ساخت آبنما

طریقه ساخت یک آبنمای ساده

ساخت آبنما ساده

ساخت آبنما ساده

وجود آبنما در منزل شما باعث ایجاد محیطی آرام بخش میشود همچنین زیبایی خاصی به محیط زندگی شما میشود.در این مقاله میخواهیم طریقه ساخت آبنما ای ساده را آموزش دهیم :

ساخت آبنما

مرحله ۱ : آشنایی با آناتومی سیستم و مواد مورد نیاز برای ساخت آبنما

یک آبنما از سه بخش اصلی تشکیل شده است بخش اول پمپ خ، لوله ای که آب را هدایت کند و قسمتی که آب را به چرخه باز گرداند. پمپ آب را در سیستم به جریان در می آورد و به قسمت مجسمه آبنما میرساند بخش مجسمه آبنما میتواند از مواد مختلفی که نسبت به آب مقاوم هستند ساخته شده باشد. صرفنظر از موادی که بدنه آبنما با آن ساخته میشود شالوده اصلی همه آبنماها یکی است.

همه ی ابنماها دارای یک منبع اب هستند که توسط صفحه ای شبکه ای و محکم پوشیده شده است. این صفحه در بالا ی منبع مانع از ورود خرده سنگها و مواد زائد به درون منبع میشود. همچنین آبنما با سیستمی مقاوم به آب و محکم پشتیبانی مشود که مانع از افتادن و فرو ریختن آبنما میشوند.

پمپ قلب سیستم است که در زیر سطح آب قرار دارد و باعث گردش آب در آبنما میشود همچنین به فیلتر کردن مواد زاید روی سح آب نیز کمک میکند. از آنجایی که پمپ برای کار کردن به برق نیاز دارد ما مجبور هستیم از سیم رابطی برای رساندن برق به پمپ استفاده کنیم بنابراین باید پمپ همیشه در دسترس باشد تا بتوانیم به خوبی از آن مراقبت کنیم. برای این کار باید در صفحه شبکه ای سوراخی ایجاد کرده که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوان به راحتی پمپ را از آب خارج کرده و به آن رسیدگی کرد.

لوله ای که آب را بالای آبنما میبرد به پمپ وصل شده و برروی آن واشری قرار دارد که به شما این امکان را میدهد مقدار آبی که از آبنما خارج میشود و همچنین شدت آن را تنظیم کنید.

لوازم مورد نیاز برای ساخت آبنما

ساخت آبنما

  1. پمپ

در موقع خرید پمپ دقت کنید برروی آن برچسب شناوری درج شده باشد همچنین باید به مواردی از جمله میزان خروجی پمپ (یعنی جند لیتر آب بر دقیقه از آن خارج میشود) و میزانی که پمپ میتواند آب را بالا ببرد نیز توجه کرد. باید توجه داشت که پمپی با دبی حجمی بیشتر از ۱۶ لیتر بر دقیقه نگیریم همچنین از لوله ای بیشتر از ۰٫۵ اینچ استفاده نکنیم.

۲- لوله مسی ۰٫۵ اینچی

برای انتقال آب از پمپ تا بالای آبنما به کار برده میشود و باید توجه داشت که در هنگام خرید ۰٫۵ متر بیشتر از ارتفاع خود آبنما بخریم.

۳ – حوضچه آب

آبنما

میتواند شامل یک ظرف پلاستیکی یا یک وان قدیمی یا چیز هایی که آب بر روی آن ها اثر مخربی ندارد باشد. کار حوضچه نگهداری آب و محلی است که پمپ درون آن قرار میگیرد. همچنین حوضچه باید ۱۵ سانتی متر بیشتر از عرض آبنما قطر ۰٫۵ متر بیشتر طول داشته باشد تا تمام لوله ها بتوانند به راحتی در جای مناسب خود به پمپ متصل شوند.

۴- بدنه آبنما

میتواند از مصالح گوناگونی برای ساخت بدنه استفاده کنید اما سعی کنید این مصالحی انتخاب کنید که به راحتی میتوان آن ها را کنار هم گذاشت مانند تخته سنگ ها که سطح صافی دارند و به راحتی میتوان آنها را کنار هم گذاشت.

۵- واشر ۰٫۵ اینچی

ساخت آبنما

برای تنظیم قدار آب

۶- سنگ ریزه

ساخت آبنما

برای پوشش روی گودال استفاده میشود از جمله خرده های سفال و کاشی و سنگ های شیشه ای شکل.

۷- رابط ۰٫۵ اینچی لوله

برای اتصال لوله به پمپ

۸- صفحه مشبک

برای محافظ از پمپ در برابر سنگ و آوار موجود در محیط مورد استفاده قرار میگیرد.

این صفحه شبکه ای میتواند از جنس فایبرگلاس یا آلمینیوم یا هر چیز سفت و محکم دیگری باشد.

۹- شن

برای استفاده برای زیر و داخل حوضچه

۱۰- لوله pvc اینچی

ساخت آبنما

بعنوان پوششی برای سیم برقی که به پمپ وصل است

مرحله ۲ : حفر چاله

چاله ای مطابق اندازه ی ظرف خود حفر کرده. سپس شیار باریکی بین حوضچه تا اولین پریز برق حفر میکنیم.

ساخت آبنما

مرحله ۳ :

به اندازه ۵ سانتیمتر زیر حوضچه شن میریزیم اگر لازم بود میتوانید بیشتر هم بریزید تا ظرف در حالت تراز قرار گیرد.

سپس لوله pvc را در اندازه مناسب ببرید و از وسط آن سیم برق را عبور داده سپس آن را در شیاری که بین گودال و پریز کندیم گذاشته روی آن را می پوشانیم برق دستگاه را به پمپ وصل کرده سپس بقیه اتصلات یعنی وصل کردن واشر و لوله به پمپ را انجام میدهیم.

مرحله ۴: قرار دادن صفحه مشبک

پمپ را در مرکز ظرف قرار داده و سپس بر روی آن صفحه مشبک را قرار دهید . درست در بالای جایی که سیم برق به پمپ وصل میشود سوراخی ایجاد کنید ( حدود ۵ سانتیمتر) . با ایجاد سوراخ شما میتوانید به راحتی پمپ را به داخل ظرف مخزن برده و در صورت نیاز ( مثلا تعویض پمپ در صورت خرابی و …) آن را بردارید.

مرحله ۵ :

سپس در وسط ظرفی که به عنوان بدنه آبنمای ما است را سوراخ کرده و از وسط آن لوله را عبور میدهیم سپس اطراف لوله را چسب زده تا محکم شود.

(نکته : اگر بدنه آبنمای شما مجسمه ی تزئینی باشد خودش جایی برای عبور لوله انتقال آب دارد. اگر هم تخته سنگ بدنه ی آبنمای شما را تشکیل میدهد سعی کنید لوله را در بین تخته سنگ ها پنهان کنید.)

بعد از محکم کردن جای ظرف در اطراف و درون آن قلوه سنگ های تزئینی بریزید. سپس بر روی قلوه سنگ ها کمی آب بپاشید و بعد پمپ را روشن کرده از آبنمایی که با مواد ساده درست کردید لذت ببرید.

منبع 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *