گل رز خود را برای زمستان گذرانی آماده کنید

گل رز خود را برای زمستان گذرانی آماده کنید

گل رز

 

تمامی گلهای رز نیازمند مراقبتهای ویژه ای در زمان به زمستان رفتن هستند در نتیجه شما باید گل های رز خود را برای زمستان گذرانی آماده کنید. دمای هوا در زمستان معمولا سرد  می شود که این دما میتواند برای بوته های گل رز ایجاد چالش کند . این چالش در گونه های هیبرید گل رز بیشتر دیده می شود. بوته های گل رز طبیعی مقاوم بوده و میتوانند از خودشان دفاع کننداما گونه های هیبرید و هیبرید های مدرن به شرایط نامطلوب حساس تر میباشند. در مقاله زیر نکاتی برای حفظ گل های رز در زمستان نوشته شده است این مراقبت ها در دمای منفی 6 درجه یا کمتر باید شروع شود.

 

1-وادار کردن گل روز برای خواب

 

در انتهای ماه اگوست ( اواخر شهریور) تغذیه و هرس گل رز را متوقف کنید . در واقع این عمل باعث میشود گل های تازه رشد کرده که به شرایط بد محیطی حساس می باشند کمتر آسیب ببینند. آخرین گل را بر روی شاخه باقی بگذارید تا چرخه زندگی خود را طی کند و به مرحله hip برسد. در واقع hip غلاف دانه های گل رز است. با تولید غلاف دانه های گل رز ، بوته فکر میکند که دوره رشد خود را طی کرده و باید به دوره خواب برود.

 

2-مطمئن شوید بوته های گل رز به خوبی سیراب شده اند.

 

 

بعد از اولین سرما ، خاک اطراف بوته گل رز را کاملا آبیاری کنید. هنگامی که زمین یح کی زند بوته گل روز مجبور می شود که از خود دفاع  کند و این شک باعث می شود بوته گل رز وارد دوره زمستان گذرانی شود.

 

3-از مشکلات پیش از زمستان در نزدیکی بوته گل رز پیشگیری کنید.

 

 

تمامی برگ های  گیاه که ریزش پیدا کرده اند برای جلوگیری از بیماری و حشرات در زمان زمستان گذرانی حذف کنید. اگر برگ های ریخته شده سالم هستند می توانید آنها را کمپوست کنید. اما اگر دارای مشکلاتی نظیر بیمار بودن توسط قارچ با علائمی مثل لکه های سیاه یا تجمع حشرات مشااهده کردییدبرگ های نا سالم را جمع کرده و از حیاط خود دور کنید.

 

4-از محل های پیوند محافظت کنید.

 

 

پس از این که دو دوره سرمای سخت اتفاق افتاد اطراف طوقه تپه ای به اندازه 6 تا 12 اینچ(15 تا 30 سانتی متر ) ایجاد کنید که از ریشه و محل های اتصال پیوند محافظت کند این درحالی است که گنه ی رزی که شما کاشته اید دارای ریشه مقاوم است. محل های پیوند باید هم سطح با خاک یا زیر آن باشند. در زمستان های متعادل شما می توانید در اطراف گل رز خود با سیم ، برگ یا مالچ به صورت دایره ای محافظ ایجاد کنید.  خاک اطراف بوته گل رز خود را به عنوان مالچ استفاده نکنید. حرکن دادن خاک اطراف می تواند باعث تخریب یا وارد کردن تنش به ریشه شود.

 

5-مراقبت ویزه برای گل های رز بالارونده

 

 

رز های بالا رونده  در  معرض خطر بادهای قوی و خشک قرار دارند. برای محافظت از شاخه و شاخه های بالارونده میتوانیم آنها را به هم ببندیم یا اینکه شاخه های رونده را از محور اصلی جدا کنیم و یا اینکه آنها را روی زمین بخوابانیم . سپس اطراف را با میله هایی مشخص کنیم که قابل مشاهده باشد. یا اینکه میتوانیم آنها را با یک لایه مالچ محافظت کنیم.

 

6-مراقب از گل های رز در مناطق معتدل

 

 هنگامی که دما پایین می اید احتمال یخ زدن و بارش برف وجود دارد. در این مناطق باید از محل های اتصال پیوند مراقبت شود. درواقع اگر زمستان سنگین نباشد نیازمند مراقببت های سخت نیستیم . میتوان از بوته گل رز به وسیله ایجاد تپه یا ریختن مالچ محافظت کرد. در هر حال هرس در پایان تابستان میتواند بوته گل های رز را در زمستان هایی که بسیار سرد نیستند حفظ کند.

 

7-مراقبت های زمستان برای گل رز در مناطقی که زمستان سرد ندارند

 

در مناطقی که زمستان سرد ندارند و گل های رز در دمای انجماد قرار نمیگیردند، میزبان مناسبی برای بیماری های قارچی خواهند بود به علت آنکه قارچ ها در دمای پایین و رطوبت بالا میتوانند به خوبی رشد کنند. از آنجا که در این مناطق گل ها در حال رشد و  جوانه زنی هستند آبان ماه زمان خوبی برای نور دهی است . و در ماه آذر باید هرس گیاه انجام شود.

 

8- نکته آخر

 

زدودن مالچ در فصل بهار را فراموش نکنید.

 

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   معرفی سدوم Sedum
2 پاسخ
  1. شروین گفته:

    سلام ممنون واقعا کاربردی بود لطفا در مورد گلها و درختانی که در ایران رشد میکنند و در مناطق شهری بخصوص و شرایط ویژه نگهداری اونها با توجه به دریافت اب لوله کشی و هوای الوده توضیح بفرمایید.ممنونم.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *