چگونگی ساخت دیوار سبز در نه مرحله

 ساخت دیوار سبز در نه مرحله

 ساخت دیوار سبز در نه مرحله

ساخت دیوار سبز

باغ های عمودی یا دیوار های سبز جایگزینی هستند برای افرادی که فضای افقی کافی برای ایجاد یک منظره ی سبز ندارند و یا افرادی که میخواهند یک دیواری را که هیچگونه جذابیت و زیبایی ندارد تبدیل به یک  منظره ی خارق العاده و شگفت انگیز کنند و در واقع میتوان گفت دیوار سبز برای افرادی که دنبال یک طراحی خاص و متفاوت هستند یک انتخاب  بسیار خوب است.

مرحله اول ساخت دیوار سبز: یک دیوار را انتخاب کنید

کارتان را با انتخاب یک دیوار شروع کنید. اگر دیواری که جلوه ی زیبایی را ندارد در حیاط یا منزل دارید، از این دیوار شروع کنید. خبر خوب این است که روی هر دیواری شما میتوانید کار خود را شروع کنید مگر این که بخواهید در ابعاد بسیار بزرگ و با ارتفاع زیاد کار خود را انجام دهید.

این که از کدام گیاهان باید استفاده کنید بستگی به دیواری دارد که انتخاب کرده اید و همچنین به میزان نور خورشیدی که این دیوار  دریافت می کند. اما اگر میخواهید از گیاهان خاصی که در نظر دارید استفاده کنید، دیواری را انتخاب کنید که مناسب شرایط رشد آن گیاه باشد.

ساخت دیوار سبز

مرحله دوم ساخت دیوار سبز: یک چهارچوب بسازید

ساختار اصلی باغ های عمودی از یک قسمت سه لایه ای که شامل چهارچوب، پوشش های پلاستیکی و پارچه است، تشکیل شده است. کل ساختار را باید قبل از این که روی دیوار نصب کنید، بسازید. شما میتوانید به صورت مستقیم آن را روی دیوار نصب کنید درحالی که اگر چهارچوب را ساخته و سپس آن را نصب کنید به معنی است که برداشتن و گذاشتن دوباره آن بسیار آسانتر خواهد بود.

میتوانید از لوله ها و بازوها و چهاراهی های  PVC 4/3 اینچی برای ساخت چهارچوب استفاده کنید. توصیه می شود که از فلز به دلیل وزن و هزینه اضافی  و همچین چوب به دلیل نگهداری زیاد و جلوگیری از افزایش رطوبت که باعث پوسیدگی می شود، استفاده نشود.

مرحله سوم ساخت دیوار سبز: نصب کردن ورق های پلاستیکی

ورقه پلاستیکی را به چهارچوب وصل کنید. پلاستیک مثل یک پشتوانه برای لایه ی پارچه ای عمل میکند و به علاوه باعث دورنگه داشتن آب از دیوار می شود. می توانید از ورقه های بسط یافته ی PVC  استفاده کنید. (نکته : اگر میخواهید این کار را بر روی دیوار چوبی اعمال کنید باید از پشت عمل تهویه را انجام دهید.)

ساخت دیوار سبز

مرحله چهارم ساخت دیوار سبز: نصب کردن لایه پارچه ای

لایه ی پارچه ای را به چهارچوب وصل کنید. این لایه قسمتی است که گیاه شما در آن زندگی خواهد کرد و همچنین قسمتی است که آب را برای گیاه نگهداری می کند.شما میتوانید از هر  چیزی استفاده کنید که آب را نگه دارد درحالی که پوسیده نمیشود.

شما حداقل به دو لایه پارچه نیاز دارید. آن ها را به طور مستقیم به چهارچوب با استفاده از پیچ های گالوانیزه و بست های فولادی ضد زنگ، وصل کنید به صورتی که انگار در حال کشیدن پارچه نقاشی در سراسر قاب آن هستید. تا زمانی که پارچه بر روی چهارچوب محکم بسته شده باشد و هیچگونه چین و چروک و خم شدگی در آن وجود نداشته باشد، شما کار خود را به خوبی انجام داده اید.

مرحله پنجم ساخت دیوار سبز: سیستم آبیاری را نصب کنید

برای اینکه گیاهان بر روی دیوار عمودی رشد کنند شما نیاز به یک سیستم آبیاری دارید که رطوبت مورد نیاز گیاهان را به وسیله ی لایه ی پارچه ای فراهم کند. شما می توانید از لوله ای استفاده کنید که در بالای پنل قرار می گیرد و با استفاده از قطره چکان آب به پایین روان می شود. شما می توانید یک شیر . قطره چکان مخصوص آبیاری تهیه کنید و باید توجه داشته باشید که به یک تایمر هم نیاز دارید که به جای دقیقه بتوان آن را روی ثانیه تنظیم کرد. شما در روز به ۳ تا ۶ بار جریان سریع آب نیاز دارید که هر دفعه ۱۰ تا ۱۵ ثانیه طول بکشد که البته بستگی به شرایط آب و هوایی و سیستم آبیاری شما هم دارد. در طول لوله ی آبیاری و در بالای آن در هر دو تا سه اینچی یک قطره چکان نصب کنید و امتحان کنید که آبیاری جوری باشد که دیوار مرطوب بماند ولی گیاهان بیش از اندازه آبیاری نشوند.

چهارچوب را با استفاده از ابزار فولادی ضد زنگ به دیوار نصب کنید. اگر قرار است در آینده چهارچوب را از دیوار جدا کنید بهتر است از قلاب ها استفاده کنید وگر نه می توانید چهارچوب را با استفاده از بست های پیچ شده به دیوار، نصب کنید.

ساخت دیوار سبز

مرحله ششم ساخت دیوار سبز: اضافه کردن انژکتور کود و نصب کردن سیستم آبیاری به منبع آب

برای کوددهی دیوار، یک انژکتور کود را به دیوار خود وصل کنید. مثل Add-It، با یک دریچه ساده آبیاری که کود مایع را به سیستم آبیاری می فرستد. سپس سیستم آبیاری را به سیستم اصلی برده و آن را به منبع آب وصل کنید. شما به تصویه کردن آب به وسیله ی دستگاه تصویه کننده ی آب نیاز خواهید داشت که ارزان بوده و تهیه ی ان ساده خواهد بود.

به یاد داشته باشید که ممکن است آب اضافی سرازیر شود، یک راه حل برای این مشکل این است که گیاهانی را در قسمت زیر دیوار سبز خود بکارید.

مرحله هفتم ساخت دیوار سبز: گیاهان خود را انتخاب کنید

همانند سایر فعالیت های باغبانی زمانی که انتخاب کردید دیوار سبز شما در خارج از خانه و در محیط بیرون ساخته شود باید به میزان نور، سایه، رطوبت، وزش باد و سرما هنگام انتخاب گیاه مناسب برای دیوارتان، توجه زیادی کنید. بنابراین باید گیاهانی را که مقاوم به سرما هستند انتخاب کنید. اگر شما دیواری را ساخته اید که قابل جدا شدن است و در آن گیاهان همیشه سبز کاشته اید باید گیاهان را در زمستان و تا زمانی که خفته اند در محلی خنک و خشک نگه دارید.

بعضی از گیاهان که برای دیوار سبز به کار برده شده و عملکرد مناسبی را داشته اند شامل فلوکس، هوستا، آیبریس، واگیلیا، سرخس و حتی ذغال اخته می شوند. گیاهان بومی به نظر میرسد که بهتر از گیاهان غیر بومی عمل کنند.

ساخت دیوار سبز

مرحله هشتم ساخت دیوار سبز: گیاهان را در محل مشخصشان قرار دهید

برای قرار دادن گیاهان در لایه ی فابریک، از یک تیغ برای ایجاد برش افقی استفاده کنید. تا میتوانید خاک اطراف ریشه را پاک کنید (به منظور کاهش پوسیدگی در ریشه) و سپس آن را در برش قرار دهید. با استفاده از سه تا پنج بست آهنی ضد زنگ، به اندازه ی یک نیم دایره اطراف ریشه، لایه پارچه ای را به لایه پلاستیک که حکم پشتیبان را دارد، وصل کنید تا محل امنی را برای ریشه بسازید.

ساخت دیوار سبز

مرحله نهم ساخت دیوار سبز: طراحی گیاهان

این قسمت جذابیت خاص خودش را دارد که با روش های مختلف و کم و زیاد کردن ارتفاع گیاهان می توان به آن ها شکل های زیبا و شگفت انگیزی را بدهید. کاشت گیاهان به صورت راه راه های عمودی و قرار دادن گیاهان آفتاب دوست در یک نوار و سایه دوست ها در نوار دیگر ایده ی جالبی است و هزاران ایده ی دیگری وجود دارند که زیبایی و جذابیت دیوار شما را بیشتر میکنند.

منبع

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *