رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان بنسای

انتخاب رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان بنسای و قواعد آن

رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان بنسای

در مقاله های قبل درباره ی شکل گلدان بنسای بحث شد.باید دانست برای انتخاب گلدان فقط شکل و زوایای آن اهمیت ندارد بلکه رنگ و بافت گلدان نیز حایز اهمیت است و باید متناسب با درخت تصمیم گیری نمود. هر درخت منحصر به فرد بوده و به تنهایی ویژگی هایی دارد که با درخت های دیگر تفاوت دارد به طوری که هیچ دو درختی دقیقا شبیه هم نیستند و همیشه تنوع در بین گونه های درخت هر چند بسیار کوچک دیده می شود که خود را در رنگ و بافت گلدان نمایان می سازد.

رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان می تواند در شناخت خصوصیات درخت استفاده شود و بنابراین به تناسب بین درخت و گلدان کمک شایانی می کند.رنگ در درخت می تواند رنگ پوست آن باشد به عنوان مثال یک گلدان قرمز یا قهوه ای لعاب زدایی شده با پوست سرو کوهی(juniper) متناسب هستند.منظور از رنگ همچنین می تواند رنگ برگ ها در تابستان یا پاییز باشد.در باردهی و گلدهی درختان رنگ گلدان می تواند در تعریف رنگ گل ها یا میوه ها استفاده شود.

مثال های رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان بنسای

گلدان های کاملا نر با گوشه های تیز و بران،پایه های قوی و بافت ناهموار.این گلدان ها برای تنه ضخیم درختان کاج مناسب هستند.گلدان قهوه ای تیره با بافت فرسوده و قهوه ای تیره لعاب زدایی شده می تواند پوست ناهموار بیشتر درختان مخروطی را به نمایش بگذارد.

رنگ گلدان بنسای

گلدان های کوچک با درجه نرینگی کمتر.دارای گوشه های مستطیلی نرم،بدون لبه و پایه های نامشهود.این گلدان ها با لغاب خاکستری/آبی خود می توانند برای تنه سنگین سوزنی برگان مناسب باشند.

رنگ گلدان بنسای

این گلدان اگرچه یک گلدان بیضی شکل است اما هنوز بعضی کیفیت های گلدان نر را دارد،عمیق است و یک لبه مربعی رو به بیرون و قوی دارد.این گلدان با لعاب قرمز/صورتی می تواند برای درختان گل ده با تنه سنگین مثل آزالیا(Azalea) مناسب باشد.

رنگ گلدان بنسای

گلدان بعدی استوانه ای شکل است و برای درختان نر یا ماده است.یعنی هم می تواند برای درختان نر استفاده شود و هم قابل استفاده برای درختان ماده باشد.این گلدان با لعاب خاکستری برای زالزالک(Hawthorn) یا بلوط(oak) یا کاج اروپایی (Larch European) مناسب خواهد بود.

رنگ گلدان بنسای

بعد از آن یک گلدان بیضی ماده که دارای یک قوس ملایم و یک لعاب کرم رنگ/قهوه ای مایل به خاکستری است مدنظر است.گلدان های لعاب داده شده ی روشن تر، بیشتر مناسب تنه درختان خزان دار و دارای پوست نرم هستند مثل سوزنی برگان (Acers) ، راش(Beech) ،زبان گنجشک (Ash)

رنگ گلدان بنسای

در آخر یک گلدان کم عمق دایره ای در تصویر می بینید که اگرچه یک گلدان ماده است ولی اغلب درختانی که برای این گلدان استفاده می شوند دارای خصوصیات نرینگی می باشند.مانند پوست ناهموار درخت واین گلدان با افزودن یک بافت ناهموار شکل می گیرد.این گلدان با رنگ قهوه ای و زنگار بدون لعاب برای درختان ارس(Junipers)،کاج (pines)  مناسب است.

مثال های ترکیب رنگ گلدان با بنسای

Spiraea

به طور کلی درختان با تنه های گروهی یا چندتایی مناسب گلدان های کم عمق هستند.این نوع گلدان به خلق منظره و عمق کمک می کند.برای این گلدان رنگ های بسیار نزدیک و همانند انتخاب می شود.پیچیدن تنه با حرکت در گلدان نیز می تواند باعث زیبایی آن شود.

کاج اروپایی (Larch European)

 گلدان مناسب برای این درختان بدون لعاب است و با لایه های طوسی و قهوه ای ملایم رنگ شده است.این لعاب به گلدان یک تکامل بسیار نزدیک بین رنگ و بافت پوست داده است.

برگ های سوزنی شکاف پنجه ای(Acer palmatum)/بارانک افرا(Mountain Maple)

گلدان مناسب این درختان به دور از مبالغه یک گلدان بسیار خوب است که دارای لعاب سفید نا متراکم است و تنوع رنگ های گوناگون این درختان در شاخ و برگ سرتاسر سال به نمایش گذاشته می شود.

زالزالک(Hawthorn)

رنگ گلدان بنسای

اگرچه شما به طور کلی رنگ و بافت گلدان را برای هماهنگی بعضی از خصوصیات درخت می خواهید ،ولی باید بدانید گاهی تضاد می تواند جلوه بسیار زیبایی داشته باشد برای مثال برگ های قرمز درختان قرمزبرگ به خوبی با یک گلدان آبی جور در می آید.

این رنگ می تواند همچنین برای برجسته و مشخص کردن انرژی درخت استفاده شود.رنگ های گرم مثل قهوه ای ،قرمز،نارنجی و زرد حس حرارت و ثبات برای درخت مهیا می کنند،درحالی که رنگ های سرد مثل آبی و سبز می توانند تعادل و شادابی به سرتاسر آمیزه بدهند.

رنگ های گرم و سرد می توانند برای ایجاد تضاد دربنسای استفاده شوند.رنگ های گرم برای بنسای بسیار کوچک برای جلوه زیاد رنگ ها استفاده می شود در حالی که رنگ های سرد برای گونه های با برگ های خیلی روشن استفاده می شود.

راهنمای اصلی انتخاب رنگ گلدان بنسای

رنگ گلدان بنسای

این یک راهنمایی بسیار اصولی طراحی شده برای نقطه شروع یا راهنمایی کلی رنگ هاست که می تواند مناسب هر درخت باشد و البته این انتخاب آخر است که می تواند آن چه مناسب خصوصیات فردی هر درخت است را تغییر بدهد.

قهوه ای روشن/جو دوسر

سوزنی برگان،درخت نارون،راش،بلوط،کاج اروپایی،زالزالک،زبان گنجشک،ژینکو

زرد کمرنگ یا کرم مایل به سفید/طوسی

زالزالک،بلوط،سوزنی برگان،زبان گنجشک با برگ های سوزنی روشن،زبان گنجشک،راش با برگ های سوزنی تیره،آزالیا،نارون چینی،شیرخشت

قهوه ای متوسط

نارون،غان،زبان گنجشک کوهی،سوزنی برگان قهوه ای تیره/قرمز مایل به قهوه ای/قرمز بدون لعاب/کاج قهوه ای،ارس،شیر خشت،کاج اروپایی و دیگر مخروطیان،آزالیای آبی روشن،سیب و گونه های گل ده

آبی مات

سوزنی برگان،ارس،کاج،آزالیا

سبز/آبی مات

کاج،ارس،سوزنی برگان،آزالیا

ندا جوادی پاشاکی

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   می خواهید گوجه فرنگی را پرورش بدهید؟!
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *