زبان در قفا

زبان در قفا (DELPHINIUM / LARKSPUR)

زبان در قفا (  DELPHINIUM / LARKSPUR)

زبان در قفا (  DELPHINIUM / LARKSPUR)

زبان در قفا

زبان در قفا

         نام فارسی :             زبان در قفا
         نام انگلیسی  :           DELPHINIUM / LARKSPUR
          نام علمی :          DELPHINIUM  EXALTATUM
          خانواده :           RANUNCULACEAE  
نام فارسی: زبان در قفا
خانواده: RANUNCULACEAE
نوع: علفی
ارتفاع: ۱۵ – ۱۷۰ سانتی متر
رنگ گل: قرمز، صورتی، سفید، بنفش، آبی
نور: نسبتا زیاد
آبیاری: زیاد
نگهداری: متوسط
گل: خوشه ای پوشیده از کرک های کوتاه و متراکم
برگ: سبز روشن و پنجه ای شکل
میوه: شامل فولیکول های کرک دار به طول ۱۵ – ۲۲ میلی متر که نوک آن قلاب مانند و بسیار باریک و بطول ۱ – ۱/۵ میلی متر
مقاومت: نسبتا زیاد
معرفی:
زبان در قفا
از خانواده آلالگان است. خاستگاه این گیاه غرب اروپا ، مدیترانه  و مناطقی از آسیا می باشد.  به طور معمول در ایران نوعی از زبان در قفا به صورت وحشی می روید که نام علمی آن   D.CONSOLIDAاست.
این گیاه  سرمای شدید زمستان را به خوبی تحمل می کند با این حال مکان های آفتابی را ترجیح می دهد.  گونه های گیاه زبان در قفا به دو دسته یکساله مقاوم و چند ساله علفی تقسیم می شوند. در زبان انگلیسی چند ساله را DELPHINIUM و یک ساله را LARKSPUR می نامند.
در گلکاری این گیاه به صورت یکساله کشت می شود. گل های زبان  در قفا دارای مهمیز طویل هستند که علت نامگذاری آن در فارسی به همین علت است.  انواع پا کوتاه آن ۱۵ سانتی متر و پا بلند آن ۱۷۰ سانتی متر است.
ریشه زبان  در  قفا اغلب افشان و گاهی گوشتی و غده مانند هست. دانه های زبان در قفا و همین طور گیاهان جوان آن سمی می باشند و در صورت خوردن،  تهوع، کشش عضلات، فلج شدن و حتی مرگ را به دنبال دارد.
ویژگی های ظاهری:
زبان در قفا
گل: گل های آن به صورت سنبله یا خوشه می باشد گل های آن دارای یک مهمیز طویل به طول ۸ – ۱۲ میلی  متر هستند. و خوشه های آن بسیار بلند و به دلیل زائده ای که در قسمت عقب دارند زبان در قفا نامیده می شوند.
کلاذین سنبله یا پانیکول و گل ها دارای ۵ کاسبرگ رنگی که در بخش فوقانی تشکیل مهمیز را می دهند. گل ها به رنگ های قرمز و صورتی، سفید ، بنفش و آبی که پوشیده از کرک های کوتاه و متراکمند دیده می شوند.  در قاعده گل مقداری انگین وجود دارد که حشرات را جلب خود می کند.

زبان در قفا

برگ: برگ های آن ساده و متناوب و پنجه ای شکل که دارای  بریدگی های زیادی می باشند به رنگ سبز روشن دیده  می شوند.
ساقه : منشعب و در سمت بالا دارای کرک های غده ای است .
نگهداری :
نور : به نسبت به نور زیاد احتیاج دارد حداقل یک نیم روز به افتاب کامل نیاز دارد .
آبیاری : با این که این گیاه به خشکی بسیار مقاوم است به آب زیاد نیاز دارد و مرتب آبیاری بشود . اگر در تابستان بارش باران در طول هفته از ۵۴/۲ سانتی متر کمتر باشد باید گیاه آبیاری شود و در خاک مرطوب نگه داشته شود .
خاک و کوددهی : زبان در قفا به خاکی سبک و حاصل خیز و پر از مواد هوموسی نیاز دارد . این گل در خاک های قلیایی تا خنثی به خوبی رشد می کند و در صورتی که خاک اسیدی بود می توانید با اضافه کردن اهک به خاک این مشکل را بر طرف کنید . خاک بستر بذر این گیاه امیخته ای از خاک باغچه ، خاکبرگ پوسیده و ماسه یا شن ریز به مقدار مساوی باشد .
برای رشد بهتر این گیاه هر دو تا سه هفته به بوته های این گل کود مایع بدهید .
 آفات و مشکلات :
زبان در قفا
زبان در قفا
کپک های پودری ، سوختگی ، لکه های یاکتریایی و قارچی ، خاکستری شدن گل ها پوسیدگی تاج و ریشه ، پوسیدگی سفید ، سیاه شدن برگ ها ، زنگ و زنگ سفید از جمله بیماری های آن می باشد . کنه از موارد دیگری است که می تواند سبب بیماری زبان در قفا شود .
حلزون ها و مار ها نیز به این گل آسیب می رسانند .
باران و باد های تند نیز به این گیاه آسیب می رساند .
خاک سنگین ریشه و طوقه را پوسیده می کند .
نقاط خشک و کم آب طراوت و شادابی گل ها را می گیرد .
تکثیر :
زبان در قفا
زبان در قفا
زبان در قفا نیز از طریق تقسیم بوته و قلمه زدن و کاشت بذر تکثیر می یابد .
کاشت بذر : دمای مناسب برای کاشت بذر ۱۲ درجه سانتی گراد است . بذر های این گیاه به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز و پوشیده از فلس های بسیار ریز و صفحه ای شکل است و بذر های رسیده سیاه رنگ می باشند .
زمان کاشت بذر متناسب با نوع گیاه متفاوت برای همین یکساله ها را اول بهار و انواع چند ساله را تیر و مرداد و شهریور ماه کشت می شود که به ترتیب در همان سال و در سال بعد گل می دهند .البته لازم به ذکر است که کاشت در اواخر تابستان بهتر از کاشت بهاره نیز است .
در مناطق گرمسیری بذر را در پاییز به محض خنک شدن هوا کاشته می شود . توصیه می شود رقم های چند ساله را که رشد بهتری دارند به صورت نشا کاری و رقم های یک ساله که رشد کمتری را دارند مستقیم کاشته شوند .
بذر ها را در فصل بهار در سینی های حاوی کمپوست کاشته و روی آنها یک لایه نازکی خاک بپوشانید از زمان کاشت تا سبز شدن گیاه بسته به نوع گیاه ۱۵ تا ۳۰ روز طول می کشد . زمانی که اندازه بوته ها به ۴ تا ۵ سانتی متر رسید به زمین اصلی انتقال دهید .
هنگامی که اندازه نهال به ۳۰ سانتی متر رسید یک داربست در کنار بوته آن قرار دهید . عمر گل های تازه ۷ تا ۱۰ روز است که برای برداشت گل های تازه می توان شاخه های گلدهنده ی گل هایی را که کمی باز شده اند ، ببرید . به محض گرم شدن هوا گلدهی متوقف می شود به همین خاطر در مکان های گرم فقط تا اوایل بهار یا پاییز گلدهی دارد .
قلمه : قلمه زدن آن به آسانی صورت می گیرد  قلمه زدن را می توان در زمستان انجام داد . و پس از اتمام ، پایه مادری را جهت رشد در حرارت ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد قرار دهید .اگر شاخه های گل داده را در بهار از پایین قطع کنید سپس پاجوش هایی حاصل می شود که در فصل پاییز گل های خوبی خواهند داد .
 تقسیم بوته : در فصل بهار یا بعد از گل دادن  صورت می گیرد در پایه هایی که حداقل سه سال داشته باشند .
زبان در قفا
زبان در قفا
زبان در قفا
کاربرد :
گل زبان در قفا یک گل محبوب در بین باغبانان است زیرا به عنوان یک گل زینتی در باغ ها می کارند .
این گل را معمولا به عنوان یک گل بریدنی که از آن برای درست کردن دسته گل استفاده می کنند .
ان چه امروزه بیشتر کاشت می شود نوعی است که به آن زبان در قفای باغی گویند .
از آن برای تشکیل تپه گل یا حاشیه های بهاری یا کاشت در پارک ها ، چمن کاری ها ، میادین و بلوار ها که معمولا همراه با رعنا زیبا ، بومادران و رز و مخصوصا گیاهان بالارونده ، پوشاننده دیوار ها استفاده می شوند .
این گیاه در کاشت گیاهانی که به صورت جمعی در قسمت جلو درخچه ها و همچنین روی چمن نزدیک آب نما به طور مجزا یا گروهی کاشته می شود کاربرد دارد .
گل های زبان درفضایی که کاملا باز هست و در محیط تاریک ، گرم و خشک آویزان می کنند تا خشک شوند زیرا از خشک شده آن هم استفاده هایی می شود .
گرد کوبیده و جوشانده آن به صورت مصرف خارجی برای کچلی و ضد شپش مصرف می شود.
چنان چه پخته شده ی گل و گیاه زبان در قفا به طور ضماد زیر شکم بگذارید ادرار را باز می نماید .
لازم به ذکر است که این گیاه و همچنین دانه آن را به صورت خوراکی مصرف نکنید زیرا سمی و خطرناک است .
مباحث اضافه :
زبان در قفا
انواع چند ساله ها در مکان هایی که زمین یخ می زند با ریختن کاه روی زمین می توان طوقه و ریشه ها را از خطر سرما محفوظ نگه داشت .
این گیاه دمای شبانه  ۱۳ تا ۱۸ درجه را می تواند تحمل کند اما در دوماه  اول رشد دمای شبانه نباید بیشتر از ۱۰ درجه سانتی گراد شود .
در هنگام نشا کاری به دو نکته دقت کنید:  اول اینکه مراقب باشید محل طوقه به زیر خاک نرود زیرا سبب پوسیدگی آن می شود . و دوم اینکه انشعابات زیاد باعث بوته ای شدن گیاه و درنتیجه خوشه های گل کوچک می شوند برای جلوگیری از این اتفاق نباید قسمت انتهایی شکسته شود .
هنگامی که گیاه به ۸ سانتی متر رسید ۲یا ۳ شاخه از گیاهان جوان و ۵ تا ۷ شاخه از گیاهانی که به خوبی تثبیت شده اند را جا کنید و همچنین گل های پژمرده شده و یا گل های در حال پژمرده شدن هستند را از شاخه جدا کنید این کار سبب می شود که خوشه های زبان در قفا کیفیتی بهتر داشته باشند .
انواع پا بلند این گیاه گل هایی درشت و نیاز به قیم نیز دارند اما انواع پا کوتاه آن ها اگر درمکانی قرار گرفته اند که آفتاب رو باشد نیاز به قیم نخواهند داشت .
زبان در قفا
این مطلب را نیز مطالعه کنید   گل جاوید (Straw flower)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *