سبزی شاهی

سبزی شاهی

سبزی شاهی Garden cress

 سبزی شاهی Garden cress

سبزی شاهی

اگر شما اهل خوردن سبزی باشید ، به احتمال بسیار زیاد سبزی شاهی یکی از سبزیجات مورد علاقه شما به شمار می رود. این سبزی در ایران و در جهان از محبوبیت خاصی برخوردار است.

علاوه بر طعم خوش و عطر بی نظیر ، این گیاه خواص متعددی را دارا است. از جمله خواص بی نظیر این گیاه حاوی گوگرد بودن آن است.

از نظر عناصر معدنی و مغذی این گیاه بسیار غنی است. اگر دوست دارید این سبزی را در منزل پرورش دهید با ما همراه باشید .

معرفی :

سبزی شاهی

سبزی شاهی با نام علمی Lepidium sativum  و نام انگلیسی Garden cress   شناخته می شود. این گیاه متعلق به خانواده Cruciferae می باشد. این سبزی از جمله سبزیجات یکساله فصل خنک محسوب می شود. این گیاه  با نام علف فلفلی هم شناخته می شود. علت این نام گذاری برگ هایی با طعم فلفل است.

بدون شک یکی از سبزیجاتی که به راحتی می توانید درون گلدان پرورش دهید ، سبزی شاهی است. این سبزی را می توانید در گلدانی نزدیک به پنجره پر نور در آشپزخانه پرورش دهید.

به محض آنکه برگ های حقیقی گیاه ظاهر شود شما می توانید برگ های جوان را برداشت کنید. این گیاه بعد از برداشت اولیه پر شاخ و برگ خواهد شد.

این گیاه ارتفاعی در حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر پیدا میکند.

شرایط نگهداری :

سبزی شاهی

نور:

اگر بذر سبزی شاهی را در فضای بیرون خانه کشت میکنید ، این گیاه مکانی آفتابی را ترجیح می دهد. اما کمی سایه را تحمل میکند. سبزی شاهی از جمله سبزی هایی است که به نور علاقه دارد. شما می توانید گلدان خود را به صورت مستقیم در معرض تابش آفتاب قرار بدهید.

اما اگر میخواهید بذر سبزی شاهی را در خانه پرورش دهید. کافیست سینی کاشت خود را در زیر نور مصنوعی فلوئورسنت  قرار دهید. فاصله لامپ شما باید در حدود ۶ تا ۱۲ سانتی متر از سطح گیاه باشد.

همچنین اگر شما در خانه پنجره ای دارید که در آن سمت گیاه شما حداقل ۵ ساعت نور را دریافت میکند. گیاه را در نزدیکی پنجره قرار دهید.

آبیاری:

این سبزی به رطوبت نیاز دارد. آبیاری را منظم انجام دهید. سطح خاک باید همواره مرطوب باشد. توجه داشته باشید مرطوب بودن دائمی سطح خاک به معنای لجنی بودن یا غرقابی شدن خاک نیست.

شما ابتدا باید زهکشی مناسب برای بستر کاشت خود فراهم کنید.

این گیاه به راحتی به کاشت هیدروپونیک جواب می دهد.

خاک:

خاک مطلوب سبزی شاهی ، خاکی سبک است. بهتر است اگر میخواهید در گلدان بذر سبی شاهی را بکارید از پرلیت استفاده کنید.

اسیدیته مطلوب این گیاه ۶ تا ۷ است. در نتیجه این سبزی اسیدیته ، اسیدی تا خنثی را می پسندد.

اگر میخواهید سبزی شاهی را در باغچه بکارید به وسیله کود دامی و ماسه بادی خاک را نسبتا سبک کنید.

همچنین این گیاه  نسبت به زهکشی خاک حساس است. بهتر است در گلدان از لیکا برای ایجاد زهکشی مناسب استفاده کنید.

کوددهی:

شما می توانید برای این گیاه از کودهای شیمیایی متعادل استفاده کنید. همچنین قبل از کاشت برای ایجاد بستری مناسب می توانید از ورمی کولیت یا پیت ماس استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما امتحان کود ارگانیک و معدنی هربان است.

کاشت بذر سبزی شاهی :

سبزی شاهی

فواصل کاشت بذر سبزی شاهی در باغچه در حدود ۲٫۵ سانتی متر و زمانی که به اندازه نشا رسیدند ۵ سانتی متر است.  اندازه نشایی این سبزی ۱٫۲۵ سانتی متر است.این گیاه باید در ردیف هایی با فاصله ۱۵ سانتی متر کاشته شود.

برای آشنایی با نحوه کاشت بذر سبزی شاهی کلیک کنید.

بیماری و آفات:

سبزی شاهی

بیماری یا آفت خاصی برای این گیاه ذکر نشده است. مسائل معمول همانند پوسیدگی ریشه به دلیل آبیاری و زهکش نا مناسب . آلودگی به شته به علت وجود گیاه آلوده در نزدیکی گیاه شما و … ممکن است اتفاق بیافتد. اما این گیاه نسبت به بیماری خاصی از خود حساسیت نشان نمی دهد.

برداشت :

زمانی که گیاه شما ارتفاعی در حدود ۷ تا ۱۰ سانتی متر پیدا کرد می توانید برداشت را شروع کنید. شما با برداشت هر سر شاخه از این گیاه ، گیاه را به تولید برگ های تازه تشویق میکنید.

برای آنکه گیاه پس از برداشت قابلیت رشد داشته باشد ساقه ها را از ۱٫۵ سانتی متری قطع کنید. این گیاه اگر در باغچه کاشته شود بعد از گلدهی به راحتی به بذر می رود. بذرهای این گیاه خود گشن هستند.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع : پادینا گل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *