سبزی کرفس

سبزی کرفس

سبزی کرفس Celery

سبزی کرفس Celery

سبزی کرفس

معرفی کرفس :

سبزی کرفس با نام انگلیسی Celery  و نام علمی Apium graveolens  شناخته می شود. این گیاه متعلق به خانواده Apiaceae بوده و گیاهی دو ساله است که به عنوان یکساله کشت می شود.

ساقه ، ریشه و بذر کرفس ارزش خوراکی و دارویی دارند. از بذر کرفس برای تولید روغن های درمانی و طعم دهنده غذا استفاده می شود.

نگهداری مناسب از این گیاه سبب ایجاد گیاهی با طعم و خاصیت بی نظیر می شود. این گیاه نیازمند آبیاری ، کوددهی و دمای مناسب است تا بتواند گیاهی با ساقه سالم و مغذی تولید کند.

معرفی گونه های رایج :

بذر کرفس

کرویز

کرویز شاید نامی نا آشنا برای برخی از افراد به شمار رود. سبزی کرویز ، سبزی محلی در مناطق ترک نشین ایران و کشور ترکیه است. این سبزی محبوبیت ویژه ای در سراسر دنیا دارد.

این سبزی با نام های دیگری چون کرفس سیاه یا  محلی شناخته می شود. برخی از غذاهایی ترکیه ای به نام این سبزی ، نام گذاری شده اند.

کرفس وحشی

این گونه از کرفس گونه ای خاص است که معمولا در خانه پرورش داده نمی شود. در واقع درست است که این گیاه متعلق به خانواده کرفس ها است اما شباهت کمی به این خانواده دارد.

این گونه از  در زیر آب رشد پیدا میکند. این گیاه وحشی را می توانید در استخر های طبیعی و در فرم تصفیه کننده آب ببینید. این گونه برای طعم و خوراک پرورش داده نمی شود.

کرفس استالکز Celery Stalks

این گونه از  از جمله گونه هایی است که قدمت باستانی در کاشت زمین های کشاورزی دارد. در بیشتر مناطق کشورها رشد می کند و نسبت به اقلیم حساس نیست.

کرفس فرنگی

این گیاه عمدتا به علت ریشه گوشتی و ابدارش شناخته شده است. ریشه این گیاه به عنوان سبزی مصرف می شود و قابل خوردن است. زمانی که گیاه رشد خود را کامل کند ریشه گیاه به اندازه یک سیب زمینی میشود.

از ریشه کرفس در انواع غذاها استفاده می شود و خواص بی نظیری دارد.

نگهداری از سبزی کرفس و کرویز :

سبزی کرفس

نور :

این گیاه  نیاز نوری نسبتا معمولی دارد. حدود ۶ ساعت نور آفتاب برای این گیاه کافی است. برای نگهداری این گیاه در داخل خانه می تواند ظرف کاشت خود را در قسمت جنوبی خانه جایی که نورگیر دارید قرار دهید.

همچنین این گیاه قابل پرورش در ظروف کاشت، گلدان ها در تراس ، پاسیو یا بالکن است.

دما:

این گیاه هم به گرما و هم به یخ زدگی حساس است. بازه دمایی قابل تحمل توسط این گیاه بین ۱۲ تا ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد.

به خاطر حساسیت این گیاه به دما، معمولا سبزی کرفس را در محیط داخلی خانه که دمایی متوسط دارد پرورش میدهند. اگر شما در محدود با آب و هوای گرم زندگی میکنید. گیاه را ابتدا در محیط داخلی خانه پرورش دهید و سپس زمانی که دما در حال کاهش بود به باغچه منتقل کنید.

کاشت درون ظرف کاشت می تواند به تنظیم دما با جا به جایی ظرف کاشت کمک کند.

آب:

سبزی کرفس

خاک این گیاه باید همواره مرطوب باشد. توجه داشته باشید که مرطوب بودن خاک به منظور غرقاب بودن یا لجنی بودن خاک نیست. به اندازه به گیاه آب بدهید که خاک رطوبت نسبی خود را همواره حفظ کند.

این گیاه به دلیل ساقه گوشتی و آب دار نیاز آبی نسبتا بالایی دارد. اگر شما به اندازه کافی به گیاه خود آب ندهید ساقه گیاه چروکیده و بی کیفیت خواهد شد.

کوددهی:

این سبزی از جمله سبزیجاتی است که به کوددهی پاسخی بی نظیر می دهد. در واقع این گیاه علاقه وافری به کوددهی از خود نشان میهد.

هر هفته کوددهی را برای این گیاه داشته باشید. اگر نمی خواهید از کوددهای شیمیایی استفاده کنید به پیشنهادات زیر فکر کنید.

  • کمپوست چای
  • آب آکواریوم
  • هربان

اما اگر قصد استفاده از کود شیمیایی را دارید می توانید از کوددهای با درصد نیتروژن بالا استفاده کنید. کوددهی در زمان رشد بسیار مهم است.

زمانی که می خواهید گیاه را به فضای دیگری منتقل کنید از کوددهی و غنی سازی خاک غافل نشوید.

روش تکثیر :

رایج ترین روش تکثیر کرفس ، از طریق بذر این گیاه است . برای اطلاع کامل از چگونگی کاشت سبزی کرفس کلیک کنید.

جا به جایی:

سبزی کرفس

اگر هوای محوطه بیرون شما به اندازه کافی خنک باشد، می توانید نشا این گیاه را که حداقل ارتفاع ۱۵ سانتی متر به خود گرفته است به محیط بیرون جا به جا کنید.

جا به جایی گیاه را به آرامی و تدریجی انجام دهید. به این صورت که گیاه را در روز به فضای بیرون منتقل کنید و در شب به داخل بیاورید.

۳۰ سانتی متر بین ستون ها فاصله ایجاد کنید. گیاه را در ردیف هایی با فاصله ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر از یکدیگر بکارید.

مالچ:

برای حفظ رطوبت و جلوگیری از رشد علف های هرز بهتر است از مالچ های ارگانیک استفاده کنید.

در واقع مالچ می تواند با پوشش سطح خاک به گیاه اجازه رشد قوی تر بدهد. همچنین پوشش مالچ باعث عدم رسیدن نور به بذر علف های هرز می شود. این ممانعت علف های هرز را از بین می برد.

همچنین پوشش مالچ از تبخیر رطوبت سطح خاک به صورت موثری جلوگیری می کند.

سفید کردن ساقه :

یکی از ارزش هایی که در گیاهانی همچون سبزی کرفس و کرویز وجود دارد، رنگ سفید ساقه گیاه است. در واقع شما برای اینکه به ساقه ای سفید برسید باید رطوبت ساقه را حفظ کنید.

بدین منظور خاک اطراف بوته کرفس و کرویز را بالا می آورند و اطراف طوقه را می پوشانند. بدین صورت رطوبت در اطراف ساقه حفظ شده و در زمان برداشت سفید رنگ خواهد بود.

برداشت کرفس و کرویز :

سبزی کرفس

بذر کرفس و بذر کرویز  بعد از کاشت ۱۲۰ تا ۱۴۰ روز زمان نیاز دارد تا به مرحله برداشت برسد. زمانی که ساقه گیاه شما به ارتفاعی در حدود ۳۰ سانتی متر رسید می توانید برداشت را انجام دهید.

همچنین شما می توانید در زمان رشد، شاخه های بیرونی را برداشت کنید و اجازه دهید باقیه گیاه بماند. همچنین شما می توانید به وسیله  کاتر باغبانی از سطح خاک گیاه را برداشت کنید.

طعم این دو گیاه زمانی  که شما آ« ها  در خانه پرورش می دهید بسیار بهتر از طعم  سبزی  است که شما از بیرون خریداری میکنید.

لذت پرورش دادن این سبزی در محیط خانه را از دست ندهید.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع: پادینا گل

این مطلب را نیز مطالعه کنید   سبزی گشنیز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *