سبزی یونجه

سبزی یونجه

سبزی یونجه Alfalfa

سبزی یونجه Alfalfa

معرفی سبزی یونجه :

سبزی یونجه با نام علمی Medicago sativa  و نام انگلیسی Alfalfa شناخته می شود. این گیاه متعلق به خانواده Leguminosae است. همانطور که از نام خانواده این گیاه مشخص است یونجه یک گیاه لگوم است. گیاه لگوم گیاهی است که در خاک قدرت تثبیت نیتروژن را دارا است.

یعنی اگر شما گیاهان خانواده لگوم را یک دوره در باغچه خود بکارید، در دوره بعد نیاز به مصرف کودهای نیتروژن نخواهید داشت.قارچ های همزیست با ریشه این گیاهان نیتروژن مورد نظر گیاهان در دوره کاشت بعدی را فراهم میکنند.

این گیاه ،  گیاهی با میزان پروتئین و مواد معدنی بالا است.

نگهداری سبزی یونجه :

سبزی یونجه

نور:

این گیاه یکی از گیاهانی است که نسبتا به سایه مقاومت به خرج می دهد. به صورت کلی گیاهی مقاوم است. اما بهترین و بالاترین عملکرد این گیاه زمانی که نور کافی به گیاه برسد اتفاق خواهد افتاد.

پس اگر شما باغچه ای دارید که نور کافی ندارد یا قسمتی از آن سایه است می توانید این گیاه را در آنجا بکارید.

آب:

این گیاه از جمله گیاهان مقاوم به کم ابی است. که نسبتا با بسیاری از شرایط از جمله خشکی از خود مقاومت نشان می دهد. اما این گیاه نسبتا نیاز آبیاری متوسطی دارد و بهتر است که به میزان کافی و طبق برنامه آب دریافت کند..

خاک:

خاک مورد نیاز این گیاه خاکی غنی ، دارای زهکش مناسب و عمیق است. نکته قابل توجه در مورداین گیاه،  این است که شما بذر یونجه را نمی توانید در گلدان بکارید . حتما نیازمند زمینی عمیق برای کاشت بذر این گیاه هستید.

سبزی یونجه

کوددهی:

برای آنکه شما گیاهی سالم داشته باشید کوددهی ضروری است. اگر سطح کاشت شما وسیع است، غنی سازی خاک باید ۶ ماه قبل از کاشت بذر گیاه صورت بگیرد.

ابتدا باید اسیدیته خاک اندازه گیری شود. اسیدیته مناسب برای یونجه بین ۶٫۵ تا ۷ است . اگر اسیدیته خاک شما در این بازه قرار نداشت، میتوانید در صورت امکان اسیدیته را اصلاح کنید. اما اگر تفاوت بیش از حد اصلاح است در این خاک این گیاه جواب نمیدهد.

این گیاه علاقه زیادی به کودهای فسفر و پتاسیم برای رشد دارد. نیتروژن مورد نیاز این گیاه توسط قارچ های همزیست با ریشه فراهم میشود. برای این گیاه از کودهای با میزان فسفر و پتاسیم بالا استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما امتحان هربان برای پرورش این گیاه  است.

کاشت بذر یونجه :

برای یادگیری چگونگی کاشت بذر یونجه کلیک کنید.

برداشت یونجه :

سبزی یونجه

۶۰ روز بعد از کاشت  ، گیاه شما قابل برداشت خواهد بود. در واقع این مساله در زمانی است که شما کاشت بهاره انجام داده باشید. در شرایط غیر ایده ال اگر اول فصل بذر یونجه کاشته شود، آخر فصل شما می توانید گیاه خود را برداشت کنید

برداشت این گیاه باید قبل از شکوفه دهی صورت بپذیرد. در واقع طبق روش سنتی شما باید زمانی این گیاه  را برداشت کنید که بین هر ۱۰ گیاه تنها ۱ گیاه به گل رفته باشد. گلدهی در این گیاه انرژی زیادی مصرف می کند.  در نتیجه اگر شما به موقع گیاه خود را برداشت نکنید انرژی گیاه هدر رفته و در برداشت های بعدی با مشکل مواجه خواهید شد.

در هر حال اگر شما تجربه برداشت این گیاه را نداشته باشید، ممکن است در مدت زمان کوتاهی شاهد باغچه ای پر از گل های بنفش بشوید. به همین دلیل برداشت این گیاه را خیلی به تعویق نیاندازید.

بعد از برداشت اولیه ، گیاه شما حداقل نیازمند ۲۰ تا ۳۵ روز است که بتوانید برداشت دوم از گیاه را انجام دهید.

اگر نمیخواهید در سال بعد این گیاه در باغچه شما بروید . تمامی گل ها را حذف کنید. بذر این گیاه به راحتی در سال بعد در باغچه شما خواهد رویید.

اشتباهات رایج در پرورش یونجه

سبزی یونجه

انتخاب سایت نا مناسب :

این گیاه  در خاک های تپه ای ، سنگلاخی و سطحی رشد خوبی نخواهد داشت. در واقع این گیاه نیازمند زمینی مسطح با آبی کافی است . اگر شما این شرایط را ندارید به دنبال پرورش  آن نباشید.

انتخاب خاک نا مناسب :

این گیاه خاک های بیش از حد اسیدی و فقیر را نمی پسندد. یونجه اسیدیته بیشتر از ۶٫۵ می خواهد . در نتیجه اگر مقیاس شما کم است و امکان اصلاح خاک وجود دارد. با متخصص خاک صحبت کنید و با توجه به توصیه متخصص به خاک آهک اضافه کنید.

همچنین این گیاه برای رشد نیازمند مقادیر زیادی از پتاسیم و فسفر است. زمانی که شما برداشت یونجه را انجام میدهید خاک منطقه از این دو عنصر تقریبا خالی می شود. در نتیجه اگر میخواهید خاک شما فقیر نشود تغذیه را به صورت مرتب و با برنامه انجام دهید.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع: پادینا گل

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *