زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

لارو زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز با نام علمی Arge ochropus یکی از مهم ترین آفات، روی گیاهان زینتی به خصوص انواع رز، نسترن و گل محمدی در نواحی شمالی ایران می باشد. این حشره در استان های گیلان، مازندران و گلستان فعالیت دارد. فعالیت حشرات کامل معمولا از هفته اول اردیبهشت به صورت پراکنده و انفرادی روی شاخ و برگ نسترن و رز مشاهده می شود. خسارت معمولا در مرحله لاروی روی برگ های گیاهان، جاییکه لاروها در حال تغذیه از اپیدرم و حاشیه ی برگ ها می باشند ، مشاهده می شود.

شناسایی

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

حشرات کامل،زرد رنگ و به طول ۷ تا ۱۰ میلی متر می باشند. قسمت کوچکی از بدن واقع در پیش قفسه سینه زرد بوده، و شکم هم زرد_قرمز می باشد. شاخک های این حشره سه بندی بوده و بند سوم رشد بیشتری دارد.لارو زنبور برگ خوار از جنس Eruciform بوده و مانند باقی زنبور ها بیش از پنج پای شکمی (۸ جفت پای شکمی کاذب و ۳ جفت پای سینه ای بلند) دارد. رنگ لارو ها زرد روشن تا سبز تیره می باشد و طول آن ها در سن آخر به ۲۰ میلی متر هم می رسد.تخم این حشرات زرد رنگ است و در شکاف های زیر پوست ساقه های جوان رز قابل مشاهده است. طول تخم ها به طور متوسط ۰٫۷۴ میلی متر و قطر آن ها ۰٫۳۸ میلی متر می باشد. رنگ محل تخمریزی در مراحل پایانی به قهوه ای تا سیاه گرایش پیدا می کند و به شکل زیپ در می آید.

چرخه زندگی

زنبور برگخوار رز

لارو زنبور برگخوار رز

حشرات ماده پس از خروج از شفیره های زمستان گذران در اردیبهشت یا اوایل خرداد ظاهر شده و جفت گیری می کند. این حشرات با ایجاد شکافی به طول ۱۵ تا ۲۰ میلی متر تخم های خود را در هر شکاف قرار می دهند. هرچه طول شکاف بیشتر باشد، تعداد تخم ها نیز بیشتر است.طول عمر حشرات ماده ۵ روز است. این حشرات در همین ۵ روز به وسیله تخمریز اره ای شکل خود بیش تر از ۷۰ تخم در شکاف قرار می دهند. تخمریزی بدون جفت گیری (بکرزایی) تولید حشرات نر را به دنبال دارد. تخم ها پس از ۷ روز تفریخ می شوند و زیست لارو ها آغاز می شود.لارو ها پس از گذراندن سن پنجم و تغذیه از برگ ها،که به طور معمول ۲۰ روز به طول می انجامد، به سطح خاک افتاده و شروع به تنیدن دو پیله مشبک داخلی و خارجی می کند. طول دوره ی شفیرگی به طور معمول بیش از ۱۴ روز می باشد. به طور معمول در شمال ایران این چراخه هر سال ۴ الی ۵ بار تکرار می شود.

خسارت

زنبور برگخوار رز

زنبور برگخوار رز

همانطور که قبلا ذکر شد، خسارت این آفت روی گیاهان زینتی الالخصوص گونه های مختلف رز قابل مشاهده است. این آفت به دلیل داشتن نرخ باروری بالا در مدت بسیار کوتاه، خسارت جبران ناپذیری به گیاهان وارد می کند. یکی از نشانه های آلودگی مشاهده ی توده ی قهوه ای تا سیاه رنگ تخم ها در شکاف ساقه می باشد. لارو ها ابتدا به صورت دسته جمعی حاشیه ی برگ ها و غنچه ی گل ها را می خورند و در مرحله ی بعد به صورت انفرادی از برگ های میزبان تغذیه می کنند. جمعیت لاروها در نسل های دوم و چهارم بیشترین تراکم را داشته و در نسل های اول و سوم تراکم کمتری دارد. در اثر شدت حمله ی آفت،سرشاخه های انتهایی عاری از برگ شده و خسارت قابل ملاحظه ای به اندام های گل دهنده وارد می شود.

کنترل

روش مکانیکی

جمع آوری لارو های روی شاخه ها و برگ ها

روش بیولوژی

استفاده از نماتودهای بیماری زای حشرات، متعلق به خانواده ی steinernematidae و heterorhabditidae به خصوص دو گونه ی H.Bacteriophora و S.carpocapsae در محیط کشت.این عامل بیو کنترل می تواند به صورت فراورده ی تجاری سال های متمادی بدون ایجاد خطر، بروز مشکل حاد، آلودگی محیطی، دوره کارنس و تهدید کمتر برای محیط زیست نسبت به سموم شیمیایی به طور اختصاصی مورد استفاده قرار گیرد. از دیگر عواملی که باعث شده تا آن ها به عنوان عوامل بیولوژیکمورد استفاده قرار گیرند می توان دامنه ی میزبانی وسیع، توانایی کشتن میزبان در مدت کم، امکان پرورش در محیط های غذایی مصنوعی، امکان نگه داری در انبار با حفظ خاصیت آلوده سازی، عدم مقاومت در میزبان و بی ضرر بودن در محیط را نام برد. لازم به ذکر است زهرآگینی گونه ی S.carpocapsae نسبت به گونه ی H.bacteriophora بشتر است.

روش شیمیایی

استفاده از سم ایمیدا کلوپرید.

استفاده از سم ایمیداکلوپرید به همراه دو نماتد ذکر شده اثر بخشی بسیار بیشتری دارد و میزان مرگ و میر آفات را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

پ.ن:برای انتخاب روش مبارزه یا نوع سم مراجعه به گیاه پزشک الزامی است.

منبع:

Ehlers and Hokkanen, 1996

Sahragard & Heidari, 2001

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *