رعنا زیبا

رعنا زیبا (Blanket flower)

رعنا زیبا  Blanket flower

رعنا زیبا  (گل شاد)

         رعنا زیبا

نام فارسی   رعنا زیبا
نام انگلیسی   blanket flower
نام علمی   Gaillardia pulchella
خانواده   Asteraceae

اطلاعات کلی:

نام فارسی: رعنا زیبا

نام فارسی رایج: رعنا زیبا ( گل شاد )

نوع: چند ساله و یکساله

خانواده: Asteraceae

ارتفاع: ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر

گسترش: هر بوته می تواند ۳۰ تا ۳۸ سانتی متر فضا اشغال کند

رنگ گل:  نارنجی و قرمز و زرد

نور: به نور کامل نیاز دارد

نیاز آبی: کم

نگهداری: متوسط

گل: ستاره ای مرکب

برگ:  برگ های مودار و با حاشیه صاف یا دندانه دار

مقاومت: مقاوم به خشکی و گرما

معرفی

رعنا زیبا

اگر شما به دنبال یک گیاه با فصل گلدهی طولانی هستید، رعنا زیبا بهترین انتخاب برای شماست. رعنا زیبا در دو نوع چند ساله و یکساله یافت می شود که نوع یکساله آن رایج تر است این گیاه مشابه گل آفتاب گردان بوده واز اوایل تابستان تا اوایل پاییز در رنگ های نارنجی ، قرمز و زرد گل تولید می کند. این گیاه جز گل های بومی آمریکا و کانادا است و گیاهی همیشه شاداب بوده و پروانه ها را به سمت خود جذب می کند.

ویژگی های ظاهری

رعنا زیبا

برگ: روی برگ های این گیاه مو های ریزی وجود دارد و برگ ها نازک بوده و شکل برگ ها با توجه به این که کجا قرار دارند باهم کمی تفاوت دارد. در گونه چندساله این گیاه برگ ها کشیده و کمی دندانه دارو کرکدار و در گونه یکساله نیزه ای شکل و کاملاً دندانه دار و آبدار هستند. طول برگ های پایینی به ۸ سانتی متر و برگ های بالایی به ۴ سانتی متر می رسد.

رعنا زیبا

ساقه: ساقه ها هم مانند برگ ها دارای مو های ریزی هستند. در ابتدای زمان رشد گیاه هنوز ساقه ای ندارد و ساقه ها در اوایل فصل علفی بوده و در اواخر آن چوبی می شوند.

رعنا زیبا

گل: اندازه گل به ۴ تا ۶ سانتی متر می رسد. در انواع پُر پَر و کم پَر وجود دارد. در گل های کم پر هر گل از تعدادی گلچه زبانه ای شکل کناری و تعدادی گلچه لوله ای ریز در مرکز تشکیل شده است. در در حالی که در نمونه های پرپر شکل گل توپی بوده و گلچه ها لوله ای هستند

نگهداری

رعنا زیبا

نور: رعنا زیبا یک گیاه تابستانه بوده و به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارد و گیاهی روز بلند است و هرچه طول روز از طول شب بیشتر باشد گلدهی گیاه بهتر خواهد بود

رعنا زیبا

آبیاری: رعنا زیبا گیاهی است مقاوم به شرایط کم آبی و خشکی ولی اگر آبیاری به صورت منظم صورت بگیرد گیاه عملکرد بهتری خواهد داشت. در شرایط خشکی یک یا دو بار در هفته به گیاه آب دهید و از آبیاری قطره ای به جای پاشیدن آب بر روی گیاه استفاده کنید.

رعنا زیبا

خاک: این گیاه در خاک های شنی که به خوبی زهکشی شده است رشد می کند و در خاک های مرطوب و سنگین امکان ایجاد بیماری پوسیدگی ریشه وجود دارد. یک قسمت خاک باغچه، یک قسمت خاکبرگ، یک قسمت کمپوست و ماسه می تواند بستر رشد خوبی باشد.

رعنا زیبا

کوددهی: این گیاه به کوددهی زیادی نیاز ندارد و شما می توانید قبل از کاشت به خاک کمپوست و کود اضافه کنید مخصوصا اگر خاک سنگین باشد.

رعنا زیبا

آفات و مشکلات: رعنا زیبا مشکلات و بیماری های کمی دارد اما مراقب شته ها و حشرات باشید زیرا آنها می توانند بیماری های ویروسی مثل  aster yellows را  گسترش دهند. می توانید از صابون های حشره کس برای کنترل حشرات استفاده کنید و در صورت نیاز گیاهانی را که جلو رشد آنها گرفته شده است و گل های آن ها سبز است را از بین ببرید زیرا آن ها به ویروس aster yellows مبتلا شده اند.

تکثیر:

رعنا زیبا

 این گیاه می تواند از طریق بذر کشت شود باید توجه داشت وقتی که خطر سرمازدگی ازبین رفته باشد معمولا در اوایل بهار در دما ی ۲۰ تا ۲۵ درجه میتوان بذر ها را کاشت. فواصل کاشت بین بذر ها را رعایت کنید و ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر فاصله بگذارید. راه دیگر کاشت این گیاه استفاده از نشا است که مدت خزانه داری آن به ۴ تا ۶ هفته می رسد بعد از این دوره می توان نشا ها را از گلخانه به زمین منتقل کرد. گیاه حاصل از بذر ۲ تا ۳ ماه طول می کشد تا به گل بنشیند. اگر از انواع چندساله ی این گیاه استفاده می کنید می توانید در پایان فصل گلدهی از طریق تقسیم بوته ها آن را تکثیر کنید. برای تکثیر این گیاه تقسیم ریشه هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد:

رعنا زیبا

در فضای سبز کاربرد دارد و برای کاشت در حاشیه ها مناسب است.

مباحث اضافی:رعنا زیبا

 

این گیاه بیش از سی گونه را شامل می شود.با حذف کردن گل های پژمرده می توان گلدهی را تحریک کرد.برای داشتن گیاهان سالم، در اوایل بهار، هر ۲ تا ۳ سال یک‌بار آن‌ها را از ریشه بیرون آورده و ریشه‌ها را تقسیم کنید و دوباره در خاک بکارید. از آبیاری زیاد و استفاده از مالچ برای این گیاه خود داری کنید. موهای روی برگ و ساقه ی این گیاه امکان ایجاد حساسیت و اگزما را در برخی از افراد دارد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *