ساخت گلدان آویز نگهدارنده گیاه (DIY)

ساخت گلدان آویز نگهدارنده گیاه

ساخت گلدان آویز

گلدان

گلدان

ساخت گلدان آویز : تبدیل کردن یک شیء که به نام آشغال شناخته شده است به وسیله ای  که قابل استفاده است می تواند موضوعی امیدوار کننده باشد.این آویز گیاهان زیبا که در تصویر میبینید به وسیله بطری های بازیافتی ساخته شده اند که می توانیم از آنها ب عنوان اشیا زینتی روی دیوار یا گوشه های خالی خانه استفاده کنیم.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

چیزهایی که شما به آن نیاز دارید:

  • بطری های پلاستیکی بازیافتی
  • روغن زیتون
  • تیغ تیز
  • قیچی
  • کاغذ سمباده
  • شن(در صورت نیاز)
  • مته قدرتمند
  • اسپری رنگ
  • طناب،نخ و …
  • گیاهان هوازی و یا گیاهانی که به خاک احتیاج دارند و گیاهان منظم
ساخت گلدان

ساخت گلدان

برای ساخت این کار دستی شما میتوانید از انواع مختلف بطری پلاستیکی استفاده کنید، اما برای جذاب تر به نظر رسیدن آویزها میتوانید از بطری هایی که پایه آن گرد است(طبق تصویر) استفاده کنید.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

مرحله ۱:

برای استفاده از بطری ها باید ابتدا همه برچسب های روی آن ها را بردارید، اگر برچسب ها سفت هستند و به راحتی کنده نمیشوند با روغن زیتون ویا از راه های دیگری که با استفاده از آن می توان برچسب را از بین ببرید استفاده کرده و برچسب را از بین ببرید،بعد از برداشتن برچسب سمباده بزنید. ظرف را بشورید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

مرحله ۲:

با استفاده از یک تیغ تیز با دقت قسمت بالای ظرف را برش دهید،(لازم نیست صاف ببرید) وسایز دلخواه گلدان(کوچک،بزرگ،متوسط) را ایجاد کنید.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

مرحله۳:

یک قیچی بردارید و سعی کنید برش بالای ظرفتان را به شکل یک منحنی درآورید (البته این کار فقط برای قسمت جلوی بطری لازم است).در صورت نیاز لبه های ناصاف ظرف خود را سمباده بزنید تا شکل زیباتری داشته باشد.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

مرحله ۴:

بعد از اینکه تعداد بطری های مورد نیاز خود رادر اختیار داشتید(من از سه عدد استفاده کردم)با استفاده از مته در دو طرف بالای هر بطری طبق تصویر دو سوراخ ایجاد کنید،(سوراخ ها در یک امتداد باشند). سپس یک اسپری رنگ با رنگ دلخواه خود بردارید و قسمت بیرونی و درونی ظرف را رنگ بزنید.(قسمت بیرونی بطری را بهتر از قسمت درونی رنگ بزنید)؛سپس اجازه دهید خشک شود.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

مرحله ۵:

بطری های خود را در یک امتداد به صورت عمودی قرار بدهید و به اندازه ای که برای هر دو طرف بطری ها کافی است نخ بردارید(قسمتی از نخ برای آویزان شدن گلدان باقی بماند).یک سر نخ را وارد سوراخ سمت راست بطری ها و سر دیگر نخ را وارد سوراخ سمت چپ بطری ها میکنیم.توجه داشته باشید که انتهای نخ ها که در بیرون از بطری قرار دارند را  در هر دو طرف حتما گره بزنید.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

مرحله۶:

شما می توانید گیاهان هوازی (گیاهانی که به خاک احتیاج ندارند) را درگلدان قرار دهید ویا اینکه گلدان زیبای خود را از خاک پر کنید و گیاهانی که از نظر ابعاد کوچک هستند را در آن قرار بدهید.حتی شما میتوانید با پر کردن گلدان ها با آب و قرار دادن گل های تازه روی آب از آن ها به عنوان گلدان زینتی استفاده کنید.

توجه:اگر شما گیاهان منظم کاشته اید، مقداری سنگ در ته ظرف قسمت هایی که سوراخ ندارند قرار دهید.

ساخت گلدان

ساخت گلدان

از گلدان جدید خود لذت ببرید چراکه میتوانید به چیزی که ساخته اید افتخارکنید زیرا در این فرایند به محیط زیست کمک کرده اید.

نویسنده: سیده زهرا خضری

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   کوکب کوهی(CONEFLOWER)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *