زنگ گندم

زنگ گندم (Puccinia striiformis)

زنگ گندم (Puccinia striiformis)

زنگ گندم (Puccinia striiformis)

زنگ گندم

معرفی:

زنگ زرد گندم (Yellow  Rust) یکی از خطرناکترین بیماریهای غلات به خصوص گندم در ایران است که هر ۵-۴ سال یکبار خسارتهای شدیدی به مزارع وارد میکند. عامل بیماری زنگ زرد گندم قارچی است به نام puccinia striiformis tritici.sp.f  که از رده بازیدیومیست ها خانواده pucciniacaeمی باشد. این قارچ علاوه بر گندم و جو به چاودار و یولاف و سایر گیاهان خانواده گندمیان حمله میکند.این بیماری منحصر به مناطق مرتفع و معتدل و سردسیر است.مهترین عوامل موثر در شیوع این بیماری رطوبت،دما و باد میباشد.

زنگ گندم

نشانه بیماری:

در اوایل بهار ، ابتدا روی برگهای جوان و خوشه های گندم ، جوشهای زرد و نارنجی رنگی که پوستول(Pustules)یا اوردیا (Uredia ) نامیده میشوند ،به صورت خطی یا نواری به موازات رگبرگها تشکیل میشوند.به طوریکه هر دو سطح برگ را فرا میگیرند.در اواخر دوره رشد گندم این لکه ها سیاه بوده و خوشه ها را به حالت کوچک،چروکیده و غیر قابل اسفاده در میآورد.تعداد دانه در سنبله کاهش و وزن دانه ها نیز به شدت کاهش میابد.دانه های آلوده به زنگ ،قدرت جوانه زنی بسیار ضعیفی دارند.

زنگ گندم

چرخه بیماری:

این بیماری میزبان واسط ندارد بنابر این انتظار میرود زمستانها را به صورت میسیلیوم و اوردیدسپدر در بافت برگ سپری میکند. آلودگی توسط باد از همین میسیلیوم هاو اوردیدسپدر ها شروع میشود.بیماری در دمای ۱۵-۱۰ درجه با بارندگی متناوب و رطوبت بالا گسترش بیشتری دارد.

زنگ گندم

کنترل بیماری:

یکی از بهترین و موثر ترین و مقرون به صرفه ترین راهای کنترل این بیماری اصلاح   ارقام مقاوم و همچنین از بین بردن علف های هرز و از بین بردن کانونهای اولیه آلودگی میباشد.استغاده از کودهای ازته نیز راه حلی مناسب میباشد. در صورت بروز اپیدمی میتوان با مشورت با متخصصین گیاهپزشک و نظارت مستمر، سمپاشی در مرحله تورم خوشه انجام گیرد.

قارچکشهای تکتو تیلت و ایمکت در مقدار نیم لیتر در هکتار و قارچ کش فو لیکور ،فالکن و سایپروکونازول به مقدار  توصیه شده برای این سمپاشی تو صیه می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *