بذر سبزی خرفه

سبزی خرفه

 سبزی خرفه یا خلفه  Common Purslane

 سبزی خرفه یا خلفه Common Purslane

سبزی خرفه

سبزی خرفه یا خلفه با نام علمی Portulaca oleracea و نام انگلیسی Common Purslane  شناخته می شود. این گیاه متعلق به خانواده Portulacaceae می باشد.

سبزی خرفه گیاهی یک ساله است که در اکثریت شرایط محیطی توانایی رشد دارد. در نتیجه گیاهی سازگار است. در گذشته از این گیاه به عنوان علف هرز یاد می شده است. علت آنکه این گیاه را به عنوان علف هرز شناسایی می کرده اند توانایی بی نظیر این گیاه در سازگاری با محیط و پراکنش بذر به میزان زیاد است.

همچنین این گیاه از طریق ساقه و ریشه های خود قابل تکثیر است. در برخی از دستورهای غذایی از این سبزی به عنوان طعم دهنده و مزه استفاده می شود.

در مقاله زیر ما به شما آموزش می دهیم که چگونه سبزی خرفه را در باغچه خود پرورش بدهید که تبدیل به علف هرز و گیاه مهاجم نشود.

شرایط نگهداری :

سبزی خرفه

نور:

سبزی خرفه گیاهی آفتاب دوست می باشد که نسبتا سایه را تحمل میکند. سبزی خرفه معمولا در حاشیه باغچه  می روید. اگر آفتاب در باغچه شما زیاد است میتوانید این گیاه را در کنار گیاهان بلندتر بکارید. سایه گیاهان بلندتر شرایط را برای این گیاه مطلوب می سازد.

اما سبزی خرفه نسبت به سایه کامل حساس خواهد بود. اگر سایه شما بیش از حد باشد گیاه اتیوله می شود. اتیوله شدن گیاه به معنای رشد ارتفاعی با فاصله زیاد برگ ها خواهد بود.

در نهایت سایه شدید باعث مرگ این گیاه می شود.

آب:

بهترین رشد سبزی خرفه زمانی است که شما آبیاری منظم داشته باشید. اجازه دهید خاک قبل از آبیاری دوم نسبتا خشک شود و اطراف ریشه رطوبت وجود نداشته باشد.

بدین منظور کافیست انگشت خود را کمی درون خاک فرو ببرید. اگر خاک تا عمق ۱۰ سانتی متری خشک باشد آبیاری مورد نیاز است.

آبیاری را عمیق انجام دهید. اما به قدری آب ندهید که آب بر روی سطح خاک باقی بماند. این گیاه به دلیل آنکه حالت گوشتی دارد حساس به بیماری های قارچی می باشد.

خاک:

بهترین خاک برای این گیاه خاکی سبک با درست ماسه بالا است . در واقع این گیاه در خاکی که به سرعت خشک شود رشد خوبی خواهد داشت.

همچنین اگر در کنار سبک بودن خاک ، خاک مورد نظر از مواد ارگانیک غنی باشد رشد این گیاه بی نظیر است.

کوددهی:

سبزی خرفه

این گیاه به دلیل مقاومت بالا نیاز زیادی به کوددهی ندارد. اما شما برای کوددهی می توانید از کود های مایع ۲۰-۲۰ -۲۰ به صورت هفتگی استفاده کنید. در این صورت گیاه شما رشد بیشتری خواهد داشت . در نتیجه رشد بیشتر گل های بیشتر بر روی گیاه ظاهر می شوند.

دستور مصرف کود های شیمیایی بر روی بسته ای که خریداری می کنید نوشته شده است. سعی کنید کودی که تهیه می کنید از برند معتبری باشد.

نکته: بسیاری از کودهای کریستالون موجود در بازار از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و گیاه شما را از بین می برند. سعی کنید از برند معتبری استفاده کنید.

کنترل رشد:

سبزی خرفه از جمله گیاهان مهاجم است . این گیاه در فضای سبز به عنوان گیاهی خوراکی و زینتی کاربرد دارد. اگر شما رشد این گیاه را کنترل نکنید. باقی گیاهان شما از رشد بیش از حد این گیاه آسیب خواهند دید.

۱۴ تا ۱۶ روز بعد از باز شدن گل ها ، بذر سبزی خرفه آماده پخش شدن می شود. این گیاه تعداد زیادی بذر تولید می کند و سریعا گسترش پیدا می کنید. بذر خرفه توسط باد، آب و حیوانات پراکنده می شوند.

بذر خرفه د رحدود یک سال می تواند در خاک بماند و زمانی که شرایط مساعد شد جوانه بزند. برای جلوگیری از گسترش بی رویه این گیاه بعد از آنکه گل ها را مشاهده کردید ، چند روز بعد گل ها را قطع کنید.

بذر سبزی خرفه:

سبزی خرفه

بذر خرفه از توانایی جوانه زنی بالایی برخوردار است. این گیاه به صورت طبیعی بذرهای خود را در اواخر بهار پراکنده می کند.

بذر سبزی خرفه زمانی که دمای خاک در حدود ۱۵ درجه سانتی گراد باشد شروع به رشد خواهد کرد. چند هفته بعد از کاشت بذر سبزی خرفه شما شاهد ظاهر شدن گل های زیبای رنگی این گیاه خواهید بود. ۳ هفته بعد از گلدهی بذرسبزی خرفه آماده برداشت خواهد بود.

کاشت بذر سبزی خرفه :

برای نحوه کاشت بذر سبزی خرفه کلیک کنید.

آفات و بیماری ها :

سبزی خرفه

سبزی خرفه از جمله گیاهانی است که به ندرت مورد حمله آفات و بیماری ها قرار میگیرد. اما برخی از آفات از جمله لارو حشراتی شبیه به پروانه به گیاه حمله میکند.

از نشانه های حمله این حشرات رد سفید رنگی بر روی برگ های سبزی خرفه است. برای کنترل این آفات گیاه خود را مرتبا چک کنید. در صورت مشاهده لارو را از بین ببرید. اگر علائم بیش از حد بودند می توانید با مشورت با یک متخصص گیاهپزشک از سم مناسب استفاده کنید.

برداشت :

زمانی که گیاه رشد کافی خود را کرد و به اندازه ای رسید که حداقل ۵ برگ حقیقی دارا بود. می توانید برگ های تازه گیاه را برداشت کنید و از سبزی تازه در غذاهایتان استفاده کنید.

کاربرد در فضای سبز:

سبزی خرفه از جمله گیاهان مقاوم به خشکی است. این گیاه را می توان به علت گل های زینتی و پراکنش سریع در منظر سازی خشک استفاده کرد.

همچنین در باغ های که جنبه مصرف خوراکی دارند،  سبزی خرفه یکی از گیاهان پیشنهادی است. فقط توجه داشته باشید این گیاه به خاک سبک و ماسه ای نیاز دارد.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع : پادینا گل

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *