وجود داشته باشد فاصله بین سطل های زباله می تواند کاهش یابد.

در بعضی مکانهای طبیعی محافظت شده وجود سطل های زباله ممکن است ضروری نباشد یا اگر وجو داشته باشد باید در یک محدوده معینی قرار گیرد. وجود سطل های زباله نباید از زیبایی محیط بکاهد و همچنین نباید تزیینات غیرضروری داشته باشند.

 

طراحی

سطل زباله

سطل زباله

سطل های زباله به شکلهای زیادی می توانند طراحی شوند ، در باز، نیمه باز یا در بسته که روی ستونی نصب شود. دیواره های سطل یا سطح عمودی ممکن است به زمین متصل شده و ثابت باشد یا قابل حرکت (معمولا برای استفاده موقت) طراحی شود. سطل های زباله باید متناسب با محلی باشد که در آن قرار میگیرد . همچنین باید با سایر تجهیزات خیابانی ، معماری محلی و عملکرد و هدفی که دارد متناسب باشد. خصوصیت مهم دیگر سطل زباله ، سهولت استفاده از آن است به این صورت که: اول مردم باید قادر باشند زباله را در سطل زباله قرار دهند بدون اینکه دستشان به سطل زباله بخورد یا در آن را باز کنند.( سطل های زباله زمانی براحتی در دسترس هستند که تقریبا ۱۰۰ سانتی متر ارتفاع و ۴۰ سانتی متر دهانه داشته باشد.). دهانه سطل زباله باید برای قرار دادن زباله در آن به اندازه کافی بزرگ باشد البته اندازه دهانه سطل زباله به موقعیت مکانی آن بستگی دارد. برای مثال در پارکها مردم اشیا بزرگی را دور میاندازند بنابراین دهانه باید بزرگتر باشد .اگر مثلا ۲۵ سانتی متر باشد یک روزنامه تا شده یا ظرف غذا براحتی در آن جای میگیرد ولی اگر دهانه سطل زباله خیلی کوچک باشد زباله ها در دهانه سطل زباله گیر کرده و زباله ها در اطراف سطل زباله پخش خواهند شد. دهانه سطل باید در فاصله ۹۰ سانتی متری زمین قرار گیرد تا توسط معلولان نیز براحتی مورد استفاده قرار گیرد.

اندازه (ظرفیت) سطل زباله باید بوسیله مقدار استفاده مورد انتطار آن و اینکه چند وقت به چند وقت خالی خواهد شد تعیین شود. در فضاهای عمومی خوب سازمان یافته چندین سطل زباله کوچک که اغلب خالی می شوند بهتر از یک سطل زباله بزرگ است که در فواصل زمانی طولانی خالی می شود.در بیشتر مکانها سطل هایی با حجم ۱۱۴-۱۹۰ لیتر مناسب هستند. سطل های چرخدار برای مکانهایی که حجم بالای زباله دارند مناسب هستند. در حالیکه در پارکها باید سطلهای چرخدار ۱۲۰ تا ۲۴۰ لیتری فراهم شود.

سطل زباله

سطل زباله

سطل های زباله باید بادوام باشند برای تحمل کردن نیروها و فشارهایی که در اثر نشستن، تکیه کردن یا برخورد دوچرخه و … که ممکن است به آنها وارد شود. سطل های زباله باید مقاوم به انواع مواد شیمیایی و مواد قابل اشتعال باشند. سطل های زباله باید به رنگهای مغایر با محیط باشند تا افراد با ضعف بینایی نیز بتوانند آنها را براحتی تشخیص دهند.

به این نکته توجه کرد که سطل های زباله اغلب باید خالی شوند. در مکانهایی که سطل های زباله بطور منظم خالی می شوند می توان سطح سطل ها را با کیسه های پلاستیکی پوشاند. اگر آنها هر روز خالی می شوند ممکن است بدون کلاهک باشند در غیر این صورت داشتن یک کلاهک لولایی مقاوم به شرایط آب و هوایی بیرون الزامی است. وجود کلاهکها برای جلوگیری از خیس شدن زباله ها و پخش شدن آنها مهم است.

مواد مورد استفاده برای سطل های زباله باید بادوام و مقاوم به تخریب ، آتش سوزی، زنگ زدن و لکه دار شدن باشد. مواد قابل استفاده در دسترس عبارتند از لعابها که مقاوم به زنگ زدن هستند ولب براحتی تخریب شده و تمیز کردنشان سخت است. آلومنیوم که معمولا که ماده خوبی است ولی می تواند براحتی تخریب شود. پلاستیک که ممکن است به بعضی مواد شیمیایی و حلالها حساس باشد مخصوصا در پارکها که تکه های زغال می تواند آنرا ذوب کند. فولاد گالوانیزه شده ماده خیلی بادوامی است که می تواند برای سطل های زباله مکانهای که میزان تخریب توسط افراد زیاد است مناسب باشد.

با توجه به هزینه های بالای دفن زباله ها ، افزایش آگاهی عمومی درباره بازیافت زباله ها به نظر می رسد که در آینده نیاز به سطل زباله ها افزایش خواد یافت.

محقق: اردبیلی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   چمن و مزیت های آن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *